سال ۹۸ از سال‌های روشن در کارنامه صنعت آب و برق است/ بهره‌برداری از ۳۸ پروژه وزارت نیرو در بهار امسال/ یکپارچگی شرکت‌های آب و فاضلاب دستاورد غیرسازه‌ای سال گذشته

سال ۹۸ از سال‌های روشن در کارنامه صنعت آب و برق است/ بهره‌برداری از ۳۸ پروژه وزارت نیرو در بهار امسال/ یکپارچگی شرکت‌های آب و فاضلاب دستاورد غیرسازه‌ای سال گذشته

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" عصر یکشنبه در گفت‌وگوی ویژه خبری ۱۸:۳۰ شبکه خبر با اشاره به تعیین کننده بودن فصل تابستان در تامین برق کشور گفت: در تابستان ۹۸ با وجود اینکه سال ماقبل آن سال خشکی بود و حدود  ۵ هزار مگاوات تولید برق در سدهای برق‌آبی کاهش یافته بود، از تابستان ۹۷ برای به صفر رساندن خاموشی‌ها در تابستان ۹۸ برنامه‌ریزی شد که تحقق این هدف مستلزم وارد مدار شدن چند هزار مگاوات نیروگاه جدید، کاهش اوج بار و عملی کردن تعهدات صادرات انرژی به کشورهای همسایه بر اساس قراردادهای موجود بود که خوشبختانه هر سه مورد انجام شد.
وی اضافه کرد: حدود ۳ هزار و ۸۰۰ مگاوات ظرفیت نیروگاهی جدید اعم از تجدیدپذیر و حرارتی در تابستان ۹۸ وارد مدار شد و علاوه بر این ۱۱ برنامه مدیریت مصرف انجام و اوج بار مصرف به‌گونه‌ای مدیریت شد که به همین میزان  ۳ هزار و ۸۰۰ مگاوات اوج بار کاهش یافت که همین میزان به معنای ساخت ۵ هزار مگاوات نیروگاه جدید با چندین میلیارد دلار سرمایه‌گذاری جدید بود.
وی در این چارچوب به تحقق سومین رکورد کشور در صادرات برق در تابستان ۹۸ با بیشترین میزان صادرات انرژی بر اساس توافق‌ها با کشورهای همسایه با خاموشی صفر اشاره کرد.
وی همچنین از فراهم کردن ظرفیت بالایی برای تهاتر بدهی‌های وزارت نیرو طبق قانون بودجه ۹۹ به بخش خصوصی برای کاهش فشار بر این بخش در عرصه تولید خبر داد.
وزیر نیرو همچنین با اشاره به تجربه منحصربه‌فرد سال آبی ۹۶ و ۹۷ به عنوان خشک‌ترین و سال آبی  ۹۷ و ۹۸ به عنوان یکی از پرآب‌ترین سال‌ها در طول ۵ دهه گذشته بود و سیلاب‌های سنگین ابتدای سال ۹۸ که ۲۵ استان کشور را درگیر کرد، گفت: بر اساس اطلاعات آماری، بارش‌ها با دوره بازگشت بیش از ۲۰۰ سال بود. یک سوم بارش کل کشور در طول سال ۹۸ در خلال ۱۶ روز بارید که ۱۱۹ میلیارد متر مکعب روان‌آب داشتیم.
وی به تهیه گزارش ۷ هزار و ۶۰۰ صفحه‌ای از تجربه سیلاب‌های ابتدای سال ۹۸ به عنوان برنامه مدون اشاره کرد و با بیان این که ۱۵ دستگاه در کشور مرتبط با سیلاب هستند، اظهار داشت: سیلاب‌ها در کنار خسارت برای ما منفعت هم داشته‌اند و لازم است از ۵ میلیارد متر مکعب آب شیرینی که ناشی از سیلاب وارد مخازن سدها شد، استفاده کنیم.
اردکانیان با اشاره به پر شدن مخازن سدها و آبگیری ۴۰ تالاب کشور با این سیلاب‌ها اضافه کرد: این یکی از نقاط روشن کار ما بود و علاوه بر این در نیمه دوم سال ۹۸ با همکاری فعالان صنعت آب و برق در چارچوب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، ۲۲۷ پروژه بزرگ اعم از ۱۰ سد بزرگ مخزنی، ۶۳۳۵ هکتار شبکه‌های آبیاری و زهکشی، آبرسانی به ۸۵۹ روستا با جمعیت نیم میلیون نفر، ۱۷پروژه آبرسانی شهری، ۱۰ تصفیه‌خانه آب،  ۱۳ تصفیه خانه فاضلاب، ۱۸ نیروگاه حرارتی، ۱۷ نیروگاه تجدیدپذیر  و ۱۰۳ پروژه پست و شبکه‌های انتقال و فوق توزیع در مجموع با ۳۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در ۶ ماه به بهره‌برداری رسید.
وزیر نیرو با برشمردن دستاوردهای غیرسازه‌ای در کنار دستاوردهای سازه‌ای به اهم این دستاوردها اعم از یکپارچگی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی در ۳۱ استان کشور با ساختار دولتی با هدف استفاده بهینه از منابع انسانی، مالی و تجهیزات گفت: در سال ۹۹ شرکت‌های یکپارچه آب و فاضلاب استانی فعالیت خواهند کرد.
وی درباره اقدام‌های وزارت نیرو برای مقابله با کرونا اظهار داشت: در زمینه رعایت مسایل بهداشتی، آب و برق نقش تعیین کننده دارد. با توجه به احتمالی که برای سیلاب‌های آخر سال و روزهای اول سال جدید می‌دادیم و ظرفیت محدود تصفیه‌خانه‌های آب، تامین آب با کیفیت، اولین دغدغه ما بویژه در شرایط کنونی بود. سعی کردیم همه همکارانی که لازم است سر کار باشند، ۲۰ هزار نفر در حوزه صنعت برق و در بخش آب هم ۵ هزار و ۵۰۰ نفر از همکاران در این روزها سر کار هستند.
وزیر نیرو همچنین با اشاره به افزایش تا ۳۶ درصدی مصرف آب در شرایط حاضر نسبت به مدت مشابه گذشته، خواستار رعایت مدیریت مصرف در آب شرب برای جلوگیری از اتلاف آب شرب با کیفیت شد.
اردکانیان همچنین گفت: با همکاری نزدیک با سازمان هواشناسی، شرکت مدیریت منابع آب و مرکز تحقیقات آب، حدود ۴۰ سد در ۲۰ استان کشور از اوایل اسفند مورد پایش قرار گرفته‌اند و هم اینک ۲۰ میلیارد متر مکعب در مخازن سدهای کشور ظرفیت خالی داریم که ۶ میلیارد متر مکعب آن مربوط به خوزستان است. ممکن است به‌دلیل سیلاب‌های بهاره خروجی سدهای دز و کرخه تا حدود دو برابر فعلی افزایش یابد و مسئولان و مردم این مناطق باید تدابیر و احتیاط‌های لازم را داشته باشند.
اردکانیان همچنین درباره روز جهانی آب گفت: امسال شعار روز جهانی آب، "آب و تغییر اقلیم" است. در ایران، تغییر اقلیم به معنای آماده شدن و سازگاری با کم آبی و خشکسالی است و باید مصرف آب در بخش کشاورزی به خوبی مدیریت شود. ۱۵ دستگاه در همکاری نزدیک با هم هستند تا ذخیره موجود را حفظ کنیم.
وی همچنین گفت: در بهار امسال، ۳۸ پروژه بزرگ با ۳۶ هزار میلیارد تومان در حوزه‌های آب، برق و فاضلاب به بهره‌برداری می‌رسد و برای کاهش خاموشی‌ها در تابستان ۹۹ هم تلاش می‌شود. نیروگاه‌ها وارد مدار می‌شود و همکاری با کشورهای همسایه هم ادامه می‌یابد.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

منبع خبر

وزارت نیرو

وزارت نیرو

وزارت نیرو

    نظرات