مدیران تأمین آب هرمزگان در مدیریت سیلاب نیز نقش مهمی ایفا کردند/...

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: مدیران تأمین آب شرب استان هرمزگان در مدیریت سیلاب نیز نقش مهم و قابل‌تقدیری ایفا کردند.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان، محمد حاج رسولیها صبح امروز در حاشیه بازدید از سد استقلال میناب با ذکر این نکته که به‌طور متوسط حدود ۱۲ میلی‌متر میزان بارش کشور افزایش پیدا کرد، اظهار کرد: متوسط بارش در سطح کشور ۲۰۹ میلی‌متر است که نشان از رشد ۱۲ درصدی نسبت به میانگین بلندمدت ۵۱ ساله بارش کشور است گرچه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۲ درصد کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه استان‌های جنوبی کشور که سالهای خشکی را می‌گذراندند بارش‌های مناسبی داشتند، تصریح کرد: حدود ۶۲ درصد مخازن سدهای کشور در حال حاضر آبگیری شده است. در استان هرمزگان نیز سدها به‌صورت کامل پرشده‌اند.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه حتی سد استقلال میناب و سد شمیل و نیان که دو منبع اصلی تأمین آب شرب استان هرمزگان هستند به سرریز هم دچار شدند، عنوان کرد: مدیران تأمین آب شرب استان هرمزگان در مدیریت سیلاب نیز نقش مهم و قابل‌تقدیری ایفا کردند.

حاج رسولی‌ها بیان کرد: در سد شمیل و نیان با وجود اینکه ورودی به سد به ۵ هزار مترمکعب در ثانیه رسید، خوشبختانه با مدیریتی که در استان هرمزگان صورت گرفت، خروجی تا یک هزار و ۳۰۰ مترمکعب در ثانیه تقلیل یافت و خسارت بسیار ناچیزی را شاهد بودیم.

وی در خصوص وضعیت سد استقلال میناب گفت: در این سد تنها چندساعتی مجبور شدیم که در اوج ورودی‌ها، خروجی را به ۳ هزار مترمکعب در ثانیه برسانیم، این در حالی است که ورودی آن به ۴هزار و ۵۰۰ مترمکعب در ثانیه رسیده بود.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به اینکه آب سرریز شده برای آبخوان‌ها نیز بسیار مؤثر است، ادامه داد: باید به فکر ساماندهی باشیم نه لایروبی زیرا ساماندهی هم لایروبی را شامل می‌شود و هم ممانعت از دخل و تصرف انسانی در بستر رودخانه‌ها را شامل می‌شود.

وی اضافه کرد: برای ۷۵ هزار کیلومتر رودخانه‌های اصلی کشور طرح ساماندهی تشکیل و دارای دو بخش داخل و خارج شهری تعیین‌شده است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به اینکه در بحث داخل شهری بر عهده شهرداری‌ها و خارج از شهرها نیز مطالعات جامع رودخانه‌ها صورت گرفته است، افزود: در رودخانه میناب که پایین‌دست سد استقلال قرار دارد، طرح مدیریت سیلاب نیز مطالعه شده و بخش‌هایی که نیاز به لایروبی یا سامانده و آزادسازی را دارد در برنامه سالجاری و سال آینده گنجانده‌شده است.

وی در پایان گفت: امسال منابع اختصاص‌یافته به وزارت نیرو در بخش ساماندهی رودخانه‌ها به لحاظ اعتبارات مصوب رشد مناسبی داشته است و امیدوارم در کنار رشد اعتبارات نیز تخصیص‌های مناسبی را شاهد باشیم تا ساماندهی رودخانه‌ها به‌خوبی صورت بگیرد

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای هرمزگان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای هرمزگان

    شركت آب منطقه‌ای هرمزگان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات