رادیو گفت و گو تنها همراه رسانه ملی در پیگیری امور حفاظت محیط زیست

رادیو گفت و گو تنها همراه رسانه ملی در پیگیری امور حفاظت محیط زیست


برنامه «شو پنجره بگشا» رادیو گفت و گو با موضوع روز طبیعت با دکتر عبدالرضا سپنجی مدیرکل روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست به صورت تلفنی گفتگو کرد.

عبدالرضا سپنجی با اشاره به وضعیت محیط زیست در این ایام گفت: اکثریت مردم در این شرایط به سفر نرفتند و همچنین به تفرجگاه ها و مناطق حفاظت شده ما که در هفته اخیر حضور افراد را در آن مکان ها ممنوع کردیم حضور پیدا نکردند.

وی با اظهار به اینکه عدم توجه به محیط زیست خودش را در سال گذشته به خوبی نشان داده است، یادآور شد: با وقوع سیل در فروردین ماه ۱۳۹۸ متوجه شدیم تجاوز به حریم رودخانه ها و محیط زیست چقدر مسئله برای کشور و مردم ایجاد کرد.

مدیرکل روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست از محیط بانان با عنوان مدافعان طبیعت یاد کرد و اظهار داشت: در صد سال اخیر توجه جدی به محیط زیست نداشتیم ولی سازمان حفاظت از محیط زیست با داشتن ۷ هزار نیرو در کل کشور تلاش کرده تا از محیط زیست کشور محافظت کند. محیط بانان ما هم سفیران فرهنگی سازمان و هم محافظان آب و خاک و محیط زیست کشور هستند. ان ها تلاش ویژه کردند تا با تعرض ها و تجاوز ها به محیط زیست و به منابع گیاهی و جانوری کشور مقابله کنند.

وی با بیان اینکه مجلس، دولت و قوه قضائیه حمایت های خوبی از محیط زیست انجام داده اند، عنوان کرد: قانون محیط بانان و قانون خاک در سال ۹۸ تصویب شد. همچنین آیین نامه های اجرایی قانون پسماند، قانون مقابله با آلودگی هوا تصویب شده است.

سپنجی در عین حال متذکر شد: این قوانین اجرا می شوند ولی باید سرمایه گذاری کرد یعنی باید هزینه این اقدامات را کشور بپردازد و برایش بودجه در نظر گرفته شود. متاسفانه این بودجه حدود ۱۵۰ میلیون یورو بود که تصویب نشد.

وی به برخی از مشکلات محیط زیستی در کشور اشاره کرد و گفت: متاسفانه در شمال کشور بحث پسماند صنعتی و شهری به شدت مسئله ساز شده است. حیوان آزاری مانند کشتن خرس در آذربایجان غربی ویا کشتن سگ ها از دیگر مسائلی است که با آن ها رو به رو هستیم. این حیوانات حقوقی دارند و باید به حقوقشان احترام بگذاریم اما متاسفانه بعضی از شهروندان ما آموزش های لازم را ندیدند و رسانه ها باید سرمایه گذاری کنند و فرهنگ سازی لازم را انجام دهند.

مدیرکل روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تشکر از رادیو گفت و گو اظهار کرد: چرا این رادیو در حوزه آموزش و فرهنگ سازی و پیگیری امور مربوط به محیط زیست کم زمان نگذاشته و همواره همراه و پیگیر بوده است و با سازمان محیط زیست همکاری کرده است. البته نباید فقط به رادیو گفت و گو اکتفا کرد و امیدواریم رسانه ملی در سطح شبکه های تلویزیونی و رادیویی به محیط زیست بپردازد.

وی با گله مندی از بودجه سازمان محیط زیست در حوزه ارتباطات با رسانه که صفر بوده است، گفت: هر کاری که تاکنون انجام داده ایم با دست خالی بوده ولی با این حال سعی کردیم در فضای مجازی و پرتال سازمان تحولی صورت بگیرد ولی دیده شدن این سازمان و فرهنگ سازی نیاز به بودجه و هزینه دارد.

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات