بازگشت پرندگان به تالاب‌های خوزستان

بازگشت پرندگان به تالاب‌های خوزستان


به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست خوزستان، محمد جواد اشرفی مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان، در جریان بازدید از تالاب هورالعظیم درخصوص وضعیت تالاب‌های استان ، اظهار کرد: با توجه به بارش های سال گذشته و اعمال مدیریت در تامین حقابه و حفظ و نگهداشت آب ، وضعیت فعلی تالاب‌های استان خوزستان مطلوب است.

وی ادامه داد: تالاب ها به دلیل نقش کارکردی در معیشت و اقتصاد تالاب‌نشینان و البته محیط زیست ، حیات پرندگان ، آبزیان و جاندارانی که زندگی‌شان به زنده ماندن تالاب‌ها وابسته است بسیار با اهمیت هستند .

اشرفی افزود : با توجه به نزولات جوی امسال و سال آبی گذشته ،اعمال مدیریت در تامین حقابه وحفظ و نگهداشت آب تالاب‌ها، میزان آبگیری تا به امروز  در تالاب هورالعظیم ۹۶درصد، تالاب شادگان ۹۰ درصد، بامدژ ۸۶ درصد، میانگران ۸۴ درصد و بندون ۴۰ درصد برآورد شده است.

‏وی ادامه داد: خوشبختانه تالاب میانگران در ایذه امسال بصورت مستمر آب داشت و میزان آب در این تالاب کاهش پیدا نکرده است.

‏مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان درخصوص تالاب های هور العظیم و شادگان گفت: علاوه بر نزولات جوی مناسب ، اجرای برنامه های مدیریتی آب در این تالاب ها باعث شده  تا بسیاری از قسمت ها که سال های قبل ، خشک و بعنوان کانون‌های گرد وغبار در استان تبدیل شده بودند، زیر آب رفته و باعث شدند تا کانون های گرد وغبار در این قسمت‌ها  مهار شود.

‏ اشرفی در بخش پایانی سخنان خود در خصوص مهاجرت پرندگان به تالاب‌های استان هم گفت: در زمستان سال گذشته تالاب‌های خوزستان پذیرای جمعیت زیادی از پرندگان مهاجر بودند و شاهد افزایش حدود ۱۰ درصدی جمعیت پرندگان مهاجر به  تالاب‌های استان بوده‌ایم.


لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات