مشارکت جوامع محلی و پروژه های احیاء، به بزنگان حیاتی دوباره داد

مشارکت جوامع محلی و پروژه های احیاء، به بزنگان حیاتی دوباره داد

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، تورج همتی افزود: پروژه دیوارساحلی که به منظور هدایت سیلاب ها به دریاچه بزنگان احداث شده بود ، تمامی رواناب های ناشی از بارندگی های اخیر در حوزه های آبخیز دریاچه را به داخل دریاچه سرازیر کرد.

وی افزود: از طرفی اجرای پروژه هدایت آب مازاد کشاورزی بزنگان و چشمه سرآسیاب بزنگان درخارج از فصل کشت که از طریق لوله گذاری انجام شده بود، موجب شد بدلیل بارش‌های متوالی در ماه نخست امسال نیاز کشاورزان به آب را مرتفع سازد و رواناب ها و آب چشمه سرآسیاب به عنوان آب مازاد کشاورزی با مشارکت مردم منطقه به این دریاچه هدایت شود .

این مقام مسئول همچنین گفت: با اجرای این دوپروژه برای احیا تالاب بزنگان، سطح آب دریاچه بیش از دومتر افزایش داشته و این تالاب به شعاع بیش از ده متر پیشروی کرده و احیا شده است.

وی با اشاره به اینکه وضعیت اقتصادی و معیشت پایدار جوامع محلی بااحیاء دریاچه بزنگان از طریق توسعه گردشگری تامین خواهد شد، گفت: تالاب بزنگان که در سال های گذشته با خشکسالی و کاهش بارندگی در حال نابودی بود و می‌توانست به یکی از کانون های مستعد گرد و غبار مبدل شود، با اجرای موفق پروژه های احیاء و مشارکت جوامع محلی دوباره به چرخه حیات برگشت.

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات