رهاسازی یک قلاده خرس قهوه ای در نوشهر

رهاسازی یک قلاده خرس قهوه ای در نوشهر


به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران، حسینعلی ابراهیمی کارنامی با اعلام این خبرگفت: ماده خرس جوان که حدوداً سه سال سن داشته، در تله افرادی گرفتار شد که قصد گرفتن  پلنگ را داشتند.

وی ادامه داد: مامورین یگان حفاظت محیط زیست شهرستان نوشهربلافاصله  به همراه دامپزشک معتمد و رییس اداره نظارت برامور حیات وحش این اداره کل، در ناحیه کوهستانی ناصر آباد کجور اعزام شدند و خرس گرفتار در تله فلزی را با بیهوشی از تله آزاد و در منطقه رها سازی کردند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران افزود: محل نصب تله، نه در کنار باغ و مزرعه که بلکه کیلومترها دورتر از روستا و در داخل طبیعت کوهستانی صخره ای کار گذاشته شده بود و با توجه به نوع تله و لاشه گوساله ای که به عنوان طعمه کنار آن گذاشته شده بود، متاسفانه قصد گرفتن پلنگی را داشته اند.

ابراهیمی تاکید کرد: تلاش برای شناسایی متخلف و یا متخلفین ادامه دارد و اقدام و برخورد قانونی لازم نیز با آنان صورت خواهد گرفت.

وی افزود: چرای سرگردان و بدون چوپان دام در مراتع و مناطق حفاظت شده عامل ایجاد تعارضات در حیات وحش شده و بسیاری از افراد  با نصب تله های این چنینی سبب آسیب رسانی به گونه های ارزشمند و شاخص جانوری  درطبیعت شده و درصدد حذف گونه هایی مانند خرس و پلنگ برمی آیند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران از مراجع قضایی خواست، برای افرادی که این چنین آگاهانه در زیستگاه های طبیعی حیات وحش کمر به نابودی آنها بسته و هزینه های زیادی را به محیط زیست وارد می نمایند، احکام متناسب و بازدارنده ای را صادر نمایند.

گفتنی است، تله از جنس فلز با صفحه قفل شونده بوده که به تله پاگیر یا پلنگ تله مشهور است.

همچنین یادآور می شود، در سال گذشته سه مورد زنده گیری از تله و رها سازی خرس در مازندران با موفقیت انجام شد.

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات