گام‌های بلند دولت طی سال جهاد اقتصادی در راه و مسکن

گام‌های بلند دولت طی سال جهاد اقتصادی در راه و مسکن

http://www.bananews.ir/فعالیت در حوزه راه و شهرسازی نیازمند فعالیتی جهادگونه است که نمونه های اجرایی آن در حوزه راه و ترابری کشور و تحویل مسکن قابل مشاهده است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) مفهوم جهاد اقتصادی و خصوصاً کلمه جهاد یک تعبیر استعاره گونه و دارای معانی و دلالت‌های خاصی است؛ کلمه جهاد معمولاً به نوعی تلاش مقدس گفته می شود و یکی از کلماتی است که در گفتمان دینی ما معنا پیدا می‌کند و همیشه صبغه تقدس را در درون خودش دارد.

فعالیت در حوزه راه و شهرسازی نیازمند فعالیتی جهادگونه است که نمونه های اجرایی آن در حوزه راه و ترابری کشور و تحویل مسکن قابل مشاهده است.

وزارتخانه های سابق راه و ترابری و مسکن و شهرسازی با توجه به اینکه بیش از ۳۵ درصد از اقتصاد کشور را در بر می گیرد، بایستی در آنها شاهد کوششی جهاد گونه باشیم. از همین رو هدایت و تحقق برنامه های پیش روی این بخش از حساسیت فوق العاده ای برخوردار است؛ حساسیتی که نه تنها به واسطه زیرساختی بودن راه و ترابری بلکه به لحاظ تنظیم و تطبیق ارکان حمل ونقل از جمله حمل و نقل زیرساخت های هوایی، ریلی، جاده ای و دریایی، این بخش کلیدی را از سایر دستگاه های اجرایی کشور متمایز کرده است.

همچنین در بخش مسکن و شهرسازی نیز در سال های اخیر با جمع شدن خواسته های بحق مردم در راستای تحقق سخنان گهربار بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران برای ساخت بیش از چهار و نیم میلیون واحد مسکونی در کشور برنامه ریزی جامعی صورت گرفته است.

سیاستگذاری ساخت مسکن نیز با توجه به اینکه با ۷۰ رشته شغلی مرتبط است موجب گردش امور و توسعه در بخش تولید کشور و رونق اقتصاد خواهد شد و البته تثبیت قیمت مسکن و خارج کردن آن از لیست کالاهای سرمایه ای نیز گام مهم دیگری است که در این راستا اقداماتی با اهتمام ویژه و جهاد گونه در حال انجام است. اگرچه در سال جهاد اقتصادی تعداد قراردادهای دارای پروانه ساخت در شهریور امسال یک میلیون و ۴۹۲ هزار و ۳۴۶ واحد بوده، اما این میزان در مدت مشابه سال گذشته به ۹۰۱ هزار و ۹۷۸ واحد رسید.

همچنین در ماه اخیر تعداد ۳۲۶ هزار و ۱۸۶ واحد به مرحله نازک کاری رسیدند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۴۰ درصد رشد داشته است. البته بررسی آمارها در بخش اتمام سفت کاری واحدها امسال ۴۲۸ درصد و تعداد متقاضیان واجد شرایط تاکنون ۷۴ درصد رشد داشته است. بر این اساس در زمینه پرداخت تسهیلات آماده سازی مسکن مهر نیز تا شهریور ۱۳۹۰ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۵ درصد رشد مشاهده می شود و مبلغ تسهیلات ساخت ارائه شده ۵۱۵ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است.

اگرچه در هفته دولت سال جاری نیز ۱۹۱۶۱۳ واحد مسکونی، ۱۱ بیمارستان و ۲۳۵۹ پروژه در بخش راه و ترابری آماده افتتاح است، اما بهره برداری از ۱۵ هزار کیلومتر آزادراه، بزرگراه، راه اصلی، راه روستایی و راه آهن نیز نوید دیگری از جهاد اقتصادی به همراه همت مضاعف و کار مضاعف در وزارت راه و شهرسازی است.

در مجموع اتمام قطعه چهار آزادراه تهران- شمال، راه آهن اراک- ملایر، تونل تنگ زاغ، تونل شیبلی و تجهیز ۱۱ بندر بزرگ کشور شامل ۷ بندر در جنوب و ۴ بندر در شمال کشور، افزایش تجهیزات ناوبری هوایی با توجه به محدودیت ها، ایجاد هواشناسی جاده ها و تجهیز گردنه ها به امکانات هواشناسی، افزایش ۴۰ درصدی ترانزیت و مدیریت هوشمند جاده های کشور نشان از همت بلند کارکنان و مهندسان وزارت راه و شهرسازی دارد به طوری که کاهش آمار تصادفات و تلفات رانندگی نیز نمودی از فعالیت های دولت خدمتگزار در زمینه بهبود وضعیت حمل و نقل جاده ای به شمار می آید.

باید پذیرفت حمل ونقل به معنای جامع آن، شامل مدیریت زیربنا و روبنا از نیازهای اساسی جوامع امروزی است به طوری که هر کشوری برای اعتلای توان اقتصادی، فرهنگی، امنیتی و سیاسی نیاز به شبکه حمل و نقل گسترده و قابل اطمینان دارد.

امید است که در سال جهاد اقتصادی با عملکردی جهاد گونه بتوانیم برگی دیگر از تاریخ پرافتخار خدمتگزاری دولتمردان را در حوزه راه و شهرسازی رقم زنیم.

 

 

    نظرات