آلودگی شهرها و راهکارهای آن

آلودگی شهرها و راهکارهای آن

http://www.bananews.ir/گویا دیگر شنیدن خبرهایی از آلودگی نگران‌کننده تهران و دیگر شهرهای بزرگ برای همه ما تبدیل به یک عادت روزانه شده و شاید بتوان گفت آسمان آبی برایمان عجیب و دور از دسترس شده است.

گاه فراموش می‌کنیم که ‌این به معنای مرگ تدریجی ما و آینده‌ای ناسالم برای کودکانمان است. در‌این راستا فقط در زمان‌های بحرانی به فکر اجرای برخی طرح‌های مقطعی می‌افتیم و پس از آن دوباره انگار همه چیز به فراموشی سپرده می‌شود تا بحرانی دیگر.‌ این در حالی است که بسیاری از طرح‌ها و پروژه‌هایی که منجر به پاکیزگی محیط زیست و کاهش آلایندگی می‌شود راهبردی طولانی‌مدت می‌طلبد و به هماهنگی و همکاری بسیاری از نهادها و وزارتخانه‌ها نیازمند است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) یکی از طرح‌هایی که در میان مدت و دراز مدت منجر به کاهش آلودگی هوا و همچنین کاهش مصرف بنزین می‌شود و در دنیای امروز با استقبال شدید بسیاری از کشورها روبه‌رو شده استفاده از وسایل نقلیه برقی است که شامل انواع اتوبوس، سواری، موتورسیکلت و دیگر وسایل کوچک و بزرگی است که تنها با انرژی الکتریکی یا ترکیبی از انرژی‌های دیگر باعث صرفه‌جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی و در نهایت پاکیزگی هوای شهرها می‌شوند.

این در حالی است که در کشور ما به‌رغم نیاز شدید به ‌این‌گونه وسایل نقلیه در عمل به غیر از شهرداری تهران که اقدام به استفاده از اتوبوس‌های برقی در سطح شهر کرده، هیچ تلاش جدی دیگری در‌این زمینه از طرف خودروسازان نشده است.

به عنوان مثال، در مورد موتورسیکلت ‌این وسیله نقلیه محبوب در کلانشهرها و مخصوصا شهری مانند تهران باید گفت که در ‌این شهر طبق برآوردها در حدود ۲/۵۰۰/۰۰۰ موتورسیکلت در حال تردد است که به گفته معاون عمرانی استاندار تهران هر کدام از آنها هشت برابر یک خودروی سواری آلودگی‌ ایحاد می‌کنند و در مجموع طبق برآوردهای سازمان محیط زیست سهمی‌۳۰ درصدی در آلودگی هوای شهر بر عهده دارند.

به گزارش بنانیوز به نقل از دنیای اقتصاد، این در حالی است که موتورسیکلت‌های برقی نه تنها آلودگی‌ایجاد نمی‌کنند، بلکه با سرعتی مطمئن تر و استهلاکی کمتر می‌توانند زمینه‌ساز ترددی بی خطر و پاکیزه‌تر در شهرهای ما باشند. هر موتورسیکلت برقی برای هر ۱۰۰ کیلومتر در حدود تنها یک کیلووات ساعت برق مصرف می‌کند و بی‌نیاز از بنزین و جایگاه سوخت می‌توان آن را با هر پریز برقی در سطح شهر شارژ کرد.

به امید روزی که وسایل نقلیه الکتریکی جایگزین خودروها و موتورسیکلت‌های دود زای تهران شود، شاید در آن روز دیدن آسمانی آبی دیگر رویایی دور از دسترس نباشد.

 

 

    نظرات