در سال گذشته چه میزان از برداشت غیرمجاز منابع آب زیرزمینی استان تهران جلوگیری شد؟

در سال گذشته چه میزان از برداشت غیرمجاز منابع آب زیرزمینی استان تهران جلوگیری شد؟

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "مصطفی دهقان" در این خصوص اظهار داشت: طی یک‌سال گذشته اقدامات گسترده‌ای در راستای حفاظت از منابع آب زیرزمینی صورت گرفته که از مهمترین موارد آن می‌توان به انسداد چاه‌های غیرمجاز و توقیف تجهیزات حفاری غیرمجاز اشاره کرد.
وی افزود: بر این اساس طی سال گذشته 1300 حلقه چاه غیرمجاز در استان تهران پر و مسدود شده است که با این اقدام از برداشت غیرمجاز حدود 35 میلیون متر مکعب آب جلوگیری شده است.
مدیر دفتر حفاظت از منابع آب شرکت آب منطقه‌ای تهران از نظارت و گشت‌زنی 32 اکیپ گشت و بازرسی در امورهای منابع آب در سطح استان خبر داد و گفت: طی این نظارت‌ها 76 دستگاه حفاری غیرمجاز توقیف و مطابق قانون اقدامات لازم در این خصوص به‌عمل آمده است.
وی تصریح کرد: همچنین در سال 98 منصوبات غیرمجاز از روی 66 حلقه چاه مجاز با تخلیه 4.86 میلیون متر مکعب در حد پروانه بهره‌برداری تقلیل منصوبات گردید که می‌تواند کمک شایانی به آبخوان دشت کند.
دهقان با اشاره به اینکه کنتور هوشمند مانع اضافه برداشت از چاه‌های مجاز می‌شود، یادآور شد: نصب کنتور هوشمند روی چاه‌های مجاز یکی از اقدامات مهمی است که با جدیت پیگیری می‌شود و در سال گذشته 430 دستگاه از این کنتورها روی چاه‌های پروانه‌دار نصب شده است.
وی با بیان اینکه حدود چهار هزار درخواست در سال 98 در سامانه ساماب ثبت شده بود، گفت: حدود 1600 مورد از این درخواست‌ها پس از بررسی مطابق با قوانین و دستورالعمل‌ها به صدور پروانه ختم شده است.
مدیر دفتر حفاظت از منابع آب شرکت آب منطقه‌ای تهران در پایان گفت: با توجه به بحرانی بودن دشت‌های واقع در استان تهران، اقدامات حفاظتی از منابع آب در سال جاری با شدت بیشتری دنبال می‌شود.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات