بیش از ۲۵ درصد نیروگاه‌های برق‌آبی کوچک کشور در استان مرکزی است/ افتتاح ۲۵۰ پروژه با سرمایه‌گذاری ۵۰ هزار میلیارد تومان در پویش امسال وزارت نیرو

بیش از ۲۵ درصد نیروگاه‌های برق‌آبی کوچک کشور در استان مرکزی است/ افتتاح ۲۵۰ پروژه با سرمایه‌گذاری ۵۰ هزار میلیارد تومان در پویش امسال وزارت نیرو

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردکانیان» روز سه‌شنبه در آیین بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی طرح‌های بخش برق استان مرکزی که در چارچوب سومین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران صورت گرفت، اظهار داشت: امید است این مسیر بویژه با مشارکت بخش خصوصی توسعه پیدا کند، طرح آبرسانی به شهر جدید امیرکبیر هم مانند همه طرح‌های آبرسانی در جای‌جای کشور موجب خوشحالی و شادمانی است.
وی اضافه کرد: امیدواریم طرح مهم پست برق 400.63 که عملیات اجرایی آن آغاز شد نیز هر چه زودتر به بهره‌برداری برسد.
وزیر نیرو همچنین گفت: در تبعیت و پیروی از خط مشی دولت بویژه رئیس جمهوری که هر دو امر ارتقای بهداشت عمومی و سلامت جامعه و حفظ جریان تولید بویژه در سال «جهش تولید» را مورد تاکید داشتند لازم بود به عنوان یک کار نمادین، شخصا" در استان حضور یابم و از همه دست اندرکاران بویژه فعالان عرصه آب و برق و حامیان و پشتیبانان آنان، گروه‌های مرجع، اصحاب رسانه و… تشکر کنم.
وی با اشاره به نقش زیربنایی و زیرساختی دو محصول آب و برق در تمام فعالیت‌های عمرانی، تولیدی و توسعه‌‌ای کشور و بهره‌برداری از پروژه‌های این دو بخش در چارچوب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران گفت: این پویش کاری است که با تلاش و فعالیت شبانه‌روزی دست اندرکاران هر دو صنعت که بخش کوچکی از آنها در خانواده وزارت نیرو و سازمان دولت و بخش بزرگ‌تری در بخش خصوصی حضور دارند از نیمه سال گذشته آغاز شد و با اعلام رئیس جمهوری در هیئت وزیران در مهر ماه ۹۸ فعالیت رسمی خود را شروع کرد.
اردکانیان گفت: همان موقع به اتکای توان و تلاش و پایمردی همکاران خودمان و پشتیبانی و حمایت‌هایی که از ناحیه همه دستگاه‌های اجرایی بویژه استانداران می‌دانستیم که بهره‌مند می‌شویم، وعده کردیم که ۲۲۷ پروژه بزرگ آب و برق و فاضلاب را با سرمایه‌گذاری حدود ۳۳ هزار میلیارد تومان در همه استان‌های کشور به بهره‌برداری می‌رسانیم و در بیستم اسفند سال گذشته و در آخرین جلسه پویش به دلیل شرایط کرونایی کشور به صورت غیر حضوری برگزار شد، همه این پروژه‌ها به ارزش ۳۳ هزار و ۴۳۵ میلیارد تومان تا این موعد به ثمر رسید و به وعده وفا شد.

پایه‌گذاری کاری بزرگ‌تر از سال ۹۸
اردکانیان گفت: این وفای به عهد ما را امیدوار کرد و اعتماد به نفسی به همه همکارانم داد که در سال ۹۹ که توسط مقام معظم رهبری هوشمندانه به نام «جهش تولید» نامیده شد، کاری بزرگ‌تر از سال ۹۸ را پایه‌گذاری کنیم که همان پویش و همان نام این بار با عنوان «ساخت و سازها» و «ساز و کارها» شامل ۲۵۰ پروژه با سرمایه‌گذاری ۵۰ هزار میلیارد تومان در دستور کار قرار گرفت.
وی افزود: ساخت و سازها که تکلیف روشنی دارند؛ تعداد قابل توجهی سد، هزاران هکتار شبکه آبیاری و زهکشی اصلی، وارد مدار شدن تعداد قابل توجهی نیروگاه‌های حرارتی، تجدیدپذیر و مقیاس کوچک و صدها کیلومتر شبکه‌های انتقال، پست‌های توزیع و فوق توزیع در زمره ساخت و سازهایی است که امسال درگیر آنها خواهیم بود و از چند هفته پیش آغاز شده است؛ استان تهران، پس از آن ایلام و امروز استان مرکزی که ان‌شاء‌الله هفته آینده استان سیستان و بلوچستان خواهد بود.
وزیر نیرو گفت: اما ساز و کارها که امسال بنا داریم پرچم آن را برافرازیم کارهای مهم‌تری از ساخت و سازهاست و نقش زیربنایی در پروژه‌های ساخت و سازی که خود اینها هم زیربنایی است، دارد. گردش امور، فرآیندها، دستورالعمل‌ها، ضوابط، تفویض اختیارات به استان‌ها، کاهش تلفات، افزایش راندمان و مجموعه‌‌ای از چنین فعالیت‌هایی که با ماندگاری آنها برای سالیان سال، همه همکاران ما قادر خواهند بود پروژه‌های ساخت و سازی خود را با سرعت بیشتر، هزینه کمتر و راندمان بالاتر و اتکای بیشتر به ظرفیت‌های داخل، بهره‌مندی از منابع انسانی شایسته‌تر به ثمر برسانند.
وی افزود: تاب‌آوری کشور و جامعه ما از جمله به همین صبوری مردم وابسته است و طبیعتا" مسئولان استان‌ها هم این‌گونه هستند.

تجربه ملت ایران، بی‌نظیر برای دیگر ملت‌ها
اردکانیان با اشاره به مقطع کنونی کشور و شرایط کرونا گفت: مقطعی که هر چند همه دنیا درگیر جنگ و مبارزه با کرونا هستند، اما این ملت همزمان جبهه‌های فعال دیگری را اعم از جنگ روانی و جنگ اقتصادی پیش روی خودش دارد و این واقعا" تجربه بی‌نظیری برای جوامع و ملت‌های دنیا خواهد بود.
وی اظهار داشت: تردید نداریم که دوران پساکرونا دوران مشابهی مانند قبل از آن نخواهد بود. همانگونه که دوران‌های پس از جنگ‌های بزرگ شباهتی با دوران‌های قبل از این جنگ‌ها در تاریخ نداشته است و قطعا" این جنگ، جنگ مردم است و دولت‌ها متعاقب مردم. درست است که دولت‌ها مسئولیت بزرگ و نقش مهمی در تدارک، پشتیبانی و حمایت دارند، اما اگر جنگی در مبارزه با این بیماری و مسابقه‌‌ای بین کشورهاست، مسابقه‌‌ای بین مردمان کشورها از حیث تاب‌آوری و پایبندی به ضوابط و ملاحظات و روش نگه داشتن چراغ فعالیت، نگاه امیدوارانه به آینده است و ان‌شاء‌الله ملت ایران، زبانزد جوامع بشری در این میدان خواهند بود.
وی افزود: ملت ایران، همانطور که از پس جنگ تحمیلی سرافرازانه برخاست و نمونه پایداری برای بسیاری از جوامع شد، از خاکستر این تحریم‌های ظالمانه هم ققنوس‌وار برخواهد خاست و مدلی را برای زندگانی و همزیستی در دنیا و ایستادگی بر اصول به جهانیان عرضه خواهد کرد.

بهره‌مندی از نعمت بارش‌ها در دو سال اخیر، نتیجه صبوری سال‌های خشک گذشته
وی افزود: بهره‌مندی کشور پهناور ما از نعمت بارش‌ها و رحمت الهی در دو سال اخیر نتیجه شکرگزاری‌های سال‌های خشک، نتیجه صبوری‌ها، بردباری‌ها و تاب آوردن در آن سال‌ها و نتیجه مصرف صحیح است و با تداوم این اخلاق خوب موجبات مزید این نعمت را فراهم خواهیم کرد.
اردکانیان گفت: امروز در استان مرکزی، طرح‌های مهمی رسما" افتتاح شد؛ هم پست‌های برق در بخش‌های مختلف استان همچنین مرکز دیسپاچینگ برق باختر که از ثمرات آن استان‌های تحت پوشش این شرکت منطقه‌‌ای بهره‌مند خواهند شد.

اجرای 25 طرح صنعت آب و برق استان مرکزی با سرمایه‌گذاری 20 هزار میلیارد تومان
اردکانیان گفت: در استان مرکزی 25 طرح در دست اجرا با سرمایه‌گذاری حدود 20 هزار میلیارد تومان و پیشرفت متوسط حدود 60 درصد داریم که از حیث مقایسه وضعیت نسبتا" خوبی است و امید می‌رود هم دولت بتواند گشایش بیشتری در تامین منابع مالی در تعهد خود داشته باشد و هم با ساز و کارهای جدید و گشایش‌هایی که در قانون بودجه سال 99 هست همکاران من موفق شوند راهکارهای دیگری را با عنوان تنوع بخشی به منابع مالی برای طرح‌های در دست اجرای استان فراهم کنند.
وی خاطرنشان کرد: از جمله مهم‌ترین این طرح‌ها، وضعیت پروژه رینگ شمالی خط انتقال آبرسانی به اراک و همچنین کمربند جنوبی آن است که بخش شمالی آن رو به اتمام بوده و امیدواریم با همکاری مسئولان شهرداری هر چه زودتر به پایان برسد. در خصوص کمربند جنوبی آن هم امید است تامین اعتبار لازم را داشته باشیم و در سال 99 به این کار شتاب دهیم.

یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی
وزیر نیرو همچنین در ارتباط با یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی در کشور گفت: این امر در استان مرکزی هم رخ داد. امیدواریم در مقطع شهریور امسال که تقریبا 6 ماه از آغاز فعالیت این شرکت یکپارچه خواهد گذشت، ارزیابی مثبتی از عملکرد شرکت در شتاب یافتن اجرای طرح‌ها در بخش‌های مختلف داشته باشیم و خبرهای خوبی را از این حیث بتوانیم به هموطنانمان در استان مرکزی دهیم.
اردکانیان افزود: پروژه آبرسانی به شهر تفرش و 40 روستای واقع در مسیر خط انتقال، همچنین پروژه مهم آبرسانی به شهر ساوه کماکان در حال پیگیری است و امیدواریم برخی مشکلات آن را که عمدتا" مسائل اعتباری است با همفکری استاندار به نقطه روشنی برسانیم.
وی اضافه کرد: در اجرای طرح‌های فاضلاب در استان مرکزی و شهر اراک، خوشبختانه حدود 68 درصد جمعیت استان از خدمات دفع فاضلاب شهری بهره‌مند هستند که با توجه به میانگین کشوری درصد بسیار خوب و دلگرم کننده‌ای است. چند کیلومتری از شبکه در مورد اراک باقی مانده که امسال به اتمام رسیده و پروژه بهره‌برداری خواهد شد.
وزیر نیرو گفت: در آبرسانی به روستاها هم تعدادی که هنوز مشکلاتی دارند و با تانکرهای سیار تامین آب می‌شوند، سعی می‌کنیم این مشکلات هم کاهش پیدا کند.
وی افزود: بخش برق در استان مرکزی، به عنوان یک استان صنعتی کشور نقش بسیار مهمی دارد و خوشبختانه فعالیت‌های خوبی از حیث تامین و ظرفیت و نیز بالا بردن ضریب امنیت شبکه و پایداری آن انجام شده است. امیدواریم مردم استان هم بتوانند نقش و سهم خود را در پرداخت آنچه که بهای برق است به تناسب ایفا کنند.
وزیر نیرو گفت: آب و برق و بیش از آب، برق به بودجه عمومی اتکای ناچیزی دارند و عمده این اتکا به منابع داخلی و از محل عرضه محصول است؛ هر چند قیمت‌ها یارانه ای است ولی همین مقدار است که چرخه صنعت را در کشور به گردش درآورده و این گردش را نگاه می‌دارد و اگر اختلالی در تامین این منابع صورت گیرد برزگترین آسیب و سختی آن متوجه خود مصرف کنندگان خواهد بود.
اردکانیان افزود: وقتی که امکان تعمیرات، نگهداری‌ها و به مدار بهره‌برداری آوردن‌ها نباشد طبیعتا" با اختلال در تولید و عرضه مواجه خواهیم شد. امید است مردم با این هوشمندی، وظیفه خود را به تناسب انجام دهند.

اواخر اردیبهشت؛ سقف مهلت برای پرداخت بهای آب و برق
وزیر نیرو ادامه داد: شرایط کرونایی باعث شد که صنعت آب و برق در حد تحمل خود که وقفه‌ای هم در خدمت‌رسانی پیش نیاید، دریافت بهای آب و برق را با مهلت پرداخت مواجه کند، اما مردم می‌پذیرند که سقف این تحمل اواخر اردیبهشت است و انتظار داریم در حالی که همکاران من این روزها حتی در پرداخت کامل حقوق و مزایای خود و پرسنل‌ها مشکل جدی دارند با گرم شدن و تجدید وضعیت دما و افزایش مصرف آب و برق بویژه در مناطق گرمسیری استمرار خدمت‌رسانی در صورتی که مصرف کنندکان وظیفه خود را در این ارتباط به نحو شایسته‌ای انجام ندهند با مشکلات جدی مواجه خواهند شد.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

منبع خبر

وزارت نیرو

وزارت نیرو

وزارت نیرو

    نظرات