پیشرفت خوب عملیات اجرایی احداث کارخانه نوآوری/ اجرای ۲۵۰ رویداد ...

پیشرفت خوب عملیات اجرایی احداث کارخانه نوآوری/ اجرای ۲۵۰ رویداد ...

پیشرفت خوب عملیات اجرایی احداث کارخانه نوآوری/ اجرای ۲۵۰ رویداد نوآوری و فنآوری طی یک‌سال

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد، با اشاره به احداث کارخانه نوآوری درمحل قدیمی کارخانه کوکا گفت: اجرای زیرساخت‌های مورد نیاز و احداث سازه ‌های کارخانه نوآوری از پیشرفت خوبی برخوردار است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، شهریار آل شیخ، در حاشیه بازدید رئیس شورای اسلامی شهر از روند اجرایی کارخانه نورآوری در این خصوص اظهار کرد: هرچند روند احداث کارخانه به دلیل حساسیت و تاکید شهرداری بر حفظ و احیاء سازه‌های قدیمی موجود به عنوان بخشی از هویت تاریخی صنعت مشهد، قدری با تاخیر مواجه شده بود اما درحال حاضر به پیشرفت مناسبی رسیده است.
وی افزود: در حال حاضر مدل مشارکتی بهره‌برداری عملیاتی از کارخانه نوآوری در دست طراحی است و پس از تکمیل طرح‌ها لایحه آن برای تصویب به شورا اسلامی شهر مشهد ارائه خواهد شد.
معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد بیان کرد: پیش از تکمیل عملیات احداث سازه‌های کارخانه، برنامه‌های فراخوان، پذیرش و جذب گروه‌های کاری و نحوه مدیریت و بهره‌برداری از کارخانه اجرایی می‌شود. همچنین نحوه کار و مدل اجرایی همکاری با شتاب‌دهنده‌ها و استارتاپ‌ها از هم اکنون تدوین و مشخص می‌شود تا تاخیری در آغاز به کار کارخانه ایجاد نشود.
آل شیخ با بیان اینکه اصلی‌ترین دلیل انتخاب مکان کارخانه نزدیک بودن به مراکز عمده دانشگاهی مشهد بوده تا ارتباط و تعامل موثر و ساختاری با نهادهای علمی شهر برقرار کند، خاطرنشان کرد: کارخانه نوآوری مشهد به‌طور طبیعی علاوه بر ایجاد ارتباط سازنده با دانشگاه‌ها به‌ مرور تبدیل به قطب فعالیت علمی و پژوهشی می‌شود و برنامه‌های هم‌راستا را پیرامون خود توسعه خواهد داد.
وی اضافه کرد: البته در این مسیر استقلال عمل لازم را خواهد داشت زیرا رویکرد کلی مدیریت شهری مشهد آن است که مسائل خود را از طریق ارجاع به فناوران و ایده‌پردازان حل کند و نهایت سعی ما این است که حوزه بهره‌برداری و مدیریت کارخانه نوآوری مانند سایر بخش‌ها تا حد ممکن به بخش خصوصی واگذار شود.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار مشهد با اشاره به اقدامات انجام شده در مرکز نوآوری شهرداری، از اجرای ۲۵۰ رویداد نوآوری و فناوری طی یک‌سال توسط این مرکز خبر داد و تصریح کرد: این میزان فعالیت، نشانه موفقیت مرکز نوآوری است و به این معنی است که مرکز با وجود نوپا بودن توانسته ارتباط کاملی را با جامعه نوآوری برقرار کند. همچنین درحال حاضر مرکز نوآوری مشهد به خوبی از اکوسیستم کسب‌وکار و جامعه فناوران مشهد جلب اعتماد کرده است.
آل شیخ با اشاره به اینکه هدف‌گذاری اولیه در زمان تاسیس این مرکز، حل مسائل شهری بوده، گفت: امروز می‌توان با قاطعیت اعلام کرد که مرکز توانسته در بسیاری از امور، مدیریت شهری را یاری رسانده و به حل مسائل کمک کند؛ به‌ عنوان ‌مثال در حال حاضر ۱۷ درصد از تمام نیازهای شهرداری از طریق ایده‌های مطرح‌شده در این مرکز تامین شده و در بسیاری از امور و نیازهای شهرداری در حال استفاده از اثرگذاری‌های مرکز هستیم.
وی ادامه داد: اپلیکیشن «شهر من» ایجاد و توسعه، از طریق استارتاپ‌های فعال در مرکز نوآوری به اجرا درآمده اما باید در این موضوع را نظر گرفت که انطباق نیازهای شهری با فضای فناورانه زمان‌بر است و مدیران ما باید به ابزارهای نوین آگاه شوند تا بتوانند از آن استفاده کنند.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار مشهد اظهار کرد: طبیعتا بازه زمانی یک‌ساله برای حل هیچ مسئله‌ای مناسب نیست اما در همین مدت کوتاه مرکز توانسته به حل بسیاری از مسائل کمک کند.
آل شیخ در توضیح نحوه پذیرش و جذب و حمایت از ایده‌ها بیان کرد: شتاب‌دهنده‌های همکار مرکز، در انتخاب ایده‌ها مستقل‌ هستند و مدیریت شهری مسائل و نیازهای خود و همچنین شرایط حمایت از ایده‌ها و تجاری سازی آن‌ها را مطرح می‌کند تا شتابدهنده‌ها در انتخاب خود موثرتر عمل کنند.
وی افزود: اصولاً شهرداری در انتخاب و یا فیلتر ایده‌های ورودی به مرکز نوآوری هیچ تصرفی ندارد. در واقع ما در فضای گفت‌وگو شفاف با شتابدهنده مشخص می‌کنیم که هر پروژه شهری و هر مسئله چگونه می‌تواند از طریق ایده‌های راهیافته به مرکز و استارتاپ‌های مورد حمایت شتابدهنده‌ها، حل‌شود و فناوران چگونه می‌توانند در هر مسئله و مشکل شهری موثر باشند.
کارخانه نوآوری در فاز جذب همکار
معاون برنامهریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار مشهد با اشاره به پیشرفت فیزیکی پروژه احداث کارخانه نوآوری مشهد و تدوین برنامه‌های اجرایی پذیرش شرکت‌های شتابدهنده خاطرنشان کرد: در تکمیل فرآیند چرخه تامین نیازهای شهری از مسیر تقویت فناوران و توسعه حوزه علمی اقتصاد شهری، کارخانه نوآوری مشهد می‌تواند پایگاه بزرگ و ارزشمند جذب ایده‌ها و افکار برتر باشد تا هم به رفع نیازها و چالش‌های شهر کمک کند و هم در چرخه اقتصاد شهری به عنصری مدرن و مفید تبدیل شود.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری مشهد

  منبع خبر

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد یک شهرداری در شهر مشهد می باشد

   نظرات