سیل روستای بهانگر در فرمانداری شهرستان داورزن با حضور کارشناسان...

کوروش ناوی- سبزوار/ مدیر امور آب شهرستان سبزوار از برگزاری نشست گروه کارشناسی امور آب در راستای رسیدگی به مشکلات اهالی سیل زده روستای بهانگر در فرمانداری این شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان ر ضوی، این نشست درراستای جمع بندی گزارش بازدید محمدعلی نعمت نژاد، معان حفاظت و بهره بردرای از منابع آب استان، مقصودی نماینده مجلس شورای اسلامی، اسدالهی فرماندار داورزن و محمد ثابتی مقدم مدیر امور منابع آب شهرستان سبزوار به منظور بررسی سیل فروردین ماه روستای بهانگر داورزن و برآوردخسارت به منازل مسکونی و اراضی کشاورزی برگزار شد .

ثابتی مقدم خاطر نشان کرد: در این نشست که با حضور محمدرضا صادقی فرد مدیر روزخانه و سواحل شرکت آب منطقه ای استان، معصومی رئیس بنیاد مسکن خراسان رضوی، اسدالهی فرماندار داورزن، محمد ثابتی مقدم مدیر امور آب سبزوار، عبدالله زاده رئیس اداره میراث فرهنگی، خانم صالح آبادی بخشدار دوارزن،سوری کارشناس رودخانه و سواحل امورآب سبزوار برگزار شد در راستای عبور از بحران سیل مجدد و همچنین راهکارهای مناسب برای حل مشکل این منطقه و روستای بهانگر دیدگاه های تحقیقاتی علمی و کارشناسی شده مطرح و بررسی شد.

در ابتدای این نشست فرماندار داورزن با بیان این که در همان ابتدای وقوع سیل با هماهنگی بسیج، سپاه و بنیاد مسکن و سایر ادارات شهرستان جابجایی و انتقال و اسکان موقت اهالی سیل زده انجام شد خواستار هماهنگی بیشتر ارگان ها و سازمان های ذیربط جهت تسریع در بهبود وضعیت اسکان اهالی شده و بر افتخار تصمیم مناسب هم از نظر فنی و هم اجرایی تاکید نمودند .

مدیر رودخانه ها و سواحل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی  با ارائه گزارشی از فعالیت ها و امداد رسانی به اهالی روستا گفت: اراضی کشاورزی این روستا شریان های طبیعی سیل را قطع کرده است به همین دلیل سیل وارد زمین های زراعی نشده و خرابی ایجاد نکرده است .

صادقی فرد با اشاره به این که وضعیت طبیعی منطقه به صورت «سیلاب دشت» می باشد گفت: دراین حالت مسیر مشخصی برای سیل و سیلاب پیش بینی نمی توان کرد به همین دلیل سیل موجب تخریب اغلب زیر ساخت ها و منازل مسکونی مردم  و منجر به آوارگی بیش از ۴۰ خانواده روستایی ساکن آنجا شد.

وی در ادامه بررسی دلیل وقوع سیلاب و تخریب منازل مسکونی در روستای بهانگر اظهار داشت: عرض بستر رودخانه روستا از حدود 130متر در ابتدا شروع و تا حدود 1500 متر ادامه دارد و چون این روستا در محدوده بستر رودخانه احداث شده و طی سال های اخیر توسعه یافته است و همچنین بارندگی هایی که باعث ایجاد سیلاب حدود 250 متر معکب در ثانیه شده که از دوره بازگشت بسیار بیشتر بوده و ساخت و ساز در حریم و بستر انجام شده می توان از اهم علل خسارات وارد شده به این روستا برشمرد .

در ادامه این نشست معصومی،کارشناس ارشد بنیاد مسکن خراسان ر ضوی گفت: این روستا در سرشماری 95 دارای 20 خانوار جمعیت است لذا در برنامه کاری بنیاد مسکن قرار گرفته است، تسهیلات لازم برای سامان دهی این روستا پیش بینی شده و پس از تصمیم نهایی هزینه خواهد شد .

وی تصریح کرد: در اثر وقوع سیلاب اخیر روستای بهانگر، باعث تخریب ۸۰ درصدی عمارت بی بی شد. عمارت بی بی، اقامتگاه بومگردی درجه یک غرب استان خراسان رضوی است.این اقامتگاه، تلفیقی از معماری سنتی و مدرن است.

در ادامه نوشهری کارشناس شرکت با ارائه گزارشی از قرار داشتن روستا در بستر رودخانه گفت: حوضه بالادست این روستا 51 کیلومتر وسعت دارد و مطالعات به طور کامل انجام شده است و برحسب مقایسه عکس های هوایی در سال 42 با سال های اخیر شاهد این هستیم که روستا در بستر سیل گسترش یافته است .

مدیر امور آب شهرستان سبزاور با اشاره به این که در پایان این نشست کارشناسان و متخصصان به این نتیجه رسیدند که 2تصمیم نهای از جمله در جا سازی و جابجایی روستا ضروری است مورد توجه قرار گیرد

ثابتی مقدم  یادآور شد: سیل بهاری، منازل مسکونی و اراضی کشاورزی  روستای بهانگر را در گل و لای ۳ متری فرو برد، این روستای تاریخی در ۵۰ کیلومتری غرب شهر سبزوار و در پای دامنه کوه سفید واقع شده است .

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای خراسان رضوی

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای خراسان رضوی

    شركت آب منطقه‌ای خراسان رضوی یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات