دستور قضایی برای بسته شدن کانال زهکش قزوین صادر شد

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست البرز، فردین حکیمی با بیان اینکه کانال زهکش قزوین، تهدیدی جدی برای حیات تالاب صالحیه و دشت نظرآباد می باشد، افزود: تالاب ها همواره دارای خدمات و کارکردهای مختلفی برای جوامع بشری بوده اند که مهار سیلاب ها و کاهش میزان تخریب ناشی از وقوع سیل یکی از کارکردهای غیرقابل انکار آن است .

وی اظهار داشت: بررسی‌ها نشان داد اقداماتی که اداره کل حفاظت محیط ‌زیست در راستای حفاظت از تالاب‌ به ویژه لایروبی آن در سال ۹۷ انجام داد، تاثیر بسیار زیادی در جلوگیری از خسارات ناشی از سیلاب و تخریب آن در ابتدای سال ۹۸ در شهرستان نظرآباد داشته است .

حکیمی گفت: یکی از اشتباهاتی که توسط متولیان امردر برخی استان ها به ویژه در شهرستان نظرآباد صورت گرفته، تغییر کاربری تالاب ها و اجرای پروژه های زهکشی با هدف تبدیل آن ها به اراضی کشاورزی بوده که موجب شد تا تالاب ها کارکرد خود را برای مهار سیل از دست بدهند .

وی با بیان اینکه از سیلاب‌ها می توان به عنوان یک فرصت برای بهبود شرایط تالاب‌ صالحیه استفاده کرد، ادامه داد: این کار به منظور استفاده بهینه از حجم آب جریان یافته در رودخانه کردان و دیگر رودخانه های تغذیه کننده تالاب صالحیه است تا نهایت استفاده را در شرایط کنونی این رودخانه داشته باشیم و وضعیت تالاب صالحیه و دشت های جنوبی آن را نیز بهبود ببخشیم .

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز بیان داشت: با توجه به هماهنگی هایی که پیش از این با مسولان شرکت‌ آب منطقه ای استان و فرمانداری نظرآباد داشته ایم  تصمیم بر این شد تا آب رودخانه کردان بویژه در زمان وقوع سیلاب به منظور تقویت تالاب صالحیه به این تالاب منتقل شود.

وی در خصوص رهاسازی آب به منظور آبگیری تالاب صالحیه گفت: با توجه به وضعیت بارندگی ها، رودخانه کردان نیز شرایطی پیدا کرده که آب از آن طریق کانال های خاکی وارد تالاب صالحیه می‌شود و شرایط آن از اواخر سال ۹۸ نیز رو به بهبود است .

حکیمی گفت: با توجه به اینکه در حاشیه این تالاب عرصه‌های وسیعی (به میزان تقریبی ۲۵ هزار هکتار در نظرآباد و ۲۰ هزار هکتار در اشتهارد)جهت انتشار گردو غبار وجود دارد باید به دنبال آن باشیم تا از این فرصت برای آبرسانی به عرصه‌های مستعد برای انتشار گردو غبار در حاشیه این تالاب استفاده کنیم .

وی ضمن ابراز نگرانی از اثرات منفی کانال زهکش بر خروج آب از تالاب و تشدید پدیده گرد و غبار تصریح کرد: بر اساس ماده یک  قانون حفاظت، احیاء و مدیریت تالاب های کشور هرگونه بهره برداری و اقدامی که منجر به تخریب و آلودگی غیرقابل جبران تالاب ها شود، ممنوع و حفاظت و احیاء تالاب ها از مصادیق حقوق عامه است .

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز ادامه داد: بر اساس این قانون مرجع تشخیص تخریب و آلودگی غیرقابل جبران، سازمان حفاظت محیط زیست می باشد لذا شکایتی در خصوص اثرات مخرب و غیرقابل جبران کانال زهکش بر تالاب صالحیه و تشدید پدیده گرد وغبار تنظیم و تقدیم دادستانی شد .

وی گفت: درخواست محیط زیست استان از دادستانی شهرستان نظرآباد، مسدود کردن بخشی از کانال زهکش و هدایت آب به دشت جنوبی تالاب ( با هدف افزایش رطوبت خاک، تقویت پوشش گیاهی و کاهش انتشار گرد و غبار) بود که بر همین اساس دادستان نظرآباد حکم مسدود شدن این زهکش را صادر کرد
.


حکیمی با بیان اینکه حجم زیادی از آب تالاب به دلیل شکستگی دیواره آن و همچنین انتقال آب تالاب به زهکش تخلیه شده، افزود: این زهکش توسط استان قزوین و بدون در نظر گرفتن پیوست زیست محیطی با هدف کاهش میزان شوری خاک ایجاد شد که از استان قزوین آغاز و در البرز ادامه یافت و به رودخانه شور منتهی می شود .

وی تصریح کرد: ایجاد این کانال نه تنها شوری خاک را کم نکرد بلکه به دلیل خارج کردن آب از سفره های زیرزمینی و ایجاد مانعی بین اراضی پایین دست و بالادست کانال و عدم انتقال آب بین این دو بخش، موجب افزایش شوری خاک و ایجاد کانونی برای ایجاد ریزگرد و گرد و غبار شد .

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز گفت: مسوولین استان قزوین بایستی با ایجاد این مشکلات به دنبال ترمیم و رفع این معضل برمی آمدند و به البرزی خسارت نمی زدند .

حکیمی بیان داشت که با دستور دادستان مسوولین امر در حال مسدود کردن این زهکش است.

وی در پایان از دادستان شهرستان نظرآباد به عنوان مدعی العموم و حافظ حقوق عامه (محیط زیست) قدردانی کرد .


لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات