کمک سازمان ملل در برنامه احیای تالاب هامون در سیستان و بلوچستان

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در گفت وگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان ، گفت:در برنامه احیای تالاب هامون که در سطوح بین المللی، منطقه ای، کشوری و استانی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست در حال پیگیری است، موضوع احیای تالاب هامون و کمک به معیشت جوامع محلی و بومی منطقه، در برنامه معیشت جایگزین با همکاری و کمک مالی سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا کلید خورد.

پورمردان ضمن ابراز خرسندی از اختصاص ۱۰ میلیون یورو توسط اتحادیه اروپا جهت اجرای پروژه «ارتقای مدیریت جامع منابع طبیعی برای احیای اکوسیستم تالاب و حمایت از معیشت‌های جایگزین جوامع محلی» در حوضه آبریز تالاب‌های بین‌المللی هامون واقع در شمال استان سیستان و بلوچستان، از امضای سند همکاری پنج ساله بین سازمان حفاظت محیط زیست و برنامه توسعه ملل متحد (UNDP) خبر داد.

وی افزود: این کمک پس از جلسات طولانی بحث و بررسی موضوعات متنوع و مختلف در خصوص تالاب هامون در سطوح کارشناسی و بین المللی و چندین دوره بازدید تیم های تخصصی از سازمان های بین المللی در راستای برنامه احیای تالاب هامون و کم کردن فشارِ برداشت از ذخایر و پوشش گیاهی و ... برای سرعت بخشیدن به احیای تالاب هامون است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان اشاره کرد: تیمی متشکل از مدیر طرح ملی حفاظت از تالاب های ایران و نماینده برنامه عمران سازمان ملل متحد به منظور بازدید شرایط تالاب هامون و امکان سنجی تدوین طرح پیشنهادی برای جذب منابع مالی از اتحادیه اروپا و سازمان ملل به منظور توانمندسازی اقتصادی جامعه محلی و حفاظت محیط زیست و احیاء تالاب هامون در سال گذشته از منطقه بازدید کرد.

پورمردان افزود: هیئت مذکور از وضعیت معیشت، مشکلات و کمبودهای مربوط به ذینفعان تالاب هامون از جمله ماهیگیران، دامداران، کشاورزان و همچنین آسیب های ناشی از کانون های گرد و غبار در منطقه سیستان بازدید و در جلسه ای در محل استانداری سیستان و بلوچستان شرکت کردند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان از برنامه های کارگروه مدیریت بحران تالاب هامون گفت: تالاب هامون با وسعتی بالغ بر ۵۷۰۰ کیلومتر مربع بوده که وسعت ۳۸۰۰ کیلومتر مربع آن در خاک ایران است و حوزه آبریز آن در خاک افغانستان قرار دارد و هرگونه تغییر در آن اعم از پرآبی یا خشکسالی کاملا متاثر از حوزه آبریز بوده، در دو دهه گذشته، ورود کم آب به تالاب هامون و خشکسالی های پیاپی و طولانی پدیده گرد و غبار را در منطقه تشدید کرده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان ضمن اشاره به اینکه امسال بخشی از تالاب هامون در پی ورود روان آبها و دشتمال بصورت سیلابهای فصلی، آبگیری شده اشاره کرد: تالاب هامون فقط یک دریاچه یا تالاب نیست بلکه جایگاه معیشتی و اجتماعی در منطقه داشته و بسیاری از مشاغل در شمال استان از قبیل: کشاورزی، صیادی، دامداری، صنایع دستی، گردشگری و ... و حتی حیات، بقا و یا مهاجرت تمامی مردم منطقه شمال استان وابسته به آن است. از اینرو احیاء تالاب هامون و معیشت جایگزین یکی از اصلی ترین دغدغه های محیط زیست کشور و استان است.

پورمردان ادامه داد: پویش #تالابهارادستکاری_نکنیم رویکرد جدیدی در اداره کل حفاظت محیط زیست استان بود که طی ۲۰ ماه گذشته پایه ریزی و شکل گرفت و به همین منظور اقدامات حفاظتی، پیشگیرانه بر مبنای مطالعات بسیار خوبی در استان انجام شده است که تلفیق آن با لطف و کرم خداوند متعال و نزول رحمت الهی، وضعیت خوب فعلی تالاب هامون را رقم زده که امیدواریم در ادامه نیز مدیریت منابع آبی در تالاب را بگونه ای پیش ببریم که حیات و سلامت مردم خدشه دار نشود. لذا کماکان اولویت ما در مدیریت منابع آبی موجود در منطقه کاهش اثرات سوء پدیده گرد و غبار خواهد بود، که انشاا... در خصوص رویدادهای علمی، موثر و عملیاتی و اجرایی همچون ایجاد قُرق، احیا و کاشت پوشش گیاهی سازگار با محیط و تهیه و راه اندازی ایستگاههای سنجش هوا، تحقیقات کاربردی و ... در آینده ای نزدیک (چند ماه آینده) اخبار خوبی به سمع و نظر خواهد رسید.
لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات