مشاهده ۵ قلاده یوزپلنگ در توران/ نصب دوربین‌های کنترل سرعت با همکاری پلیس راه

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان سمنان،"امیر عبدوس" مدیرکل محیط زیست استان سمنان ضمن اعلام این خبر  گفت: از سال ۹۷ تاکنون تمامی دوربین های تله ای در محدوده توران موفق به ثبت تصویر یوز ماده نشده بودند و تمام تصاویر مربوط به یوزپلنگ های نر بود  و این اتفاق بسیار دلهره آور بود چرا که نگران بودیم نکند "ایران" تنها یوز ماده باقی مانده کشور باشد.

او ادامه داد: خوشبختانه صبح امروز یکی از اهالی منطقه روستای قلعه بالا در حین عبور از منطقه زمان آباد و در نزدیکی پاسگاه محیط بانی دلبر ۵ قلاده یوز را مشاهده می کند و بلافاصله با همکاران ما تماس می گیرند.

مدیرکل محیط زیست استان سمنان با بیان اینکه براساس مشاهدات همکاران ما از ۴ توله یوز، ۲ فرد ماده و ۲ فرد نر هستند، تصریح کرد: با احتساب یوز مادر، در مجموع امروز ۳ یوز ماده و ۲ یوز نر در توران مشاهده شد.

عبدوس با تاکید بر اینکه این مشاهده امیدها را برای حفاظت از زیستگاه زنده کرد گفت: چراکه در سال های گذشته اقدامات و هزینه های زیادی برای حفاظت از زیستگاه توران انجام شد.

او با اشاره به وجود دو مانع اصلی برای بهبود وضعیت یوزپلنگ در منطقه تصریح کرد: حضور دام در منطقه و جاده عباس آباد منجر به تلفات زیادی در بین یوزها حین عبور از منطقه در طول سال های گذشته شد.

عبدوس با بیان اینکه تلفات جاده ای یوزها اکثرا مربوط به یوزهای ماده بود اظهار داشت: در طی این سال ها هزینه های بسیاری برای حفاظت از زیستگاه یوز از جمله فنس کشی ۵ کیلومتر از مسیر رفت و برگشت مسیر جاده ای که بیشترین تلفات جاده ای یوز را داشت انجام شد. همچنین سرعت ۱۱۰ کیلومتری مسیر ۳۰ کیلومتر کاهش داده شد و اکنون تابلوهای ۸۰ کیلومتری نصب شده است.

مدیرکل محیط زیست استان سمنان همچنین خبر از نصب دوربین های کنترل سرعت در زیستگاه یوزپلنگ در توران را داد و افزود: از پلیس راه کشور این قول را گرفتیم و دوربین های کنترل سرعت هم در این منطقه نصب می شود تا سرعت عبور خودروها در این منطقه  تضمین شود.

عبدوس ادامه داد: برای حفاظت از زیستگاه، تمامی محدوده پارک ملی توران به مساحت۱۰۰ هزار هکتار، سامانه های عمومی آن خریداری و ورود دام به آن ممنوع شده است.

او با تاکید بر اینکه این اقدامات و هزینه کردها به امید ایجاد شرایط بهتر برای زندگی یوزپلنگ ها بود: عدم مشاهده یوز ماده در یک سال و نیم اخیر بسیار نگران کننده بود و با اتفاق امروز صبح به تمامی هزینه ها و زحمات همکارانمان طی سال های اخیر امیدوار شدیم.

مدیرکل محیط زیست استان سمنان در پاسخ به این سوال که این مشاهده در تخمین های احیا یوزپلنگ ایرانی چقدر اثرگذار است گفت: از نظر IUCN "اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت" اگر جمعیت یک گونه در طبیعت از ۵۰ فرد کاهش یابد، این گونه در طبیعت در حال انقراض تلقی می شود و جمعیت یوزپلنگ آسیایی از چنین ویژگی برخوردار است.

او ادامه داد: با اجرای پروژه تکثیر در اسارت در حال ایجاد شرایطی هستیم تا با توجه به ژن های گونه، انتخاب ژنتیکی برای آمیزش یوزها و بالابردن تنوع ژنتیکی آنها داشته باشیم. هیچ راهی وجود ندارد مگر اینکه موتاسیون"جهش" برای بهبود تنوع ژنتیکی یوزها در طبیعت صورت گیرد.

عبدوس گفت: تکثیر در اسارت و نیمه اسارت با  جدیت و تحت تعالیم مشورتی با کارشناسان و تجربه های دنیا  در حال پیگیری و اقدام است.

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات