اقدامات انجام شده در دریاچه ارومیه الهام‌بخش است

اقدامات انجام شده در دریاچه ارومیه الهام‌بخش است

گری لوییس در این توئیت تصریح کرده است: همانطور که حین خدمتم در ایران، گفته بودم، برای هر مشکل انسان - ساخت، راه حلی انسان - ساخت وجود دارد. هنوز کارهایی برای انجام دادن، باقی مانده است اما آنچه اخیرا در دریاچه ارومیه رخ داده است، الگویی الهام بخش برای همه ما است. همه جوانب در نظر گرفته شده است.


به گزارش ایرنا، تراز دریاچه ارومیه به یکهزار و ۲۷۱ متر و ۸۷ سانتی‌متر رسیده و به گفته فرهاد سرخوش رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی، این روند افزایش همچنان ادامه می‌یابد.


طی زمستان ۱۳۹۷ و بهار ۱۳۹۸ به واسطه افزایش میزان آب ورودی به دریاچه، تراز آن طی چند ماه بیش از یک متر افزایش یافت و امید زیادی را در راستای احیای این دریاچه ایجاد کرد؛ اگرچه در ماه‌های بعدی و به واسطه کاهش آب‌های ورودی و تبخیر آب، تراز دریاچه روند کاهشی داشت ولی سطح آن در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته همچنان بالاتر بوده است.


با وجود این افزایش نسبی تراز، نمودار تغییرات ۳۰ ساله دریاچه ارومیه بر پایه داده‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد که این دریاچه هنوز با روزهای خوب خود فاصله زیادی دارد و افزایش بارش‌ها و استفاده بهینه از منابع آبی بر اساس سیاست‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه می‌تواند ضمن ادامه روند افزایش تراز آب این دریاچه، به احیای کامل آن بیانجامد.


قبل از تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه تراز دریاچه سالانه به طور متوسط ۴۰ سانتی‌متر کاهش می‌یافت اما در سایه برنامه‌ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه، روند خشک شدن آن متوقف شد و بارندگی‌ها هم به کمک دریاچه آمد.


گری لوئیس از سال ۲۰۱۳ به عنوان نماینده و هماهنگ کننده سازمان ملل متحد در تهران فعالیت داشت و بعد از پنج سال، ۲۵ دی سال ۱۳۹۶ ماموریت وی پایان یافت.

وی متولد باربادوس بوده و بیش از ۳۰ سال است که در آسیا، آفریقا، اروپا، آمریکا و خاورمیانه، در سازمان ملل خدمت کرده است.


لوییس در سال ۱۹۶۲ در بریج تاون متولد شد و بین سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳، به عنوان نماینده منطقه‌ای دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در دفتر منطقه‌ای آسیای شرقی‌ و اقیانوسیه مستقر در بانکوک فعالیت داشت.


وی همچنین بین سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۸ به عنوان نماینده منطقه‌ای جنوب آسیا در مقر همین دفتر در دهلی‌ نو مشغول به خدمت بود.


لوییس دارای مدرک فوق لیسانس روابط بین الملل از دانشگاه اقتصاد لندن است و پیش از آن، تحصیلات عالیه خود را در دانشگاه کویینز کانادا و دانشگاه گلاسکو انگلستان آغاز کرده بود.


وی مولف کتابی در مورد تاریخ باربادوس و صاحب مقالاتی در زمینه کنترل مواد مخدراست.

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات