افزایش سرانه مطالعه، آموزش شهروندی و توسعه ورزش همگانی، اولویت‌های شهرداری در حوزه فرهنگی

افزایش سرانه مطالعه، آموزش شهروندی و توسعه ورزش همگانی، اولویت‌های شهرداری در حوزه فرهنگی

به گزارش شهریار، حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد حمیدی در گفت‌وگو با شبکه استانی سهند، در خصوص اولویت‌های حوزه فرهنگی شهرداری تبریز اظهار داشت: برنامه‌های سال ۹۹ از نیمه دوم سال ۹۸ تدوین‌شده و در قالب احکام برنامه‌های راهبردی از طریق مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی کلانشهر تبریز به شهرداری و حوزه فرهنگی ابلاغ شد.

وی افزود: مهم‌ترین مسائل در این احکام ۲۱ گانه را در قالب ۷ اولویت طراحی و برنامه‌ریزی کرده‌ایم که فعالیت در بخشی از آن‌ها آغازشده و برنامه‌های آتی پس اتمام شیوع ویروس کرونا در سطح شهر شروع می‌شود که امیدواریم تمام همشهریان عزیز شاهد تأثیرات فرهنگی این برنامه‌ها باشند.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری تبریز در خصوص اولویت نخست شهرداری در حوزه فرهنگی خاطرنشان کرد: نخستین اولویتی که در نظر گرفته‌شده، افزایش سرانه مطالعه و توسعه فرهنگ کتابخوانی است که خوشبختانه سال ۹۹ را نیز با مسابقه "در خانه بخوانیم" آغاز کردیم که هدف از آن تشویق شهروندان تبریزی برای حضور در خانه و غنی‌سازی اوقات فراغت با مطالعه در ایام شیوع ویروس کرونا بود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حمیدی ادامه داد: در ابتدا ۲۵ عنوان کتاب و در ادامه با فرارسیدن ماه مبارک رمضان ۵ عنوان کتاب دیگر به صورت رایگان و از طریق فضای مجازی در اختیار همشهریان قرار گرفت که خوشبختانه بیش از ۲۸ هزار آزمون در بخش‌های مختلف این مسابقه و با حضور اقشار مختلف همشهریان برگزار شده است. جوایز قابل توجهی نیز برای مسابقه "در خانه بخوانیم" پیش بینی کرده‌ایم.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار تبریز افزود: همان‌طور که گفته شد، اولویت اصلی ما در سال ۱۳۹۹ توسعه فرهنگ کتابخوانی و افزایش سرانه مطالعه است، در همین راستا در حال تهیه لایحه‌ای با ۸ محور هستیم تا بتوانیم از تمام فضاهای موجود مانند سرویس‌های حمل‌ونقل، مطب‌ها، پارک‌ها، ساختمان‌های اداری و... که امکان ارائه اطلاعات و... از طریق کتاب به همشهریان وجود دارد، برای رسیدن به این هدف استفاده کنیم.

وی در خصوص اولویت دوم شهرداری تبریز در حوزه فرهنگی گفت: اولویت دوم ما نیز آموزش‌های شهروندی است. در سال گذشته و برای نخستین بار ۲۶ هزار جلد کتاب در خصوص آموزش‌های شهروندی برای تمام دانش آموزان و معلمان تبریزی تهیه و در مدارس سطح شهر توزیع کردیم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حمیدی ادامه داد: تفاهم‌نامه‌ای که بین شهرداری و آموزش‌وپرورش منعقدشده را ادامه می‌دهیم. هم اکنون نیز در مرحله بازبینی و رفع نواقص محتوایی این کتاب‌ها هستیم تا در سال تحصیلی جدید محتوایی با اثربخشی بیشتر ارائه کنیم. همچنین تلاش می‌کنیم با سبک‌ها و قالب‌های مختلف، آموزش‌های شهروندی را در اختیار اقشار مختلف همشهریان قرار دهیم.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری تبریز با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای توسعه ورزش همگانی در سال ۹۹ خاطرنشان کرد: اولویت سوم ما نیز توسعه ورزش همگانی و در واقع همگانی کردن ورزش است. در این خصوص باید برای آمادگی جسمانی، نشاط و سلامتی تمام اقشار، رده‌های سنی و سلایق همشهریان برنامه داشته باشیم. باید تمام نهادهایی که در این خصوص مأموریت و وظیفه دارند، دست به دست هم دهند تا ورزش در میان اقشار مختلف همشهریان را توسعه دهیم.

وی افزود: در این راستا فعالیت‌های مختلف ورزشی در رشته‌های متعدد را پیش بینی کرده‌ایم که آن‌ها را در قالب پویش و المپیادهای مختلف تا پایان سال برگزار می‌کنیم. ساختار انجمن ورزشی محلات نیز توسط کارشناسان سازمان طراحی شده است تا بتوانیم از ظرفیت محلات به نحو احسن استفاده کرده و با بهبود فضای موجود در محلات، مسابقات و فعالیت‌های ورزشی را در سطح محلات برگزار کنیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار تبریز در پایان گفت: رشته‌های فوتسال، والیبال، پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، شطرنج و... از جمله رشته‌هایی هستند که برنامه‌ریزی‌های لازم برای برگزاری مسابقات مختلف در آن‌ها انجام شده است. همچنین امسال به صورت ویژه به موضوع ورزش‌های بومی و محلی ورود کرده‌ایم. تلاشمان این است که بتوانیم با توسعه فعالیت‌های ورزشی گام‌هایی مؤثر در ارتقای سطح نشاط، شادابی، سلامت جسمی و روحی همشهریان عزیز برداریم.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری تبریز

  منبع خبر

  شهرداری تبریز

  شهرداری تبریز

  شهرداری تبریز یک شهرداری در شهر تبریز می باشد

   نظرات