خطرآتش سوزی وسیع در انتظار باغستان سنتی و دشت قزوین

خطرآتش سوزی وسیع در انتظار باغستان سنتی و دشت قزوین

به گزارش روابط‌عمومی سازمان آتش نشانی قزوین، منتظری افزود: بارندگی‌های قابل توجه و افزایش علف‌های هرز، محصولات کشاورزی و باغات به ویژه گندم زارها را در معرض خطر آتش‌سوزی قرار داده است.

وی با بیان اینکه پوشش گیاهی و علف های هرز بسیار رشد کرده و اندکی غفلت و سهل انگاری می‌تواند زمینه ساز آتش‌سوزی‌های گسترده ای شود که در سال های گذشته نیز شاهد چندین مورد در سطح استان بودیم افزود: این موضوع اهمیت حفاظت از دشت قزوین را دوچندان می کند .

منتظری تاکید کرد: سال گذشته بیش از هزار و یک مورد عملیات اطفای حریق مربوط به علف،علفزار،باغ و خرمن توسط آتش نشانان قزوینی در سطح شهر و باغ های سنتی برخی از نقاط استان انجام شده که آمار بسیار بالایی محسوب می شود .

وی بیشترین علل آتش سوزی را سهل انگاری و خطاهای انسانی عنوان کرد و گفت: پرتاب ته سیگار در بوته و علفزار، ایجاد شعله، از بین بردن علف هرز به روش آتش سوزاندن ته مانده محصولات کشاورزی و رها کردن بطری های شیشه ای و قوطی های فلزی براق در طبیعت از مهمترین عواملی است که به شیوع آتش در محیط زیست دامن می زند .

منتظری در ادامه با اشاره به اينکه لازم است همه باغداران و اصنافي که در مجاورت مراتع و زمين‌هاي غير محصور استقرار دارند به منظور جلوگيري از سرايت آتش سوزی هاي احتمالي و بروز خسارات مالی نسبت به علف زني و ايجاد آتش در مرز بين باغات و اطراف محل کسب خود اقدام کنند،ادامه داد: برخی از کشاورزان و باغداران برای از بین بردن علف های هرز و حتی سوزاندن شاخه های هرس شده، آنها را آتش می زنند که همین موضوع سبب می شود تا آتش در دل طبیعت گسترش یابد

پایان پیام.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری قزوین

  منبع خبر

  شهرداری قزوین

  شهرداری قزوین

  شهرداری قزوین یک شهرداری در شهر قزوین می باشد

   نظرات