ساخت آجر فوق سبک سلولزی مقاوم با زباله‌های بازیافتی

ساخت آجر فوق سبک سلولزی مقاوم با زباله‌های بازیافتی

http://www.bananews.irیک محقق ایرانی با استفاده از مواد بازیافتی زباله‌های شهری موفق به ساخت آجر فوق سبک سلولزی شد.

محمد علیُ ، دانش‌آموخته شیمی کاربردی از دانشگاه آزاد تبریز در گفت‌وگو با خبرنگار  ایسنا، گفت: ماده اولیه این آجر از سلولز (مواد بازیافتی از زباله‌های شهری، کاغذ، روزنامه و مقوا) است؛ به این صورت که پس از جداسازی این مواد از خط زباله، مواد را وارد خط تولید آجر سبک می‌کنیم که در خط تولید آجر، توسط پلیمرهای خاص، مقاوم‌سازی شده، سپس به صورت خمیر درآمده و با درصدهای مختلفی از سیمان مخلوط می‌شود.

به گفته وی، سلولز، پلیمر طبیعی است که با مخلوط پلیمرهای شیمیایی دیگر تقویت می‌شود.

علیُ، سبک بودن، نیاز نداشتن به کوره و سوخت فسیلی و کاهش آلودگی هوا را از مزیت‌های این آجر دانست و در خصوص ویژگی‌های دیگر آن گفت: از آن جا که در ساخت این آجرها از الیاف استفاده شده، سه برابر آجرهای معمولی در برابر ضربه مقاوم است و مانند آجرهای معمولی نیازی به مواد نگهدارنده (ملات) ندارد و به سازه اصلی ساختمان وصل می‌شود.

وی همچنین تصریح کرد: انعطاف‌پذیری، امکان عایق حرارت، قابلیت برش، مقاومت در برابر شعله مستقیم، اثر شوره‌زایی نداشتن در بلوک، مقاومت در برابر محیط‌های اسیدی و زلزله از قابلیت‌های دیگر این آجرهاست.

این محقق در پایان با بیان این که از این آجرها در صنعت ساختمان‌سازی استفاده می‌شود، خاطرنشان کرد: این طرح که در مرحله نیمه صنعتی است، تحت حمایت مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن قرار دارد.

 

 

    نظرات