جدیدترین نقشه های زمین شناسی در مقیاس ملی تولید می شود

جدیدترین نقشه های زمین شناسی در مقیاس ملی تولید می شود

http://www.bananews.irمدیر زمین‌شناسى منطقه‌اى سازمان زمین شناسى و اکتشافات معدنى کشور از تولید جدیدترین نقشه های زمین شناسی در مقیاس ملی خبر داد و گفت: این نقشه در مقیاس یک میلیونیم در محیط سامانه اطلاعات جغرافیا به صورت رقومی آماده است و به زودی در نسخه کاغذی به چاپ می رسد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) دکتر جلیل قلمقاش در گفتگو با مهر با بیان اینکه این نقشه زمین شناسی یک میلیونیم از تلفیق نقشه های زمین شناسی یک دویست و پنجاهم سراسر کشور تولید شده است، افزود: این نقشه با همت کارشناسان سازمان زمین شناسی تهیه شده است.

مدیر زمین شناسى منطقه اى سازمان زمین شناسى و اکتشافات معدنى کشور با اشاره به مراحل تهیه این نقشه، اظهار داشت: از تلفیق یافته هاى کارشناسان و پژوهشگران علوم زمین نسخه جدید نقشه‌ زمین شناسى یکپارچه یک میلیونیم کشور در محیط سامانه اطلاعات‌جغرافیایی (GIS) به صورت رقومی آماده شده است و به زودی با انجام مراحل چاپ در نسخه کاغذی به چاپ خواهد رسید.

وی با اشاره به اطلاعات موجود در نسخه جدید نقشه زمین شناسی خاطر نشان کرد: این نقشه حاوی اطلاعات زمین شناسی کشور است و علاوه بر محققان و پژوهشگران حوزه زمین شناسی، مهندسان عمران برای اجرای طرحهای عمرانی و توسعه ای می توانند از آن استفاده کنند.

قلمقاش با تاکید بر اهمیت نقشه‌ زمین شناسی در مقیاس ملی در این سازمان، توضیح داد: در حال حاضر نقشه های موضوعی مختلفی در گرایشهای مختلف جغرافیایی، اقلیمی و زمین شناسی در کشور تهیه شده است که تلفیق آنها می تواند اطلاعات ارزشمندی برای محققان ایجاد کند. برای مثال با تلفیق نقشه پهنه بندی بادهای کشور و نقشه زمین شناسی، نقشه ای ایجاد خواهد شد که در آن مناطق جغرافیایی مناسب برای استقرار نیروگاههای بادی در کشور مشخص خواهد شد.

وی با اشاره به کاربردهای دیگر این نقشه، اضافه کرد: نقشه‌های کوچک مقیاس برای برآورد‌های اولیه طرحهای عمرانی و تحقیقاتی ارزشمند و ضروری هستند. محققان و مهندسان با استفاده از نقشه زمین شناسی یک میلیونیم به سادگی می توانند توزیع پدیده مورد نظر خود را مثلا توزیع آتشفشانهای جوان کشور، توزیع سنگهای گرانیتی یا آهکی در کشور را ردیابی کنند. در این نقشه به گونه ای یکپارچه و یکنواخت اطلاعات زمین شناسی ارائه خواهد شد.

قلمقاش با بیان اینکه این نقشه در طول ۱۵ سال تولید شده است، یادآور شد: نقشه یک میلیونیم از تلفیق نقشه های یک دویست و پنجاه هزارم و آخرین اطلاعات زمین شناسی کشور تهیه شده است. این نقشه در نوع خود منحصر به فرد بوده و در آن به روز ترین اطلاعات زمین شناسی کشور آورده شده است.

وی با تاکید بر اینکه این نقشه به زودی منتشر خواهد شد، ادامه داد: این نقشه در حال حاضر به صورت رقومی تهیه شده است ولی به زودی به صورت کاغذی منتشر می شود و در اختیار محققان قرار می گیرد.

 

    نظرات