افزایش تراز آب زیرزمینی در دشت های استان اردبیل در ماه‌های اخیر

افزایش تراز آب زیرزمینی در دشت های استان اردبیل در ماه‌های اخیر

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، ذکرعلی جعفرزاده در این باره گفت: متوسط نوسان سطح آب زیرزمینی دشت های استان در فروردین ماه ۱۳۹۹ نسبت به اسفندماه سال قبل برابر انتظار روند مطلوبی داشته است بطوریکه در اغلب دشت‌های استان شاهد افزایش تراز سطح آب بودیم و تنها در دشت مغان کاهش اتفاق افتاده که با توجه به خطر زهدار شدن اراضی افت سطح آب در دشت مغان نیز در جهت مطلوب ارزیابی می شود .
وی افزود: در مقایسه نقطه به نقطه ماه فروردین سال ۹۹ نسبت به ماه مشابه سال گذشته، در دشت‌های اردبیل، مغان، مشگین شهر و خلخال به ترتیب شاهد ۱۶، ۲۱، ۸ و ۳۸ سانتی متر افت سطح آب بودیم در حالیکه این شاخص در دشت فیروزآباد ۶۶ سانتی متر بالاآمدگی را نشان می دهد.
جعغرزاده اظهار امیدواری کرد با همکاری و همدلی بیش از پیش دستگاه‌های ذیربط و ذینفعان جبران افت سالهای قبل و به تبع آن احیاء دشت ها بویژه دشتهای اردبیل و مشگین شهر در حد مطلوب مقدور است.
وی در پایان تصریح کرد: در این راستا اجرای مدیریت مصرف آب به‌ویژه در بخش کشاورزی، کاهش بار مصرف آب زیرزمینی با جایگزینی از منابع آب‌های سطحی و پساب‌ها و اقدامات کنترلی و حفاظتی ضروری است و برای عبور از موانع و مشکلات بزرگترین پشتوانه مطالبه گری آگاهانه مردمی و سازمانهای مردم نهاد می باشد .
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات