تشخیص هر تکان زمین با سرعت نور

تشخیص هر تکان زمین با سرعت نور

http://www.bananews.irعلی مراد صفری احمدوند مخترع لرستانی است که توانسته دستگاهی اختراع کند که در دنیا نظیر ندارد؛ این مخترع که شاید تنها کسی است که زلزله را دوست دارد موفق به اختراع دستگاه هوشمند جستجوگر و ردیابی لیزری میدان مغناطیسی شده است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir)  دستگاه یاد شده قادر است که تاثیر میدان مغناطیسی بر فرکانس لیزر را آشکار کند. این سیستم با اندازه گیری بسیار دقیق و حساسیت بسیار بالا میدانهای مغناطیسی ضعیف را تا پیکو تسلا آشکار می کند و از خصوصیات بارز آن این است که می تواند هرگونه تغییرات میدان مغناطیسی زمین را با سرعت نور آشکار نماید.

این اختراع علی مراد صفری احمدوند در جشنواره اختراعات و ابتکارات نابغه های ملی که شهریور ماه سالجاری در کره جنوبی برگزار شد توانست مدال طلا و جایزه ویژه این جشنواره را از آن خود کند.

این مخترع لرستانی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به موفقیت خود در سطح جهانی، اظهار داشت: در این جشنواره مخترعین و نوآوران کشورهای مختلف اختراعات خود را در زمینه برق، الکترونیک و مخابرات ارائه کردند.

وی ادامه داد: با اینکه کشورهای کره جنوبی و ژاپن در این زمینه همیشه حرفهای زیادی برای گفتن دارند اما ما توانستیم مدال طلا و جایزه ویژه این جشنواره را به ایران بیاوریم.

احمدوند از احساس خود در هنگام دریافت این جایزه جهانی می گوید و یادآور شد: حضور در این جشنواره و کسب رتبه اول احساس غرور خاصی را به من به عنوان یک ایرانی داد.

وی در ادامه در خصوص ویژگی های این سیستم به خبرنگار مهر گفت: این دستگاه نمونه خارجی ندارد و در واقع یک سیستم منحصر به فرد است.

احمدوند با اشاره به اینکه این دستگاه حتی قادر به تشخیص ویبره زنگ تلفن همراه نیز است، تصریح کرد: این سیستم هر گونه میدان مغناطیسی ضعیفی را نیز می تواند آشکار کند.

علی مراد صفری احمدوند افزود: تا کنون از کشورهایی مانند بلژیک، انگلستان، چین و کرواسی از من برای شرکت در مسابقات و جشنواره هایشان دعوت به عمل آمده است.

این استاد دانشگاه به صحبتهای خود در جشنواره کره جنوبی اشاره کرد و گفت: من در این جشنواره جمله ای گفتم که مورد توجه تمام حاضرین قرار گرفت و آن این بود که من با سرعت نور می توانم هر تکان زمین را آشکار کنم!

این مخترع لرستانی ادامه داد: این جمله یک واقعیت و نتیجه یک عمر زندگی و تلاش من است.

احمدوند در مورد زلزله اظهارات جالبی دارد و معتقد است که تنها کسی است که دوست دارد زلزله رخ دهد!

وی درخصوص کاربردهای دستگاه هوشمند جستجوگر و ردیابی لیزری میدان مغناطیسی می گوید: این دستگاه در زمینه های مختلف ژئوفیزیک، فیوژن هسته ای، بطری پلاسما، ریل و قطارهای مغناطیسی، کشف میادین نفت و گاز و... به کار می رود.

وی با بیان اینکه برای ساخت این دستگاه بیش از ۶۰ میلیون هزینه کرده است، ادامه داد: در صورتی که ساخت این دستگاه به تولید انبوه برسد اعتبار مورد نیاز برای هر دستگاه حدود ۴ تا ۶ میلیون تومان می شود.

احمدوند با بیان اینکه تاکنون چند مرکز از جمله موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران و معاونت حوادث غیرمترقبه کشور برای تولید انبوه این دستگاه پیشنهادهایی داده اند که با توجه به شرایط موجود و تحریم هایی که وجود دارد کار زمان بری است و نیاز به حمایت دولت دارد.

وی با انتقاد از اینکه هنوز هیچیک ازمسئولین استانی، استاندار و فرماندار در خصوص کسب رتبه جهانی من استقبال و تقدیری انجام نداده اند، تصریح کرد: نخبگان و مخترعین به دنبال این هستند که مشکلات و معضلات جامعه خود را حل کنند اما متاسفانه هیچ کمکی از طرف مسئولین متوجه آنها نیست.

این مخترع لرستانی با بیان اینکه متاسفانه جامعه ما دارای یک بروکراسی ناسالم است که باعث شده نتواند نخبه پرور باشد بلکه نخبه گریز شده است، اظهار داشت: وقتی نخبگان ما مورد کم لطفی قرار می گیرند دیگر انگیزه ای برای ادامه کار و فعالیت در جامعه خود را ندارند.

احمدوند کمبود تخصص و تجربه، عدم استفاده از نخبگان و وجود روابط ناسالم و مریض در سازمان های مختلف را از معضلات مو جود در کشور در راستای جذب نخبگان و استفاده از طرح های آنان می داند و ادامه می دهد: تعداد زیادی از دانشجویان من به خاطر همین مشکلات به خارج از کشور رفته اند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: هزینه های زیادی برای تحصیل جوانان در کشور می شود اما زمان استفاده و بهره برداری از آنها مشکلاتی به وجود می آید که مانع از بهره بره داری از آنها می شود و کشورهای دیگر از آنها استفاده می کنند.

 

 

 

 

    نظرات