تاکید بر اهتمام ویژه در صیانت از محیط زیست

تاکید بر اهتمام ویژه در صیانت از محیط زیست

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست کردستان، وی با اشاره به اینکه این میزان سطح حفاظت شده شامل ۲۹۵ منطقه در کشور است، افزود: از این تعداد ۱۵۰ منطقه دارای طرح مدیریتی هستند و اگر هر سال برای۱۰ منطقه طرح مدیریتی تدوین شود بیش از ۲۰ سال زمان لازم است تا همه مناطق دارای این طرح شوند.

معاون محیط ‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط ‌زیست کشور اضافه کرد: طرح مدیریتی با شرح خدمات جدید تدوین شده که تا قبل از پایان خرداد ماه امسال به تمام استان‌ها ابلاغ می‌شود.

کلانتری اظهار داشت: تا پایان سال جاری تمام مناطق حفاظت شده کشور دارای طرح مدیریتی براساس شرح خدمات جدید می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه سطح مناطق حفاظت شده کردستان ۱.۳ درصد از متوسط کشوری پایین تر است، گفت: اولویت کردستان باید رسیدن به میانگین کشوری باشد چراکه اولویت کشور هم رسیدن به میانگین جهانی در این رابطه است.

معاون محیط ‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط ‌زیست کشور یادآور شد: استان‌هایی که سطح مناطق حفاظت شده آنها از متوسط کشور کمتر است به دنبال ارتقای مناطق شکار ممنوع خود باشند.

کلانتری با اشاره به اینکه شعار امسال روز جهانی تنوع زیستی «راه‌حل‌ها در طبیعت نهفته است» بود، گفت: تعرض‌ها، افزایش آلودگی و پسماندها باعث می‌شود بیشتر تیشه به ریشه خود بزنیم.

وی با بیان اینکه یکی از دستاوردهای بیماری کرونا در بحث محیط زیست، کاهش آلودگی در دنیا است، افزود: با شیوع این بیماری آرامش بیشتری در طبیعت برقرار شد و همین باعث کاهش استرس در بسیاری از جانوران و در نتیجه افزایش دوقلوزایی در آنها شده است.

معاون محیط ‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط ‌زیست کشور اظهار داشت: شعار هفته جهانی محیط زیست امسال پاسداشت تنوع زیستی شعار جهانی است که اهمیت فراوان تنوع زیستی را می‌رساند.

کلانتری با اشاره به اینکه سازمان محیط زیست متولی تنوع زیستی است، یادآور شد: بیش از هشت هزار گونه گیاهی و یک هزار و ۳۰۰ گونه جانوری شناخته شده در کشور ما وجود دارد.

وی اضافه کرد: ایران علاوه بر تنوع زیستی از تنوع اقلیمی مطلوبی هم برخوردار است البته کشور آسیب پذیر و شکننده‌ای هم هست و از لحاظ جنگل و آب فقیر است.

معاون محیط ‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط ‌زیست کشور با اشاره به اینکه دیدگاه این سازمان تحقق توسعه پایدار است، گفت: بی‌شک سرمایه‌گذاری و توسعه هم باید اتفاق بیافتد و در این مسیر حفاظت از محیط زیست با بهره‌برداری درست و اصولی از منابع انجام شود.

کلانتری اظهار داشت: مردم کردستان دوستدار محیط زیست هستند و این بهترین و بزرگترین پشتوانه برای حفاظت از محیط زیست به شمار می‌رود.

وی در ارتباط با مدیریت بانوان در این سازمان گفت: ادارات محیط زیست استان‌هایی که مدیر آنها را بانوان تشکیل داده از تحولات و تنوع کاری خوبی برخوردار هستند.

معاون محیط ‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط ‌زیست کشور یادآور شد: مردم حق دارند در جریان اخبار مربوط به محیط زیست قرار گیرند چراکه بعد از اخبار مربوط به جنگ در دنیا جذاب ترین اخبار مربوط به حوزه محیط زیست است.

کلانتری با اشاره به اینکه محیط زیست بستر خوبی برای خبر و اطلاع رسانی است، افزود: ارتباط با رسانه‌ها باید تقویت شود تا آنها اطلاعات و اخبار لازم را در اختیار مردم قرار دهند.

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات