بیانیه جمهوری اسلامی ایران در هفتمین اجلاس توسعه پایدار آسیا و اقیانوسیه قرائت شد

بیانیه جمهوری اسلامی ایران در هفتمین اجلاس توسعه پایدار آسیا و اقیانوسیه قرائت شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، این اجلاس پیش‌درآمد مجمع عالیرتبه سیاسی توسعه پایدار (HLPF ۲۰۲۰) بوده و نرگس صفار سرپرست مرکزامور بین الملل و کنوانسیون های سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان رییس هیات هفت‌ نفره جمهوری اسلامی ایران (شرکت کننده در اجلاس) مشتمل بر کارشناسان سازمان، وزارت امور خارجه و سازمان برنامه‌و بودجه در این اجلاس عالیرتبه یک روزه شرکت کردند .

صفار با اشاره به ارتباط بیماری‌های نوظهور جدید همچون بیماری همه‌گیر کرونا با تخریب تنوع زیستی و مدیریت ناصحیح آن، به ارتباط سلامت انسان با سلامت زمین تاکید شد.

سرپرست مرکزامور بین الملل و کنوانسیون های سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: با توجه به تبعات این بیماری برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار و تغییر اولویت‌های کشورها به دلیل آسیب و زیان اقتصادی حاصل از این بیماری، تنظیم برنامه راهبردی، جبران و احیا، پس از کرونا و نیز تلاش برای ایجاد شغل‌های سبز و تعریف بسته‌های مالی و مالیاتی سبز را پیشنهاد کرد .

وی با توجه به موضوع نشست «شتاب بخشیدن به اقدامات و ارایه دستور کار توسعه پایدار در منطقه آسیا و اقیانوسیه» که دلالت بر تغییر تحول‌گرا دارد، بر تاثیر کمبود منابع مالی، دانش و فناوری‌های مورد نیاز بر حاکمیت و در نهایت دستیابی به اهداف مورد نظر تاکید و امکان تهیه گزارش‌های داوطلبانه نه الزاماً بصورت محدود به کشورها بلکه بصورت منطقه‌ای را خواستار شد .

در ادامه، صفار با اشاره به اقدامات ایران در حوزه رفاه، سلامت، آموزش، کشاورزی، علیرغم چالش‌های اقتصادی ناشی از تحریم، معضلات محیط زیستی ایران، چالش های فرامرزی و موقعیت ناپایدارمنطقه که بر تصمیم‌گیری‌های سازمان حفاظت محیط زیست تاثیرگذار است را عنوان کرد و خواستار همکاری‌های بیشتر برای مدیریت هر چه بهتر شدند .

وی با تاکید به مشکلات حاصل از تحریم برای اجرای اهداف توسعه پایدار به همبستگی جهانی در خصوص حرکت به سوی توسعه پایدار فارغ از سوء استفاده از توان سیاسی برای تحت فشار قرار دادن دیگران را مطرح کرد .
لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات