نبود سرمایه اجتماعی علت اساسی کندی در روند ترمیم بافت‌های فرسوده

نبود سرمایه اجتماعی علت اساسی کندی در روند ترمیم بافت‌های فرسوده

http://www.bananews.ir/یک محقق و مشاور اجتماعی بافت فرسوده شهری در همایش توسعه‌دهندگان پروژه‌های مسکن و ساختمان گفت: بیش از ۷۵ درصد از علت کندی اصلاح و ترمیم بافت‌های فرسوده به دلیل نبود پدیده‌ای به نام سرمایه اجتماعی است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir)، جواد حسینی درباره اهمیت بحث سرمایه‌های اجتماعی افزود: بیش از ۹۰ درصد از دلیل از محلل سرمایه‌های اجتماعی به نوع عملکرد دولتی برمی‌گردد.

وی درباره مولفه‌های سرمایه اجتماعی عنوان کرد: ارتباطات نهادهای دولت و مردم، ارتباطات توام با اعتماد، ارتباطات با اطلاعات و وجود همه این‌ها با تشکیلات از عناصر سرمایه‌های اجتماعی است.

غلامرضا عمرانی ـ مدیر عامل شرکت عمران و مسکن منطقه مرکزی ـ نیز در ادامه این همایش گفت:‌ در کار بافت فرسوده نمی‌توان به شکل پروژه‌ای عمل کرد بلکه این کار یک مشارکت مردمی را می‌طلبد و ورود به مسائل اجتماعی با پیچیدگی‌های خاصی مثل جلب اعتماد عمومی روبرو است.

وی افزود:‌ علاوه بر جذب اعتماد مردم باید بین متولیان اصلی ترمیم بافت‌های فرسوده اعم از دولت، شهرداری و دستگاه‌های مختلف یک همنگری ایجاد شود.

عمرانی با بیان اینکه در اصفهان یک پایگاه اطلاع رسانی متولیان بافت‌های فرسوده ایجاد شده است، اظهار کرد: هدف اصلی این پایگاه بررسی قوانین و تجربیات موجود در بافت‌های فرسوده در کل کشور و دنیا و نقد آن‌هاست.

وی همچنین گفت: همه متولیان می توانند عضو این پایگاه شوند و از آموزش‌های مجازی این پایگاه استفاده کنند.

در ادامه این همایش محمود میریان ـ معاون نوسازی شهرداری تهران ـ با بیان این که چیزی حدود پنج درصد از بافت تهران با جمعیتی بالغ بر یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جزو بافت‌های فرسوده است، ‌گفت: ۲۰ سال است تلاش می شود برای تهران یک برنامه طراحی کنیم ولی تاکنون هیچ طرح تفصیلی وجود ندارد.

وی با تاکید بر اهمیت نگاه مردمی اظهار کرد:‌ در دو سال گذشته با رویکرد مشارکت مردمی تغییراتی که در نوسازی رخ داده قابل ملاحظه است و در سال ۸۸ رقمی بالغ بر ۱۰ هزار واحد مسکونی ساخته شده که این رقم در سال ۸۹ چیزی حدود ۲۲ هزار واحد بود و پیش بینی می‌شود این رقم در سال ۹۰ به ۴۰ هزار واحد مسکونی برسد.

یک عضو ارشد انجمن مهندسان بتن آمریکا نیز در این همایش گفت: چون در برخی موارد تفکر اصولی نداشته‌ایم ساختمان‌سازی تبدیل به افزایش بافت فرسوده شده است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) به نقل از ایسنا ، حمیدرضا وثوقی‌فر – استاد دانشگاه و عضو ارشد انجمن مهندسان بتن آمریکا – گفت: در صنعتی‌سازی سرعت، کیفیت و قیمت را باید توام داشته باشیم و اگر یکی از عوامل فدای دیگری شود، در ساخت ساختمان‌ها با فن‌آوری نوین دچار مشکل می‌شویم.

وی افزود:‌ اکثر ساخت و سازهای کشور از لحاظ فنی سخت است و هنگامی که از ساختمان‌ها را سنگین می‌سازیم، در زمان زلزله بیشتر آسیب می‌بینند. تفکر غالبی که اگر ساختمان را سنگین و سخت بسازیم، مستحکم‌تر است نادرست است و باید سبک‌سازی را مدنظر قرار دهیم.

وثوقی‌فر در ادامه به موضوع ذخیره سازی انرژی اشاره و افزود: اگر می‌خواهیم هزینه‌های کلان را کاهش دهیم، باید بحث ذخیره سازی انرژی را جدی بگیریم.

این استاد دانشگاه ادامه داد:‌ همچنین باید امنیت نسبی‌ای در بخش سرمایه‌گذاری ایجاد کنیم تا چالش‌های بخش مسکن مهر و صنعتی‌سازی برطرف شود.

رییس مجلس شورای اسلامی ضمن ارسال پیامی به مناسبت برگزاری همایش توسعه دهندگان پروژه های مسکن و ساختمان ایران، برگزاری گردهمایی بزرگ تشکلهای صنفی و مهندسی صنعت ساختمان را فرصتی مناسب و ویژه‌ای دانست تا دست اندرکارن این بخش بتوانند در فضایی صمیمانه به بحث و تبادل نظر بپردازند و آن را گامی بلند و مثبت در این زمینه دانست.

متن این پیام به شرح زیر است:

 

پیام دکتر علی لاریجانی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی به همایش توسعه دهندگان پروژه های مسکن و ساختمان ایران؛

بسم الله الرحمن الرحیم

برگزاری گردهمایی بزرگ تشکل های صنفی و مهندسی صنعت ساختمان فرصت مناسب و ویژه ای است که دست اندرکارن این بخش بتوانند در فضایی صمیمانه به بحث و تبادل نظر بپردازند و از این حیث می توان آن را گامی بلند و مثبت در این زمینه دانست.

از آنجاکه رونق در بازار مسکن و ساخت و ساز، باعث ایجاد پویایی در کل اقتصاد کشور و فعال شدن صنایع کوچک و بزرگ می گردد بنابراین جا دارد در مسیر چشم انداز توسعه کشور توجه ویژه ای به این بخش معطوف شود. برای تحقق این امر لازم است تمام تشکل های صنفی و مهندسی دست به دست هم داده و با همکاری یکدیگر نیازها و چالش های بخش مسکن را شناسایی کرده و چشم اندازهای این مسیر را به مثابه یک افق روشن ترسیم نمایند، همچنین تشکیل شورای هم اندیشی و اتاق فکر صنعت ساختمان می تواند حرکت بسیار موثری در برقراری این ارتباط گروهی و ارائه راهکارهای جمعی مناسب در این جهت لحاظ شود.

در حال حاضر چالشهای زیادی در ارتباط با مسئله مسکن در کشور وجود دارد، ولی نکته مهم نیاز مردم به مسکن مناسب است که این نیاز تنها در صورت گسترش ساخت و ساز توام با کیفیت و از سوی دیگر با کاهش هزینه‌ها برای اقشار مختلف مردم میسر می گردد.

در این راستا بحث توسعه دهندگان صنعت ساختمان که امروز جایگاه مهمی در عرصه توسعه جهانی دارد برای کشور ما نیز اهمیت ویژه‌ای پیدا می کند به همین منظور باید به گسترش بخش خصوصی و جلب سرمایه گذاران به عرصه ساخت وساز بپردازیم و لذا برای شکوفا کردن صنعت ساختمان و ورود توسعه دهندگان به این عرصه لازم است بخشهای خصوصی تقویت و مورد حمایت قرار گیرند.

در راستای نیل به این اهداف مجلس شورای اسلامی با پیگیری قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن در لایحه برنامه پنجم توسعه و ارائه طرحها و مصوبات مرتبط با آن تمام توان خود را در جهت گسترش صنعت ساختمان به کار گرفته است.

علاوه بر این مجلس شورای اسلامی با حمایت از بخش خصوصی مطابق اصل ۴۴ قانون اساسی و فراهم کردن بسترهای لازم جهت تشویق سرمایه گذاران در امر ساخت و ساز، حداکثر سعی خود را برای تقویت این بخش به کار بسته و امید می رود که با برگزاری این همایش و تشکیل شورای هم‌اندیشی صنعت ساختمان، موانع و آسیب های این عرصه بیش از پیش تحلیل و مورد بررسی قرار گیرد و سازو کارهای لازم برای دستیابی به چشم اندازهای روشن در آینده وجود آید.

امیدوارم با برگزاری این همایش شاهد ایجاد پویایی و نشاط در فعالیتهای ساختمان و مسکن از سوی بخش خصوصی در کشور باشیم.

 

 

    نظرات