آپارتمان‌ اجاره‌ای در شهرهای جدید

آپارتمان‌ اجاره‌ای در شهرهای جدید

http://www.bananews.ir/شهرهای جدید پرند و پردیس که همواره جذب کننده مستأجران شهر بزرگ تهران بوده این روزها آپارتمان اجاره‌ای ندارند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) ، در گذشته احداث شهرهای جدید در ایران همواره با اهداف غیر اقتصادی صورت می‌گرفت اما در برنامه‌ریزی و طراحی شهرهای جدید امروزی، هدف اساسی شهرسازی بهبود شرایط سکونتی، ارتقاء سطح رفاه و آسایش اجتماعی ساکنان شهری است.

علاوه بر اهداف یاد شده باید جلوگیری از توسعه بی‌رویه و کلان شهر شدن مادر شهر، جلوگیری از بالا رفتن قیمت زمین در مادر‌شهر و از همه مهمتر که موضوع اصلی این گزارش است جذب سرزیر جمعیت با ایجاد کانون‌های اشتغال و امکان ارائه مسکن به مردم را نیز باید به این اهداف اضافه کرد.

براساس این گزارش، اگرچه چندی پیش مسئولان ارشد وزارت راه و شهرسازی با قاطعیت اعلام کردند که از ابتدای مهر ماه دیگر مشکلی از بابت نایاب شدن واحدهای مسکونی اجاره‌ای و افزایش قیمت نخواهیم داشت اما نکته جالب اینکه در شهر پرند که به عنوان پایتخت مسکن مهر از آن یاد می‌شود و ساخت و ساز در آن نسبت به سایر شهرهای جدید بسیار بالاست آپارتمان‌های اجاره‌ای کمیاب و حتی در برخی از فازهای آن نایاب است.

شهر جدید پردیس نیز که مزیت‌های بالایی نسبت به سایر شهرهای جدید تهران مثل هشتگرد و پرند دارد به گفته بنگاه‌های املاک آن منطقه آپارتمان‌های اجاره‌ای به هیچ وجه وجود ندارد.

تهرانیها به پردیس برگشتند تا دیگر آپارتمان اجاره‌ای نداشته باشیم

یکی از فعالان مسکن (املاک خشت اول) در خصوص وضعیت اجاره‌نشینی در شهر جدید پردیس گفت: پس از اینکه قیمت اجاره مسکن در تهران به شدت بالا رفت بسیاری از دارندگان واحدهای مسکونی در پردیس که واحدهای خود را در این شهر اجاره داده و در تهران سکونت داشتند به این شهر بازگشتند.

وی ادامه داد: قبلا حجم بالایی از واحدهای مسکونی اجاره‌ای را همین افراد که در تهران سکونت کرده و واحد مسکونی خود را اجاره داده بودند تشکیل می داد اما به هر حال بازگشتن این افراد یکی از دلایل کمیاب شدن مسکن اجاره ای در شهر پردیس شده است.

این بنگاه‌دار مسکن افزود: هنوز خبری از افتتاح مسکن مهر نیز در این شهر نیست چرا که ما امیدوار بودیم تا با افتتاح این واحدهای مسکونی ۹۹ ساله مشکل کمیاب شدن واحدهای مسکونی اجاره‌ای حل شود.

وی تأکید کرد: اینکه اعلام می‌شود واحدهای مسکونی مهر در این شهر قرار است افتتاح شود باید بگویم که هنوز هیچ خبری از این افتتاح‌ها نیست.

به گفته وی، اجاره یک آپارتمان ۱۱۲ متری در شهر پردیس ۷ میلیون تومان با ماهانه ۳۹۰ هزار تومان و یک آپارتمان نوساز ۹۰ متری ۱۲ میلیون تومان با ماهانه ۲۰۰ هزار تومان اجاره است.

اجاره دادن مسکن در پردیس در یک ساعت

حمیدیان یکی دیگر از فعالان مسکن در پردیس گفت: چند ماهی است که آپارتمان اجاره‌ای در شهر پردیس به شکل قابل توجهی کاهش یافته است.

وی ادامه داد: اتفاقاً چند صباحی است که وضعیت اجاره مسکن در پردیس خراب شده است و اگر هم فردی برای سپردن اجاره یک واحد مسکونی به بنگاه مراجعه کند، در عرض یک ساعت یعنی هنوز موجر به خانه نرسیده واحد مسکونی او به نرخی که اتفاقا مدنظر او نیز هست به اجاره داده شده است.

وی گفت: از زمانی که بخشنامه ۷ تا ۹ درصدی اجاره‌بها در تهران و کرج اجباری شد موضوع تمدید مجدد اجاره‌نشینی از سوی مستأجران و مؤجران به شکل قابل توجهی در پردیس قوت گرفت.

وی افزود: گفته می‌شد که قرار است در سال ۸۴ اتوبان پردیس راه‌اندازی شود اما در سال ۹۰ افتتاح شد حال فکر می‌کنم افتتاح واحدهای مسکونی مهر نیز با تأخیر زیادی همراه باشد.

وی به گفته وی، یک آپارتمان ۹۰ متری چند سال ساخت در پردیس ۲۰ میلیون تومان رهن کامل است.

آپارتمان اجاره‌ای در پرند موجود نیست

یک بنگاه‌دار مسکن فعال در شهر جدید پرند گفت: آپارتمان اجاره‌ای در فاز یک و ۲ پرند به هیچ وجه گیر نمی‌آید و اینکه گفته می‌شود ساخت و ساز بالا در پرند باید قیمت اجاره مسکن را در این شهر به شدت پایین آورده باشد درست نیست.

وی افزود: مسکن‌های ۹۹ ساله هنوز ساخته نشده است و به کسی هم تحویل داده نشده است.

وی تاکید کرد:برای پیدا کردن آپارتمان اجاره‌ای باید حسابی این شهر را زیر پا بگذارید چرا که به هیچ عنوان پیدا کردن آپارتمان اجاره‌ای به این راحتی‌ها نیست.

پیدا کردن آسان ویلاهای اجاره ای

وی ادامه داد: اتفاقا بر خلاف آپارتمان در شهر پرند واحدهای ویلایی برای اجاره به راحتی یافت می‌شود.

به گفته وی، اجاره یک واحد مسکونی ویلایی ۲۰۰ متری ۱۰ میلیون تومان پول پیش با ماهی ۳۵۰ هزار تومان است.

وی تأکید کرد: هجوم حاشیه‌نشین‌ها و حتی خود افرادی که تا پارسال در تهران سکونت می‌کردند به شهرهای جدید یکی از دلایل کم شدن آپارتمان‌های اجاره‌ای می‌تواند باشد.

 

 

    نظرات