دریاچه سدها و رودخانه‌ها مکان مرگبار و خطرناکی برای شنا کردن است

رییس گروه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان گفت: دریاچه سدها به علت موقعیت خاص خود نظیر توپوگرافی کاملاً نامشخص و همچنین به دلیل باتلاقی بودن، مکان بسیار خطرناکی برای شنا کردن است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان، حجت توحیدی در این باره اظهار کرد: دریاچه سدها به علت موقعیت خاص خود نظیر توپوگرافی کاملاً نامشخص و همچنین به دلیل باتلاقی بودن آن، مکان بسیار خطرناکی برای شنا کردن است.

وی عنوان کرد: با توجه به فرا رسیدن فصل تابستان، اشتیاق به شنا کردن نیز افزایش پیدا می‌کند که لازم است شهروندان فهیم و آگاه، جوانان و خانواده های عزیز و محترم به نکات ایمنی توجه کنند.

توحیدی با بیان این نکته که به مهارت خود ودیگران در شنا کردن اعتماد نکنید، افزود: شواهد نشان می دهد که بیشتر غرق شدگان در دریاچه سدها و رودخانه‌ها کسانی بودند که بدلیل آشنایی با شنا به خود مغرور شده و به هشدارهای موجود توجه نکرده‌اند. یک سوم قربانی های غرق شدگی با فن شنا به طور کامل آشنا بوده اند .

بسیاری از رودخانه‌ها با وجود ظاهری آرام، خطرناک هستند/ در برخی رودخانه‌ها فرد شنا کننده دچار گرداب می‌شود

وی ادامه داد: بسیاری از رودخانه‌ها با وجود ظاهری آرام بسیار خطرناک و عمیق هستند به نحوی که فرد بعد از چند قدم جلو رفتن در رودخانه متوجه عمق زیاد آن و گرفتار گردآب می شود بنابراین توصیه می کنیم بدون اطلاع از وضعیت رودخانه هرگز برای شنا در آن اقدام نکنید.

رییس گروه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان ابراز داشت: لغزندگی حاشیه مخازن سدها و بندهای انحرافی، مکش جریان آب و شرایط رسوبی کف این مخازن، خطر مرگ را برای شناگران به همراه دارد.

توحیدی با بیان اینکه نا آگاهی از شرایط حاکم بر مخازن سدها و شناگران ماهر را به کام مرگ کشانده، تصریح کرد: با اینکه سطح آب سدها شفاف به نظر می‌رسد اما وجود جریان های زیرسطحی، سبب کدر شدن آب و کاهش دید ماهیگیران و شناگران می شود به طوری که باعث مکش قربانیان به سمت جریان‌های قوی دریچه‌های زیرسطحی خروجی سد می شود و در اثر برخورد با تاسیسات و درختچه‌های کف مخزن، مرگ حتمی آنان را به دنبال دارد .

وی با اشاره به تغییرات دمایی در لایه‌های مختلف آب مخزن سدها خاطرنشان کرد: تغییرات ناگهانی دمای آب در مخازن سدها باعث گرفتگی عضلات، از دست رفتن تعادل و سکته شناگران می شود.

شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان، ضمن آرزوی سلامتی شما عزیزان مجدانه استدعا دارد؛ با توجه جدی به تابلوهای نصب شده در اطراف دریاچه سدها و توصیه های مسئولین از شنا کردن در دریاچه سدها و کانال و تاسیسات آبی جداً خودداری فرمائید، در غیر این صورت عواقب ناشی از حوادث احتمالی بر عهده متخلفین خواهد بود و طبق قانون هیچ دیه‌ای به ورثه شناگرانی که در مناطق ممنوعه غرق می‌شوند، تعلق نمی‌گیرد.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای هرمزگان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای هرمزگان

    شركت آب منطقه‌ای هرمزگان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات