توسعه و مدیریت منابع آب در استان موضوع گفتگوی ویژه خبری شبکه آفتاب

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای مرکزی در گفتگوی ویژه خبری با شبکه استانی آفتاب به تشریح وضعیت منابع آب استان پرداخت.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای مرکزی، مهندس عزت اله آمره ای در این گفتگوی خبری با اشاره به تأثیر بارندگیهای سال گذشته بر روی وضعیت منابع آب سطحی و زیرزمینی گفت:بارندگی های سال گذشته به نوبه خود بی سابقه بود و سبب شد ذخایر سفره های آب زیرزمینی و مخازن سدهای استان وضعیت مطلوبی پیدا کنند.

مهندس آمره ای افزود: میزان بارندگی استان در سال آبی 99-98 (اول مهر تاکنون) به 351 میلی متر رسیده است که این میزان بارندگی نسبت به سال گذشته که یک سال استثنایی بود 25 درصد کاهش و نسبت به آمار بلند مدت حدود 30 درصد رشد را نشان می دهد.

وی ادامه داد: این میزان بارندگی سبب شد سدالغدیر ساوه و سد کمال صالح به ظرفیت نهایی خود برسند و سریز کنند و ما نگرانی به جهت تأمین آب شرب شهر اراک از سد کمال صالح و شهر ساوه از سد الغدیر را در تابستان نخواهیم داشت.

مهندس آمره ای با اشاره به تأثیر بارندگیها بر روی رودخانه ها گفت: این بارندگیها سبب سیلابی شدن و جاری شدن آب در رودخانه ها گردید و همین امر باعث شد بسیاری از کشاورزان به سمت استفاده از منابع آب سطحی بروند و استفاده از منابع آب زیرزمینی را کاهش دهند.

وی همچنین در خصوص ضرورت لایروبی رودخانه ها بیان داشت: اصلاح و لایروبی رودخانه های استان در دستور کار قرار گرفته است چرا که در سیلاب سال گذشته به برخی از این رودخانه ها آسیب هایی وارد شد و امسال این ساماندهی و اصلاح  به خصوص در رودخانه اراک به طور جدی در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی در توضیح پروژه رینگ شمالی که هدف آن توزیع آب سد کمال صالح در ناحیه شمالی شهر اراک می باشدخاطر نشان کرد: علیرغم مشکلات و فراز و نشیب هایی که با شهرداری وجود داشت، پروژه رینگ شمالی شهر اراک به پایان رسیده و هم اکنون بر اساس قراردادی که بین این شرکت و سازمان همیاری شهرداریها منعقد شده است انجام آسفالت خیابان به زودی آغاز و پروژه آماده افتتاح و بهره برداری می شود.

مهندس عزت اله آمره ایا فزود: با اتمام رینگ شمالی میزان بهره مندی مردم شهر اراک از آب سد کمال صالح به 80 درصد می رسد و اگر مانع تراشی های شهرداری نبود مردم شهر چهار سال پیش از آب سالم بهره مند می شدند.

وی اعلام کرد: با اتمام عملیات اجرایی رینگ شمالی تمامی شهرکهای شمالی واقع در قسمت شمالی بلوار امام علی (ع)، پردیس، قائم، الجواد، الغدیر، آزادگان،بعثت، مشاور،الهیه، حافظیه، حمید و غیره از آب سالم و بهداشتی تصفیه خانه سد کمال صالح مشروب خواهند شد.

مهندس آمره ای اظهار داشت: کمربند جنوبی انتقال آب شهر اراک نیز که در مجاورت راه کمربندی جنوبی ساخته می شود به طول حدود 15 کیلومتر است و 7 کیلومتر لوله برای این مسیر خریداری شده و در صورت اخذ مجوز از شهرداری عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی گفت: کوی صنعتی، شهرک ولیعصر، گردو، فاز یک، فاز دو، شهرک شهید بهشتی، کوی اندیشه توسط کمربند جنوبی آبرسانی می شود.

وی در پایان گفت: کشاورزان امروزه به این نتیجه رسیده‌اند که خاموشی چاه‌های کشاورزی اثر بسیار خوبی در حفظ منابع آبی ارزشمند استان دارد و به همین دلیل همکاری مطلوبی برای اجرای هر چه بهتر آن داشتند بنابراین از آنها تقاضا داریم تا حد امکان از منابع آب سطحی استفاده کنند و چاههای خود را خاموش نمایند همچنین از شهروندان عزیز درخواست داریم در خصوص صرفه جویی در مصرف آب کوتاهی نکنند و صرفه جویی را سرلوحه کارهای خود قرار دهند.

لینک اصل خبر در سایت شرکت آب منطقه‌ای مرکزی

    منبع خبر

    شرکت آب منطقه‌ای مرکزی

    شرکت آب منطقه‌ای مرکزی یک شرکت می باشد

      نظرات