مدیر کل مدیریت بحران خوزستان: آگاهی بخشی و آموزش به کشاورزان فاکتور مهمی در کاهش آتشسوزی‎ها/نبود امکانات و پایگاه های اطفای حریق یکی از مشکلات خوزستان در مواجه با آتشسوزی‌های صنعتی و طبیعی


کیامرث حاجی زاده، مدیر کل مدیریت بحران استان خوزستان در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان در ابتدای جلسه با اشاره به مساله استفعای خود گفت: من استعفا دادم ولی باتوجه به آتش سوزیهای اخیر و بحرانهای استان به در خواست دکتر شریعتی تا زمانی که هستم در خدمت ستاد بحران هستم و در این مدت از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنم.
وی با بیان این که ۵۰ درصد آتشسوزی‌های کشور در سال ۹۶ و ۹۵ با توجه به خشکسالی های اخیر متعلق به استان خوزستان بود بیان کرد: خوشبختانه بارش های فرودین ۹۸ کمک کرد و برکاهش تعداد آتشسوزی‌ها در استان اثر گذاشت به طوری که در سال جاری بنا بر گزارش اداره کل منابع طبیعی روند کاهشی نسبت به تعداد اتشسوزی‌ها داشتیم.
مدیر کل مدیریت بحران استان خوزستان افزود: آنچه در مساله آتشسوزی مهم است میزان عرصه است که با توجه به آمار ۱۵ درصد در آتشسوزی در عرصه‌ها کاهش داشته‌ایم.
وی با اشاره به اهمیت جلوگیری از آتشسوزی در مراتع، جنگل ها و عرصه های مختلف بیان کرد: مناطق حفاظت شده از اهمیت بالایی برخودار هستند وفرقی نمی کند که این مناطق در استان کهگیوله و بویر احمد باشد یا در استان خوزستان چراکه جزو سرمایه های ملی به شمار می رود و همه موظف به کمک رسانی در این امر هستیم.
وی یادآور شد: بارها در نشست های و همایشهای مختلف اعلام کرده ایم که فرهنگ مدیریتی چه در استان و چه در کشور با پیشگیری هم خوانی ندارد.
حاجی زاده ادامه داد: نشستها و مکاتبات مختلفی در خصوص آتشسوزی‌های استان با مسئولان کشوری و استانی داشته ایم، در اخرین نشست با حضور وزیر نفت اعلام کردیم با توجه به این که استان خوزستان قطب صنعتی و انرژی است و وقوع آتشسوزی‌های صنعتی در ان وجود دارند مانند آتش‌سوزی پتروشمی بو علی که چند سال پیش به وقوع پیوست و همچنین همجواری استان خوزستان به عنوان استان معین با برخی استان ها، لازم است چهار پایگاه اطفای حریق در استان احداث شود اما این اتفاق صورت نگرفت.
وی افزود: همچنین از رییس جمهوری، معاون اول، وزیر کشور، وزیر نفت، رییس سازمان برنامه و بودجه درخواست داشتیم مشکل میان سازمان جنگل‌ها، منابع طبیعی و سازمان هلیکوپتری وزارت دفاع را حل کند اما همچنان این مشکل که مربوط به مطالبات سازمان هلیکوپتری وزارت دفاع است حل نشده باقی مانده است.
مدیر کل مدیریت بحران استان خوزستان بیان کرد: برای اعزام بالگرد به منطقه خاییز تلفن های بسیار زیای انجام شد البته براساس قانون جدید مدیریت بحران تقاضای بالگرد برعهده سازمان جنگل ها و منابع طبیعی است و وزارت دفاع مسئول اعزام بالگرد است.
وی با اشاره به آتش سوزی در منطقه خسرج خوزستان گفت: در این منطقه نیز با وجود نبود راه دسترسی و بالا بودن پوشش گیاهی خشک امکانات داخلی بسیج شد و مسئولان شهرستان نیز پای کار آمدند که توانستیم آتش را در آنجا مهار کنیم.
حاجی زاده با بیان این که در برخی مناطق برای مهار اتش نیاز به آب است بیان کرد: در برخی نقاط حاشیه زاگرس می توانستیم از منبع های آبی که مصوب کردیم در منطقه قرار داده شود استفاده کنیم تا در مواقع آتشسوزی از این منابع آبی برداشت کنیم اما همچنان این مصوبه عملیاتی نشده است.
وی ادامه داد: با وجود این که تامین و تجهیز جزو وظایف ما نیست اما در ۲ نوبت بنا به دستور استاندار، فرمانداری‌ها را به تجهیزات مقابله با آتشسوزی تجهیز کردیم، لازم است این تجهیزات نگهداری شوند چراکه جزو اموال استانداری محسوب می شوند.
مدیر کل مدیریت بحران استان خوزستان تصریح کرد: بخشی از آتسشوزی ها در استان به صورت عمدی انجام می شود لذا از مراجع قضایی میخوتهیم برخود جدی با عوامل این کار صورت گیرد.
وی با تاکید بر این که آگاهی بخشی و آموزش به کشاورزان نیز درست صورت نگرفته است بیان کرد: سازمان جهاد کشاورزی بیش از گذشته در بحث آموزش و اگاهی بخش و ترویج جلوگیری از آتش زدن کاه و کلش به کشاورزان باید تلاش کند.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل مدیریت بحران استان خوزستان

    منبع خبر

    اداره کل مدیریت بحران استان خوزستان

    اداره کل مدیریت بحران استان خوزستان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات