بیش از هشت ‌ماه از سانحه هوایی ارومیه گذشت اما...

بیش از هشت ‌ماه از سانحه هوایی ارومیه گذشت اما...

http://www.bananews.ir/بیش از هشت‌ماه از سانحه هوایی ارومیه گذشته ‌است؛ سانحه‌ای که در ساعات اولیه رخ دادنش عده‌ای شرایط بد جوی، برخی نقص فنی و عده‌ای هم خطای انسانی را از دلایل بروز آن اعلام کردند. اکنون با گذشت بیش از ۲۵۰ روز از این سانحه، همچنان دلیل بروز این سانحه مشخص نیست و تنها چندی پیش رییس سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد که جمع‌بندی کارگروه وجود دو تا سه احتمال اعم از خطای انسانی، ضعف سیستمی و یا شرایط جوی که باعث یخ زدگی‌ است، را نشان داد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir)، کار کارگروه‌های بررسی سوانح به پایان رسیده و بنا به اعلام مسوولان هر یک از این احتمالات برای اثبات به انجام آزمایش‌های دقیق نیاز دارد که باید به این منظور موتور‌های هواپیما به یک مرکز استاندارد و مورد تایید در دنیا فرستاده شود.

نخجوانی- رییس سازمان هواپیمای کشوری در پاسخ به این‌ سوال که آیا همکاری کارخانه سازنده هواپیما نیاز است؟ گفت: صرفا کارخانه سازنده کفایت نمی‌کند؛ مراکز معتبری در دنیا هستند که گواهی‌نامه‌های لازم را از کارخانه سازنده دارند بنابراین ما به دنبال هماهنگی با آن‌ مراکز هستیم تا بخش باقی مانده از تحقیقات را تکمیل کنیم.

این در حالی ‌است که حجت‌الاسلام‌والمسلمین سلمان ذاکر- عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس- چندی پیش اعلام کرد: در شأن هواپیمایی جمهوری اسلامی نیست که علت سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۲۷ را تبدیل به معما و یک موضوع ابهام‌دار کند.

ذاکر با اشاره به این‌که هنوز با گذشت چند ماه، علت تام و اصلی سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۲۷ به صورت یک معما باقی مانده است، افزود: مسوولان هواپیمایی باید علت اصلی را به مردم کشور و همچنین خانواده‌های داغ‌دیده تاکنون اعلام ‌کرده بودند چراکه این همه تاخیر و ایجاد ابهام در شأن هواپیمایی جمهوری اسلامی نیست.

اگرچه دلایل اعلام شده توسط رییس سازمان هواپیمایی مبنی بر این‌که جمع‌بندی کارگروه وجود دو تا سه احتمال اعم از خطای انسانی، ضعف سیستمی یا شرایط جوی که باعث یخ زدگی‌ است را نشان داده بدیهی است و بسیاری از دقایق اولیه بروز سانحه به این عوامل اشاره می‌کردند اما در این راستا یک کارشناس حمل و نقل هوایی با تاکید بر این‌که عوامل بسیاری در بروز یک سانحه هوایی دخیل هستند، اعلام کرد: در برخی سوانح هوایی دنیا سال‌ها طول می‌کشد تا دلیل بروز سانحه مشخص شود.

این کارشناس با بیان این‌که در بسیاری مواقع خطای انسانی دلیل بروز سانحه است، گفت: جزئیات هریک از این عوامل باید به طور کامل بررسی شود تا دلیل بروز سانحه مشخص شود.

 

 

    نظرات