سد مخزنی اشنویه (چپرآباد) به بهره برداری میرسد

مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان غربی:بهره‌برداری از سد چپرآباد ضمن تامین آب شرب منطقه به تامین آب زیستی دریاچه ارومیه نیز کمک خواهد کرد

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی، مهندس اتابک جعفری ضمن اعلام این خبر و با اشاره به برگزاری پویش هر هفته الف-ب ایران گفت: پویش هر هفته الف – ب ایران که به بررسی وضعیت، افتتاح و کلنگ زنی طرح های صنعت آب و برق اختصاص دارد این هفته به میزبانی آذربایجان غربی برگزار خواهد شد .

وی ادامه داد: افتتاح سد مخزنی اشنویه (چپرآباد)از برنامه های این هفته پویش هر هفته الف –ب ایران خواهد بود، این طرح بر روی رودخانه کانی‌رش از سرشاخه های کوچک رودخانه گدار احداث شده است و از طریق کانال سد جلدیان بخشی از آب مازاد سد سیلوه پیرانشهر را به رودخانه گدار و از آن طرق به دریاچه ارومیه خواهد رساند .

مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: پیش از بحرانی شدن وضعیت دریاچه ارومیه مطالعات انجام شده برای احداث سد چپرآباد بر اساس ظرفیت 127 میلیون متر مکعبی و آب رسانی به 36 هزار هکتار از اراضی کشاورزی انجام شده بود که بر اساس مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه و با تجدید مطالعات صورت گرفته گنجایش این سد به 38 میلیون مترمکعب تقلیل پیدا کرد .

جعفری افزود: هم اکنون سد چپرآباد امکان تامین آب شرب شهرهای اشنویه، نالوس، نقده و محمدیار به میزان 12.3 میلیون مترمکعب خواهد داشت و آب مورد نیاز اراضی کشاورزی منطقه به میزان یک هزار و 100 هکتار را نیز تامین خواهد کرد .

وی ابراز امیدواری نمود: با بهره برداری از سد اشنویه میزان برداشت از رودحانه گدار کاهش یافته و امکان تامین 237 میلیون مترمکعب آب از طریق رودخانه گدار به دریاچه ارومیه نیز فراهم خواهد شد .

این گزارش می افزاید، سد چپرآباد در 10 کیلومتری شهرستان اشنویه از نوع خاکی با هسته رسی بوده که طول تاج آن 488 و عرض تاج 10 متر می باشد وبا اعتباری بالغ بر 324 میلیارد تومان اجرا شده و درعملیات ساخت سد بیش از 1 میلیون و 890 هزار مترمکعب خاکبرداری و سنگ‌بردرای صورت گرفته همچنین بیش از یک هزار تن آرماتور بندی، 23 هزار مترمکعب بتن ریزی و 115 کیلومتر حفاری و تزریق انجام شده است

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای آذربايجان غربی

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای آذربايجان غربی

    شركت آب منطقه‌ای آذربايجان غربی یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات