امکان افزایش ۷۵۰۰ مگاوات برق بدون مصرف سوخت

امکان افزایش ۷۵۰۰ مگاوات برق بدون مصرف سوخت

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محسن‌طرزطلب" در مراسم افتتاح واحد نخست بخش بخار نیروگاه عسلویه اظهار داشت: ظرفیت فعلی این نیروگاه در حال حاضر که شامل 6 واحد گاز و یک واحد بخار است، 1173 مگاوات است که با تکمیل دو واحد بخار طی دوسال آینده، ظرفیت نیروگاه به 1500 مگاوات خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی افزود: با احداث بخش بخار صرفه جویی انجام شده در هر واحد 250 میلیون مترمکعب در سال است که منجر به افزایش راندمان از 34 درصد به 53 درصد افزایش نیز خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: حجم سرمایه گذاری انجام شده در واحد بخار بیش از 2240 میلیارد تومان است که در قالب قرارداد بیع متقایل بین شرکت برق حرارتی به نمایندگی از دولت و گروه مپنا به نمایندگی بخش خصوصی منعقد شده است.

طرزطلب افزود: براساس این نوع قرارداد سرمایه مورد نیاز توسط گروه مپنا تامین شده و نحوه بازگشت سرمایه از محل اندازه گیری میزان سوخت صرفه جویی شده به مدت دو سال به سرمایه گذار بازگشت داده می‌شود.

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی خاطرنشان کرد: در احداث بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی تا 70 درصد از ساخت داخل  استفاده شده و 30 درصد وابسته به واردات مواد اولیه از خارج از کشور بوده است.

محسن طرزطلب در بخش دیگری از سخنانش در ارتباط ویدیو کنفرانسی با رییس جمهور با اشاره به اینکه بخش نیروگاهی بزرگترین مصرف کننده گاز کشور است، اظهار داشت: در سال گذشته سهم گاز مصرفی در نیروگاه‌ها از کل مصرف گاز کشور 35.5 درصد بوده است که امکان کاهش 15 هزار مگاوات واحدهای گازی موجود به سیکل ترکیبی هم در بخش دولتی و هم در بخش خصوصی وجود دارد.

وی تصریح کرد: امکان افزایش 7500 مگاوات توان تولیدی برق کشور  بدون مصرف سوخت افزایش وجود دارد و با این اقدام  12 میلیارد مترمکعب صرفه‌جویی سوخت در سال انجام خواهد شد.‌

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی خاطرنشان کرد: در حال حاضر مصرف سوخت کشور نزدیک به 63 میلیارد مترمکعب است و با تبدیل واحدهای گازی به سیکل ترکیبی می توان از تولید 43 میلیون تن  گازهای گلخانه‌ای گرفته و تا 4 درصد نیز راندمان نیروگاه‌های کشور را افزایش داد.

وی افزود: در حال حاضر 17 واحد بخار از این نوع واحدها در کشور به ظرفیت 3025 مگاوات با سرمایه گذاری 2.1 میلیارد در دست احداث است که از این میزان پنج واحد وارد مدار برق کشور شده است و چهار واحد نیز تا آخر سال وارد مدار می‌شود.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات