احیای دریاچه ارومیه در سال ۱۴۰۶

احیای دریاچه ارومیه در سال ۱۴۰۶

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست ، رییس سازمان حفاظت محیط زیست صبح امروز در برنامه صبح بخیر ایران  با بیان اینکه محیط زیست امانت نسل های بعد است و ما نباید به آن خیانت کنیم، گفت: با افزایش جمعیت فشار به منابع زیاد خواهد شد .
عیسی کلانتری با اشاره به اینکه منابع آب شیرین زیاد است اما مدیریت منابع نداریم، گفت: پتانسیل ها در جهان هنوز وجود دارد به شرطی که مثل ترامپ نباشیم .
وی ادامه داد: دنیا در روز معادل ۳۰۰ میلیون بشکه نفت، مصرف انرژی دارد که نتیجه آن گرم تر شدن زمین  است .
کلانتری با بیان اینکه از نظر علمی همه چیز مشخص است، اما خیلی ها عمل نمی کنند، افزود: ما باید طوری رفتار کنیم که نسل های بعدی هم بتوانند استفاده کنند .
رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: دلیلی ندارد امروز چون تکنولوژی وجود دارد همه منابع را برای خودمان کنیم و برای آیندگان هیچ چیزی باقی نگذاریم .
تکنولوژی برای رصد است نه اطفای حریق
کلانتری با بیان اینکه کل مناطقی که تا به امروز آتش گرفته هنوز به ۱۵۰۰ هکتار نرسیده است، گفت: تکنولوژی های موجود مانند پهپاد تنها می تواند آتش سوزی را رصد می کند اما امکان خاموش کردن حریق را ندارد، در خصوص استفاده از هلیکوپتر، نهایتا می تواند به اندازه نصف یک تانکر آب جا به جا کند  و آتش سوزی به شکل طبیعی و بدون دستکاری انسان، بخشی از اکوسیستم جنگل است .
رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه از مردم تشکر کرد و گفت: من از مردم تشکر می کنم که در کنار نیروی های امدادی، واقعا برای مهار آتش کمک کردند و اگر مانند مردم دیگر کشور ها رفتار می کردند امروز، میزان خسارت، خیلی بیشتر از ۱۵۰۰ هکتار بود .
وضعیت محیطبانان مطلوب است
رییس سازمان حفاظت محیط زیست، درخصوص وضعیت کنونی محیطبانان یاد آور شد:  تا دو سال و نیم قبل محیط بان پایین ترین دریافتی را داشتند، با پیگیری هایی که از دکتر روحانی  داشتیم، امروز محیط بانان ما حقوق ماهانه ای بالاتر از دیگر همکارانِ غیرمحیط بان دارند .
کلانتری تاکید کرد: در گذشته محیط بانان ما در ماموریت ها، یا کشته می شدند یا قصاص، اما با حمایت های قانونی که در مجلس تصویب شد، این مشکل هم حل خواهد شد .
دریاچه ارومیه در سال ۱۴۰۶ به تراز اکولوژیک خودش باز خواهد گشت
رییس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص دریاچه ارومیه، با بیان اینکه من به عنوان یک آذری از روحانی تشکر می‌کنم ، گفت: دریاچه ارومیه آب را به خاطر سد های اطرافش از دست داد و آب اضافه شده در دریاچه تا الان فقط از محل صرفه جویی کشاورزی و لایروبی بوده و از نیمه دوم سال جاری، آب از  محل رودخانه زاب و تصفیه خانه های تبریز و ارومیه وارد دریاچه می‌شود .
کلانتری ضمن تشکر از دانشگاه صنعتی شریف گفت:دریاچه ارومیه در سال ۱۴۰۶ با ۱۴.۷ میلیارد مترمکعب آب و ۱۲۷۴.۱ ارتفاع از سطح دریا و ۴۳۰۰ کیلومتر مربع وسعت با ۲۵ درصد نمک به تراز اکولوژیک خودش باز خواهد کشت .
لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات