رونمایی از شاخص عملکرد محیط زیست جهانی کشورها


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، نرگس صفار سرپرست مرکز امور بین الملل و کنوانسیون ها گفت: از آنجا که شاخص عملکرد محیط زیست ( Environmental Performance Index - EPI) بر دو هدف اصلی از جمله کاهش فشارهای زیست‌محیطی بر سلامت انسان‌ و ارتقای وضعیت زیست ‌بوم‌ها و مدیریت صحیح منابع طبیعی تاکید دارد، ارزیابی وضعیت محیط زیست ایران و سایر کشورها و رده بندی جهانی بر اساس این شاخص بین المللی صورت می گیرد.


وی ادامه داد : در حال حاضر ملاک مقایسه توسعه کشورها؛ وضعیت محیط زیست آنان بوده و نتیجه آن هر دو سال یکبار توسط اجلاس جهانی اقتصاد (داووس) با همکاری دانشگاه Yale و کلمبیا منتشر می شود.


سرپرست مرکز امور بین الملل و کنوانسیون ها، اظهار داشت: جدیدترین گزارش منتشر شده برای اولین بار به موضوعات مدیریت پسماند و میزان انتشار گازهای گلخانه ای پرداخته شده  که کشورهای دانمارک، لوکزامبورگ و سوییس، سه کشور برتر در این شاخص هستند.


صفار خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در رده بندی ۲۰۲۰ EPI ،  با کسب رتبه ۶۷ و امتیاز ۴۸ ، نسبت به سال ۲۰۱۸ (رتبه ۸۰) از وضعیت بهتری برخوردار شده که مقدار شاخص EPI از صفر تا ۱۰۰ تعیین شده وامتیاز ۱۰۰ بهترین و صفر بدترین وضعیت محیط زیست است.لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات