عدم مشارکت متولیان در طر‌ح‌های مقابله با آلودگی هوا مانع تحقق اهداف می‌شود

عدم مشارکت متولیان در طر‌ح‌های مقابله با آلودگی هوا مانع تحقق اهداف می‌شود

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان فارس، حمید ظهرابی؛ مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس در جلسه نهایی بررسی سناریو‌های  طرح سیاهه انتشار آلودگی هوای کلانشهر شیراز که با حضور دستگاه‌های مرتبط در پارک علم و فناوری شیراز برگزار شد، عنوان کرد: آسیب‌های آلودگی هوا به سلامت انسان سبب شده همه اقشار جامعه با عوامل ایجاد آلودگی و راهکارهای کنترل و اثرات و پیامدهای این پدیده تا حدودی آشنا شوند؛ با وجود این، اقدامات و برنامه‌های تدوین‌ شده برای کاهش آلودگی هوا همچنان در مرحله اجرا با چالش‌هایی مواجه است.

وی با اشاره به تصویب و ابلاغ مصوبات هیات دولت در دهه ۹۰ برای این منظور بیان داشت: دولت طی سال‌های گذشته چندین مصوبه  را در خصوص کاهش آلودگی هوای کلان‌شهر‌ها به دستگاه‌ها ابلاغ کرده است؛ اما در ارزیابی‌ها در می‌یابیم بخش اندکی از این مصوبات عملیاتی شده است.

ظهرابی گفت : سازمان حفاظت محیط‌ زیست مطالعات جدیدی را صورت داده است که طی  سهم منابع در ایجاد آلودگی  تعیین می‌شود؛ افزون بر این، در بخش راهکارها و تعیین وظیفه برای سایر گروه‌ها، سازمان‌ها و دستگاه‌های ذی‌نفع، به‌منظور هماهنگی کلی و اساسی، سناریوهایی مطابق با شرایط مختلف اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی طراحی شده است.

وی افزود: بخشی از عملیاتی شدن خروج ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی یا خودروهای فرسوده، به حمایت‌ها و برنامه‌های دولت برمی‌گردد و  وقتی دولت با کسری منابع مالی مواجه است، اجرا شدن این فرایند دشوار می‌شود؛ بنابراین باید براساس شرایط اقتصادی و اجتماعی خود چند برنامه را آماده کنیم و متناسب با وضعیت موجود حرکت کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان فارس ابراز داشت:   در تدوین برنامه‌ها باید به عملیاتی‌شدن آن‌ها نظر داشت، اظهار کرد: کشور ما در شرایط تحریم است، می‌‌توانیم انتخاب کنیم در شرایط تحریم با وضعیت فعلی پیش رویم یا می‌توانیم خروج از این شرایط اقتصادی را به‌مثابه سناریو دوم در نظر بگیریم، این‌ها مسائلی است که باید بیشتر به آن پرداخت. در ادامه نمایندگان دستگاهها به اظهار نظر در خصوص سناریو های پیشنهادی مشاور پرداخته و مقرر شد ظرف یک هفته نظرات دستگاهها جمع بندی و نهایی شود.

.

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات