به‌روز رسانی سامانه پایش و پیش‌بینی سیلاب موسسه تحقیقات آب

به‌روز رسانی سامانه پایش و پیش‌بینی سیلاب موسسه تحقیقات آب

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، اطلاعات مذکور با محاسبه دبی با دوره بازگشت‌های 2، 10 و 25 ساله با استفاده از حداکثر دبی روزانه بلندمدت در هر گام زمانی، وضعیت خطر در هر ایستگاه را نشان می‌دهد.
موسسه تحقیقات آب از اوایل سال 1397 اقدام به توسعه سامانه ملی پایش و پیش‎بینی سیلاب در راستای تحقق‎بخشی به اهداف نظام‌نامه سیلاب و با هدف مدیریت ایجاد زیرساخت مناسب برای مدیریت بهینه سیلاب در بخش‌های مختلف مدیریت آب وزارت نیرو، کرده است.
هدف در فاز اول توسعه سامانه مذکور، شامل ایجاد دسترسی‌های مناسب به اطلاعات پیش‌بینی بارش در سطح کشور بود که دستاورد آن ارائه پیش‎بینی‎های بارش و باران مستخرج از مدل‎های محلی تا 4 روز آتی و مدل‎های جهانی تا 10 روز آتی در بستر وب است.
ارائه داده‌های بارش روزانه ایستگاه‌های سینوپتیک سازمان هواشناسی و باران‌سنجی مبنای وزارت نیرو در روزهای گذشته، داده‌های برآورد بارش ساعتی ماهواره‌ای و نمایش اطلاعات به‌روز مخازن سدهای کشور از جمله دیگر امکانات این سامانه است.
موقعیت و مشخصات ایستگاه‌های هیدرومتری، رودخانه‌ها و برخی از زیرساخت‌های کشور نیز در سامانه قابل مشاهده است.
فاز دوم توسعه سامانه مذکور، شامل برپایی مدل‌های بارش روان‌آب به منظور ایجاد امکان ارائه پیش‌بینی مقدار سیلاب در نقاط مختلف کشور است که فعالیت‌های مرتبط با آن در دست انجام است.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات