سد نرماب در اردیبهشت ۱۴۰۰ آبگیری می شود/ تامین آب شرب ۵۵۰ هزار نفر ...

سرپرست آب منطقه‌ای گلستان با اشاره به برنامه آبگیری سد نرماب در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ گفت: با تکمیل این سد آب شرب ۵۵۰ هزار نفر در شرق استان تأمین می‌شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان، مهندس سید محسن حسینی عصر امروز در مراسم آغاز جابه‌جایی روستای جنگلده بالا که در کاسه سد نرماب قرار دارد، اظهارداشت: امروز به نقطه‌ای رسیدیم که نیاز است جناح چپ سد را تکمیل کنیم و امیدواریم این سد در اردیبهشت ۱۴۰۰ آبگیری شود.

وی افزود: دو روستای جنگلده بالا و پایین در کاسه سد قرار داشتند که چند سال پیش روستای جنگلده پایین جابه جا شد و فقط بخشی از کار باقی مانده است. اما به علت موضوعات اعتباری و مجوزها کار جابه جایی روستای جنگلده بالا با تأخیر مواجه شد.

سرپرست آب منطقه‌ای استان گفت: مساحت سایت جدید برای جابه جایی روستا ۱۴ هکتار است که اراضی خریداری و منابع اعتباری نیز تأمین شده است. ما در این سایت ۴۵۷ نفر در قالب ۱۹۲ خانوار را داریم که قرار است برای آنها تا پایان سال خانه‌های جدید ساخته شود.

وی ادامه داد: در سایت جدید علاوه بر ساخت ۲۰۰ واحد مسکونی، خانه بهداشت، فضای ورزشی به مساحت ۲۳۰۰ مترمربع، فضای سبز به مساحت ۱۴ هزار مترمربع، فضای آموزشی و مدرسه ۱۲۰۰ مترمربع، شبکه معابر، کتابخانه، مسجد و بوستان روستایی پیش بینی شده است.

مهندس حسینی خاطرنشان کرد: واحدهای مسکونی این روستاییان قرار است با کمک بنیاد مسکن و تا پایان امسال ساخته شود و همزمان با آغاز عملیات جابه جایی تکمیل جناح چپ سد نیز آغاز می‌شود.

وی با اشاره به مزیت‌های تکمیل این سد اظهارداشت: با توجه به حجم آب قابل ذخیره سازی در پشت این سد، استان از نظر وقوع سیلاب و خسارت‌های آن ایمن‌تر خواهدشد.

مهندس حسینی افزود: علاوه براین آب شرب ۵۵۰ هزار نفر در شرق استان و آبیاری ۱۸ هزار هکتار از اراضی پایاب سد نیز تأمین می‌شود.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای گلستان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای گلستان

    شركت آب منطقه‌ای گلستان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات