سامانه تجمیع اطلاعات تجهیزات کنترل کمی و کیفی سوخت مایع نیروگاه‌ها رونمایی شد/ آغاز به کار اجرای طرح در 25 نیروگاه کشور

سامانه تجمیع اطلاعات تجهیزات کنترل کمی و کیفی سوخت مایع نیروگاه‌ها رونمایی شد/ آغاز به کار اجرای طرح در 25 نیروگاه کشور

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، "محسن طرزطلب" در آیین رونمایی از سامانه تجمیع اطلاعات تجهیزات کنترل کمی و کیفی سوخت مایع نیروگاه‌ها به وضعیت مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌های کشور اشاره کرد و افزود:‌ در سال 98 کل سوخت مایع تحویلی به نیروگاه‌ها 13 میلیارد و 821 میلیون لیتر بوده است که حدود چهار میلیارد و 289 میلیون لیتر از این رقم مربوط به نفت کوره و بیش از 9.5 میلیارد لیتر از این رقم مربوط به سوخت گازوئیل بوده است.
وی با اشاره به حجم فعلی کل مخازن ذخیره سوخت نیروگاه‌های کشور، گفت:‌‌ در حال حاضر حدود سه میلیارد و 800 میلیون لیتر از مخازن ذخیره نیروگاه‌ها به سوخت گازوئیل و دو میلیارد و 700 میلیون لیتر نیز به سوخت مازوت اختصاص پیدا کرده است.
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی تاکید کرد: ‌در سال گذشته 50 درصد گازوئیل و 30 درصد مازوت مصرفی در کشور توسط نیروگاه‌های تولید برق مورد استفاده قرار گرفته است.
طرزطلب با اشاره به تفاهم‌نامه سه جانبه میان شرکت‌های تولید نیروی برق حرارتی، پخش فرآورده‌های نفتی و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به منظور کنترل و تامین سوخت پایدار نیروگاه‌ها، گفت:‌ این تفاهم‌نامه از سال 93 با هدف پیشگیری از عرضه خارج از شبکه و قاچاق فرآورده­ های نفتی، انضباط بخشی و ساماندهی در روند سوخت‌رسانی به نیروگاه‌های حرارتی کشور و نظارت سیستمی بر فرآیند تخصیص و توزیع فرآورده­‌های نفتی در دستور کار قرار گرفته است.
وی یادآور شد: پس از امضای تفاهم‌نامه یاد شده تعداد 25 نیروگاه حائز اولویت بر اساس بیشترین مصرف سوخت مایع، وضعیت زیرساخت و موقعیت جغرافیایی برای پیاده سازی این سامانه انتخاب شد.
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی ادامه داد: همچنین در پی تفاهم‌نامه تامین مالی سامانه نیز اقدامات متعددی از سال گذشته به منظور "تکمیل نصب باسکول، دوربین پلاک‌خوان و تجهیزات هیدرومتری در تمامی 25 نیروگاه"، "ارسال اطلاعات از سرور تجمیع نیروگاه‌ها به سرور این شرکت و سپس سرور شرکت ملی پخش"، "نصب و راه‌اندازی سرور تجمیع اطلاعات" در تمامی 25 نیروگاه و ... اجرایی شده است.
طرزطلب به سامانه آنلاین ارسال و رسید سوخت مایع اشاره کرد و گفت:‌ راه‌اندازی سامانه آنلاین ارسال و رسید سوخت مایع شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران توسط تمامی نیروگاه‌های حرارتی کشور و تامین زیرساخت، بستر اینترنتی و تجهیزات موردنیاز جهت بهره‌برداری از سامانه از دیگر اقدامات صورت گرفته در این بخش بوده است.
وی افزود:‌ در جریان این فرایند تانکر ورودی از انبار نفت پس از بازرسی و ثبت پلاک‌های جلو و عقب توسط دوربین‌های تعبیه شده مورد تست هیدرومتری قرار می‌گیرد. در این بخش از فرآوردهای داخل، حداقل 20 درصد تانکرها مطابق دستورالعمل کنترل کیفی سوخت مایع نمونه‌گیری به عمل می‌آید.
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی تاکید کرد: در صورتی که قدرمطلق  مقداروزن مخصوص نمونه نفت گاز و نفت کوره با مقدار وزن مخصوص محموله که بر روی بارنامه نوشته شده است کمتر از میزان تعیین شده باشد از تخلیه سوخت تانکر مورد نظر ممانعت به عمل آمده و گزارش آن در اختیار مسئولان مربوطه قرار می‌گیرد.

رشد بی‌سابقه مصرف سوخت نیروگاه‌ها همزمان با جهش ناگهانی اوج بار
کرامت ویس‌کرمی، مدیرعامل شرکت پخش فرآوردهای نفتی نیز در این مراسم با تاکید بر اینکه امسال میزان سوخت تحویلی به نیروگاه‌ها به شدت افزایش پیدا کرده و نسبت به مدت مشابه سال گذشته روند صعودی داشته است، گفت:‌ در روزهای پایانی بهمن و اوایل اسفندماه سال گذشته حجم ذخیره‌سازی نفت و گاز در نیروگاه‌ها حدود 300 میلیون لیتر بوده است که این رقم هم اکنون به بیش از دو میلیارد و 300 میلیون لیتر رسیده است.
وی با اشاره به اینکه خردادماه امسال شاهد افزایش بی‌سابقه مصرف سوخت نفت و گاز در نیروگاه‌ها بوده‌ایم، یادآور شد: رشد محسوس اوج بار و جهش ناگهانی مصرف برق امسال موجب شده است تا سیزدهم خردادماه حدود 60 میلیون لیتر نفت و گاز در نیروگاه‌ها مورد استفاده قرار بگیرد.
ویس‌کرمی با اشاره به اجرای سامانه تجمیع اطلاعات تجهیزات کنترل کمی و کیفی سوخت مایع نیروگاه‌ها، گفت:‌ با پیاده‌سازی این طرح در 25 نیروگاه کشور و ایجاد بسترها و سیستم‌های پیش‌بینی شده در این زمینه حصول اطمینان ایجاد خواهد شد که سوخت خارج شده از انبار نفت به لحاظ کمی و کیفی در نیروگاه تخلیه شده است.

لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات