کمیته منطقه‌ای آبیاری و زهکشی استان قزوین افتتاح شد

کمیته منطقه‌ای آبیاری و زهکشی استان قزوین افتتاح شد

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "مهرزاد احسانی" دبیرکل کمیته ملی آبیاری و زهکشی ایران و مدیرکل دفتر مدیریت بهم پیوسته منابع آب حوضه‌های آبریز فلات مرکزی، قره قوم و مرز شرقی شرکت مدیریت منابع آب ایران در این آیین، ضمن تشریح فعالیت ها و اهداف کمیته ملی آبیاری و زهکشی اظهار داشت: با توجه به ظرفیت های بسیار خوب و متنوع استان قزوین تشکیل کمیته منطقه‌ای در این استان امری ضروری است و می‌توان از این ظرفیت‌ها در جهت افزایش و هم‌افزایی در چارچوب کمیته آبیاری و زهکشی استان قزوین استفاده کرد.
وی نزدیکی استان قزوین به استان‌های پر جمعیت هم جوار خود را از مهم ترین دلایل توجه به کمیته آبیاری و زهکشی عنوان داشت و افزود: استان قزوین از قدیمی‌ترین و مدرن‌ترین شبکه‌های آبیاری در کشور بهره می‌برد و با توجه به اینکه دارای کارشناسان با پتانسیل بالا بوده انتظار می‌رود که با بهره گیری از تجهیزات و تکنولوژی جدید ضمن صرفه جویی در مصرف آب بتواند نقش بسزایی در تولید محصولات کشاورزی در منطقه نیز داشته باشد.
مدیر کل دفتر مدیریت بهم پیوسته منابع آب حوضه‌های آبریز فلات مرکزی، قره قوم و مرز شرقی شرکت مدیریت منابع آب ایران ایجاد کارگروه‌های جدید در راستای نیازهای بخش کشاورزی در استان قزوین، شناخت و آگاهی عمیق از مسائل و مشکلات و چالش‌های آب کشاورزی، اولویت بندی چالش ها و برنامه‌ریزی و شناسایی روش‌های علمی در خصوص چالش‌ها، انتشار یافته‌های علمی و فنی در استان، تحلیل و انتشار کتاب‌های مفید در حوزه آبیاری و زهکشی متناسب با نیاز دستگاه‌های اجرایی، تأثیرگذاری بیشتر در فرآیندهای تضمین سازی، ارتقای سطح علمی کارشناسان از طریق برگزاری دوره های آموزشی و کارگاه‌های فنی و اهتمام و توجه ویژه به سازه‌های تاریخی در زمینه مدیریت آب در سطح ملی و بین المللی را از مهم‌ترین علل تشکیل کمیته منطقه‌ای آبیاری و زهکشی برشمرد.
" یدالله ملکی" مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قزوین در این آیین نیز با برشمردن نقش و اهمیت کمیته آبیاری و زهکشی در استان اظهار داشت: تشکیل کمیته‌های منطقه‌ای در گسترش فعالیت‌های کمیته ملی و آبیاری و زهکشی ایران ضروری است.

وی با اشاره به شبکه‌ آبیاری و زهکشی دشت قزوین که یکی از منحصربه‌فردترین شبکه‌های کشور است، بیان داشت: طرح در دست اجرای شبکه آبیاری و زهکشی سد نهب و پتانسیل‌های موجود در بخش‌های مختلف استان اعم از دولتی، خصوصی، دانشگاهی و تحقیقاتی در استان قزوین را امری ضروری و مهم برای جلب مشارکت و هم‌فکری تمامی نخبگان و محققان منطقه و گسترش فعالیت‌های علمی، فنی در راستای پیشبرد اهداف این کمیته برشمرد.
ملکی با اشاره به اینکه در گذشته قزوین به‌عنوان دانشگاه آب ایران شناخته می‌شده است، گفت: با سابقه ای که از این استان در کشور وجود دارد و با توجه به پتانسیل‌های بالای علمی در قزوین می‌بایست تمامی ارگان‌ها در همکاری و پشتیبانی از این کمیته تلاش کنند. وی افزود: کمیته آبیاری و زهکشی با اعضای حقیق و حقوقی رسمیت پیدا می‌کند که نشان از اهمیت و تخصص افراد در این کمیته دارد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قزوین هدف از تشکیل این کمیته را برگزاری دوره های آموزشی کاربردی برشمرد و عنوان داشت: پایه و اساس هر شرکت آموزش کارکنان آن مجموعه بوده که بنا به اهمیت این موضوع باید با پشتیبانی و جدیت انجام پذیرد تا بتوانیم گام های بزرگ و بهینه‌ای در حفاظت از منابع آب استان برداریم.
وی، رفع چالش‌ها با هم‌افزایی بین دستگاه‌های مختلف را از مهم‌ترین ظرفیت‌ها برای هموارسازی مشکلات عنوان کرد و اظهار داشت: باید برنامه دقیق و مدونی را در سطح منطقه پیاده سازی و اجرایی کنیم تا بتوانیم هر روزه سطح چالش‌ها را در منطقه و استان کاهش داده و سطح علمی و بهره وری را ارتقا دهیم.
در ادامه برخی از مدیران دستگاه‌های اجرایی و روسای دانشگاه‌ها نظرات و پیشنهادات خود را در راستای هر چه بهتر شدن فعالیت‌های کمیته منطقه‌ای ارائه کردند.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات