نوسازی بافت فرسوده و مشکل اسکان ساکنان این بافت

نوسازی بافت فرسوده و مشکل اسکان ساکنان این بافت

http://www.bananews.ir/عضو هیات مدیره‌ شرکت عمران و بهسازی شهری با بیان این‌که ادعا می‌کنیم بافت فرسوده می‌تواند سرریز جمعیت را در خود جای دهد، اظهار کرد: اقدام برای بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده گسترده است و اگر بخواهیم همه بار را بر دوش دولت بگذاریم، نوسازی انجام نمی‌شود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) دکتر محمد آیینی در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که برای نوسازی بافت‌های فرسوده باید بستر‌های لازم برای انتقال ساکنان بافت به محل جدید برای سکونت فراهم شود و با توجه به این‌که ۱۰ میلیون تومان ودیعه مسکن برای این امر بسیار کم است، آیا برنامه‌ای در این راستا ندارید؟ اظهار کرد: اقدام برای بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده گسترده است و اگر بخواهیم همه بار را بر دوش دولت بگذاریم، نوسازی انجام نمی‌شود.

وی با تاکید بر این‌که اصل نوسازی بر پایه مشارکت مردم شکل می‌گیرد، تصریح کرد: دولت سیاست‌ها را اعمال کرده و در جاهایی که امکان باشد به روند نوسازی کمک می‌کند.

عضو هیات مدیره شرکت عمران و بهسازی شهری با بیان این‌که به‌طور معمول در کلیه‌ی مناطق شهر نوسازی در حال انجام است، اضافه کرد: خانه‌های کلنگی توسط سرمایه‌گذاران و انبوه‌سازان گرفته می‌شود و مساله‌ی اسکان را نیز آنها حل می‌کنند.

آیینی گفت: انتقاد انبوه‌سازان نسبت به این مساله درمورد مناطقی است که بازسازی برای آنها هیچ‌گونه توجیه اقتصادی ندارد. به‌طوری که اگر انبوه‌ساز هزینه‌ی اسکان مالک را پرداخت کند، سودی نمی‌برد.

وی درصد این واحد‌ها در بافت فرسوده را بسیار کم دانست و گفت: ودیعه اسکان موقت با هدف تشویق مالکان برای تجمیع و از بین رفتن ریز‌دانگی بافت‌های فرسوده مطرح شد.

آیینی پرداخت تسهیلات ارزان و تخفیف در صدور پروانه ساخت را از دیگر امکانات در نظر گرفته شده برای تسریع نوسازی بافت‌های فرسوده اعلام و خاطرنشان کرد: در صورتی که فضای اعتباری کشور مناسب‌تر شود، می‌توان حمایت بیشتری از بافت‌های فرسوده کرد.

وی گفت: بنا به قانون، دولت و شهرداری‌ها مکلفند بسته‌ی حمایتی خود را از بخش غیردولتی انجام دهند تا هدف برنامه محقق شود.

عضو هیات مدیره‌ شرکت عمران و بهسازی شهری درباره نحوه‌ی ورود انبوه‌سازان به بافت‌های فرسوده و میزان مشارکت مردم اظهار کرد: با نقطه‌ی ایده‌آل فاصله داریم، چراکه اگر سالانه کمتر از چهارصد هزار واحد در بافت‌های فرسوده نوسازی شود، ناراضی خواهیم بود و معتقدیم سرعت نوسازی باید به این حد برسد.

وی ادامه داد: در شرایطی که کار را از صفر شروع کرده‌ایم و نوسازی ۱۰ هزار واحد در ابتدای کار به ۳۰ هزار واحد در سال ۸۸، ۶۰ هزار واحد در سال ۸۹، ۱۵۰ هزار واحد در سال ۹۰ رسیده است، می‌توان گفت که روند بهسازی صعودی و امیدوار‌کننده است و می‌توانیم به نقطه‌ی آرمانی برسیم.

به گزارش ایسنا، برخی از انبوه‌سازان معتقدند برای نوسازی بافت‌های فرسوده باید پیش از آغاز کار بلوک‌هایی برای اسکان مالکان واحد‌های مسکونی داخل بافت تعبیه می‌شد، چرا که مذاکره با مالکان واحد‌های مسکونی کار انبوه‌سازان نیست.

 

 

    نظرات