«کوه پارک» یک تنفس گاه جدید برای شهر مشهد است / اقدامات زیست محیطی ...

«کوه پارک» یک تنفس گاه جدید برای شهر مشهد است / اقدامات زیست محیطی ...

«کوه پارک» یک تنفس گاه جدید برای شهر مشهد است / اقدامات زیست محیطی شهرداری در ساماندهی کشف رود در کشور منحصر به فرد است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، تورج همتی در این خصوص افزود: این موضوع به مردم کمک می کند که طبیعت را در کنار خود احساس کنند لذا، نه تنها ما از این اقدام خوب حمایت می کنیم، قطعا دستگاه های دیگر نیز از این اقدام حمایت خواهند کرد.
وی همچنین با اشاره به فعالیت های مدیریت شهری مشهد در حوزه ساماندهی کشف رود افزود: اقدامات شهرداری مشهد در حوزه ساماندهی کشف رود یک گام بسیار ارزنده و مهم درحوزه حفاظت از آلوده شدن رودخانه ها در کشور است.
مدیرکل حفاظت از محیط زیست خراسان رضوی بیان کرد: با توجه به تاکید استاندار در خصوص ساماندهی کشف رود، مدیریت شهری مشهد از این موضوع استقبال کرده و بر این اساس تفاهم نامه ای بین هفت دستگاه ذی ربط دولتی به همراه شهرداری مشهد برای ساماندهی این رود تاریخی به امضا رسید.
همتی با بیان این که در این تفاهم نامه وظایفی برای دستگاه های مختلف تعریف شده است، خاطرنشان کرد: شهرداری مشهد، به عنوان فرمانده پروژه ساماندهی کشف رود به موضوع ورود پیدا کرده است و علیرغم وجود مشکلات زیاد در این حوزه با خرد جمعی اقدامات بسیار خوبی را در این خصوص آغازکرده است.
وی اضافه کرد: یکی از اقدامات شهرداری مشهد در حوزه ساماندهی کشف رود ایجاد رود پارک در ۱۰۰ هکتار از اراضی این محدوده است که در این راستا شهرداری کار را در ۸۱ هکتار از این اراضی که به آن ها تحویل داده شده است، آغاز کرده است .
مدیرکل حفاظت از محیط زیست خراسان رضوی تصریح کرد: در کنار توسعه فضای سبز در محدوده کشف رود، بحث توسعه فناوری و احداث تصفیه خانه های فاضلاب با توجه به تولید روزانه حدود ۱۸۰ میلیون مترمکعب فاضلاب از اهمیت بسیار زیادی برای حفظ محیط زیست و همچنین تامین منابع آبی برای آبیاری فضای سبز برخوردار است.
همتی با بیان این که ظرفیت تصفیه خانه های موجود برای تصفیه این حجم از فاضلاب کافی نیست، گفت: بر همین اساس بخشی از این فاضلاب از جمله فاضلاب تانکری در کشف رود تخلیه می شد، برای رفع این مشکل شهرداری مشهد به موضوع ورود پیدا کرده و طرح احداث تصفیه خانه سمپتاژ در دستورکار قرار گرفت.
وی ادامه داد: با پیگیری های مدیریت شهری مشهد ما درآیندهای نزدیک شاهد احداث بزرگترین تصفیه خانه سمپتاژ کشور در محدوده کشف رود خواهیم بود که این امر باعث جلوگیری از تخلیه فاضلاب های تانکری به کشف رود وکمک به حفظ محیط زیست و بهداشت شهر خواهد بود.
مدیرکل حفاظت از محیط زیست خراسان رضوی عنوان کرد: برای احداث این تصفیه خانه اعتبارات خوبی از سوی شورای شهر و شهرداری مشهد اختصاص داده شده است.
همتی با تاکید براین که اجرای فاز دوم تصفیه خانه شهرک صنعتی چرمشهر یکی دیگر از موضوعات اساسی زیست محیطی کشف رود است، اظهارکرد: در این حوزه نیز مدیریت شهری ورود پیدا کرده و با همکاری با شهرک صنعتی به زودی شاهد احداث و بهره برداری از این تصفیه خانه خواهیم بود.
وی با اشاره به این که حفاظت از محیط زیست استان آماده هرگونه همکاری و حمایت از اقدامات شهرداری در حوزه ساماندهی کشف رود است، افزود: ما نیز مطالعاتی را در حوزه حقآبه و مدیریت زیست محیطی کشف رود در دست اقدام داریم که حداکثر تا پایان تابستان این مطالعات را در اختیار شهرداری مشهد قرارخواهیم داد.
مدیرکل حفاظت از محیط زیست خراسان رضوی گفت: درمجموع ورود شهرداری مشهد به ساماندهی کشف رود و مباحث زیست محیطی که هم مشکل مردم را حل می کند و هم تهدیدی زیست محیطی را تبدیل به یک فرصت خواهد کرد در کشور منحصر به فرد بوده و قابل تقدیر است.
مجید خبیری

لینک اصل خبر در سایت شهرداری مشهد

  منبع خبر

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد یک شهرداری در شهر مشهد می باشد

   نظرات