طرح های آبی نیمه تمام در مسیر رودخانه قزل اوزن متوقف شدند.

مهندس اسماعیل افشاری، مدیر عامل شرکت آب منطقه ای زنجان،بمناسبت هفته صرفه جویی در مصرف آب با روزنامه صدای زنجان گفت و گو کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای زنجان،افشاری،در مورد تخصیص آب به پروژه طرح توسعه باغات زیتون در اراضی شیبدار طارم،گفت: به دلیل خشکسالی های اخیر آب روخانه قزل اوزن زنجان به ویژه در ماه های اخیر تا شهریور ماه کاهش می یابد.

وی، با تاکید بر اینکه گواه تایید این موضوع خرید آب از سد آیدوغموش آذربایجان شرقی در سالهای اخیر است،تصریح کرد: هر سال به منظور حفظ و پایداری سرمایه های صورت گرفته و جلوگیری از بین رفتن آنها بارگذاری های جدید ممنوع اعلام شده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای زنجان،عنوان کرد: براساس تصمیمات شورای فرهنگی حوزه آبریز سفید رود متشکل از استانداران و مدیران عامل شرکت های آب منطقه ای هشت استان استان بوده بر موضوع ممنوعیت هرگونه بارگذاری جدید و صدور مجوز بهره برداری از منابع آبهای سطحی و زیرزمینی را ممنوع اعلام کردند و طرحهای نیمه تمام نیز در این حوزه متوقف شدند.

وی، با بیان اینکه در طول دو سال اخیر حدود 30 سانتی متر از افت آب زیرزمینی دشتها جبران شده است،گفت:برداشت کمتر و ورودی بیشتر عامل اصلی این کاهش افت بوده و امیدواریم با ادامه طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی در استان و ادامه بارندگی ها افت این دشتها جبران شود.

افشاری، با بیان اینکه میزان تبخیر روان آبها بیش از 70 درصد است،تصریح کرد: متوسط افت آب زیرزمینی در دشت های استان سالانه حدود 71 سانتی متر است.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای زنجان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای زنجان

    شركت آب منطقه‌ای زنجان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات