چهل و نهمین اجلاس مشترک بهره برداری از منابع آب و انرژی رودخانه...

با حضور مدیر کل رودخانه های مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو و معاونان حفاظت و بهره برداری شرکت های آب منطقه ای اردبیل، آذربایجان‌شرقی و آذربایجان‌غربی و مدیر امور منابع آب مغان و سایر اعضا، چهل و نهمین اجلاس مشترک دائمی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان به منظور بهره برداری از منابع آب و انرژی رودخانه ارس بصورت ویدئو کنفرانس در محل وزارت نیرو برگزار گردید.

مهندس عیسی بزرگزاده، مدیرکل رودخانه های مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو بر رعایت مفاد پروتکل و همکاری و هماهنگی برای بهره برداری مشترک رودخانه ارس در سد مخزنی ارس و سد انحرافی میل و مغان بین دو کشور ذینفع تاکید نمود .

مهندس نبی اله پاسبان عیسی لو، معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اردبیل نیز در این اجلاس بر ضرورت لایروبی و برداشت جزایر بالادست سد انحرافی میل و مغان و اصلاح و بازسازی دایک های هدایتی مرمت سازهای بدنه اصلی سد تاکید کرد .

مهندس پاسبان عیسی لو بر میزان سهم برداشت کشور ایران و برنامه ریزی جدول تنظیم ذخیره سازی سد های مخزنی ارس و رهاسازی به موقع آب در زمان نیاز در شبکه های آبیاری و زهکشی مغان و همچنین ذخیره سازی آب در سد خدا آفرین برای تامین به موقع آب اراضی شبکه آبیاری و زهکشی مغان تاکید کرد .

در ادامه جلسه، شرکت مهندسین مشاور منابع آب و خاک گزارشی از مطالعات و تحقیقات انجام شده در خصوص مسائل و مشکلات سازه ای  و وضعیت بهره برداری و طرح و نقشه مدلسازی سازی شده برای لایروبی و مرمت سد انحرافی میل و مغان از طریق ویدئو کنفرانس ارائه نمود .

در این جلسه همچنین مقرر شد با حضور کارشناسان آب جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران در اسرع وقت با برگزاری ملاقات مرزی مشترک در محل سد انحرافی میل و مغان، نکته نظرات پیشنهادی خود را در خصوص شروع عملیات اجرایی لایروبی و مرمت سد فوق، ارایه نمایند و در این خصوص تبادل نظر و بررسی لازم را انجام دهند.

همچنین در این اجلاس اولین طرح کار فنی و اجرایی سامانه تصمیم یار رودخانه ارس (DSS)Drcision support system و سامانه مشترک پیش بینی و پایش سیلاب ازسوی ایران ارائه شد و مورد استقبال نمایندگان جمهوری آذربایجان قرار گرفت .

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای اردبیل

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای اردبیل

    شركت آب منطقه‌ای اردبیل یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات