بهبود گراف آب زیرزمینی در برخی از دشت‌های استان

مهندس منصور ستوده ضمن اعلام پروژه های مرتبط با طرح تعادل بخشی آب های زیرزمینی از صرفه جویی 373 میلیون مترمکعبی تا سال 1405 با اجرای این پروژه ها خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان، مهندس منصور ستوده مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان در جلسه شورای حفاظت استان با بیان ضرورت اجرای طرح «تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی» اظهار کرد: شرکت آب منطقه‌ای استان همدان در راستای صرفه جویی در منابع آب برنامه‌های مختلفی را در دستورکار خود قرار داده است تا با به‌کارگیری و عملیاتی کردن آن، میزان صرفه‌جویی پیش‌بینی‌شده محقق شود و بتوانیم کسری مخازن آب زیرزمینی را جبران کنیم و هیدروگراف سفره‌های زیرزمینی را بهبود بخشیم.

ستوده افزود: در این راستا پروژه‌هایی نظیر نصب کنتورهای حجمی هوشمند بر روی چاه‌های مجاز با اضافه برداشت، اصلاح و تعدیل پروانه‌های بهره‌برداری کشاورزی، تعیین تکلیف چاه‌ها، پر و مسدود کردن چاه‌های غیر مجاز، کنترل و هدایت رواناب و استحصال آب به کمک عملیات آبخیزداری در حال بهره‌برداری، جایگزینی پساب برای آبیاری فضای سبز، جایگزینی پساب با حقابه محیط زیست و همچنین استفاده از پساب برای تامین بخشی از آب مورد نیاز صنعت و همچنین سردهنه سازی، صدور پروانه مصرف بهینه آب سطحی و همچنین افزایش راندمان با استفاده از روش‌هایی مانند آبیاری نوین، کشت‌های کم آب‌بر و ... در نظر گرفته شده است.

وی خاطرنشان کرد: این پروژه‌ها در راستای عملیاتی شدن طرح «احیا و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی» و اصلاح و تعدیل پروانه‌های بهره‌برداری به صورت همزمان در سراسر استان همدان در حال اجرا است.

مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای استان همدان ادامه داد: با اجرایی شدن این پروژه‌ها طبق پیش‌بینی انجام شده شاهد صرفه‌جویی منابع آب در سال‌های آینده خواهیم بود؛ امیدواریم در نتیجه آن صرفه‌جویی پیش‌بینی شده تا سال 1405 که معادل 373 میلیون متر مکعب است محقق شود.

ستوده ضمن ابراز خرسندی خاطرنشان کرد: طی 6 سال گذشته از طریق مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز توانستیم 275 میلیون مترمکعب صرفه جویی در منابع آبی استان داشته باشیم. خوشبختانه با این صرفه‌جویی‌ها از کاهش ذخایر آب زیرزمینی جلوگیری کردیم، علاوه بر آن در برخی از دشت‌ها نظیر تویسرکان و نهاوند گراف آب زیرزمینی بهبود یافته است.

روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای همدان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای همدان

    شركت آب منطقه‌ای همدان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات