تابستان بدون خاموشی در اصفهان با رعایت الگوی مصرف برق

تابستان بدون خاموشی در اصفهان با رعایت الگوی مصرف برق

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "حمید علاقمندان" در نشستی که به مناسبت هفته مدیریت و صرفه جویی مصرف آب و برق در شرکت توزیع برق استان اصفهان برگزار شد، افزود: وزارت نیرو مطابق میزان سهم مصرفی که در هر استان وجود دارد، برنامه‌ای تحت عنوان مدیریت مصرف برق و آب را تدوین کرده است از این رو در سال جاری میزان مجاز مصرف برق در شرکت توزیع برق استان اصفهان  ۱۸۶۵مگاوات تعیین شده است که بایستی توسط شرکت توزیع برق استان اصفهان عملیاتی شود.
وی ادامه داد: با گذشت ۲ هفته از دوره ۴ ماهه مدیریت مصرف، خوشبختانه از سقف تعیین شده، تجاوز نکرده ایم و کمتر از ۱۰ مگاوات با سهم خود فاصله داریم، اما باید این نکته را مد نظر قرار داد در همین مدت به دلیل بالا رفتن درجه حرارت در سطح استان مصرف برق  افزایش ۱۳ درصدی داشته است؛ اگر چه هنوزاز سوی وزارت نیرو برنامه خاموشی ناشی از تولید به ما اعلام نشده است و برخی خاموشی‌ها به دلیل حوادث در شبکه رخ داده است، اما شهروندان باید در مصرف برق نهایت صرفه جویی را داشته باشند تا بتوانیم تابستان جاری را با کمترین خاموشی سپری کنیم.
مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اصفهان افزود: با وجود اینکه شرکت توزیع برق استان اصفهان رشد ۳ درصدی بار را پیش بینی کرده بود، اما تاکنون شاهد رشد ۱۲ درصدی مصرف هستیم و امیدواریم در ادامه مسیر تا حد ممکن از مصرف بیشتر برق جلوگیری کنیم.
وی مجموعه مشوق‌های اعمال شده داخل استان ناشی از مدیریت مصرف را از مهر ماه تا پایان اسفند سال گذشته را برای مشترکان برق ۹.۵ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: با وجود اعمال مشوق‌ها، از ابتدای اردیبهشت ماه مشترکان خانگی در صورت افزایش مصرف برق (بیش از ۳۰۰ کیلووات در ماه) در قبوض خود با ۱۶ درصد جریمه روبرو خواهند شد. البته اعمال مشوق ها بیشتر برای مشترکینی است که کنتور فهام نصب کرده اند و مشترکان بخش کشاورزی و اداراتی که مجهز به این کنتور هستند و میزان مصرف آنها به‌صورت لحظه‌ای رصد خواهد شد.
علاقمندان با تاکید بر ضرورت مدیریت مصرف برق در پیک مصرف که ساعت ۱۲ ظهر تا ۱۶ بعدازظهر است، اظهار کرد: با افزایش دمای هوا میزان مصرف برق در کاشان و آران و بیدگل 23 درصد، تیران و کرون 20 درصد ، خمینی شهر 27 درصد و نجف آباد 17 درصد افزایش یافته است.
وی افزود: شرکت توزیع برق استان یک میلیون و ۵۰۰ هزار مشترک برق دارد، متاسفانه بخشی از اضافه مصرف برق ناشی از مصرف بالای برق رمز ارزها یا بیت کویین می‌شود که به‌صورت غیرمجاز فعالیت می‌کنند. پس از شناسایی دستگاه های ماینر این دستگاه ها از سوی نیروی انتظامی ضبط می شود و ضرر و زیان دستگاه های ضبط شده تا ده‌ها میلیون تومان است.
مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر با هر مورد شناسایی دستگاه ماینر و همچنین تجاوز از دیماند طبق قانون برخورد خواهد شد، افزود: برای گذر از شرایط پیک تابستان و مدیریت مصرف تمام مصرف کنندگان برق تولید رمزارزها باید دستگاه ماینر خود را از اول خرداد تا پایان شهریور ماه قطع کنند.
وی از دلایل افزایش مصرف برق در استان اصفهان را برخی مصرف کنندگان و صنایع استان دانست که میزان مصرف آنها از قدرت خریداری خود تجاوز کرده است در صورتی که میزان تولید نیروگاه ها جوابگوی مصرف مردم نباشد به طور قطع استان هایی که در محدوده قرمز از لحاظ مصرف قرار دارند برق آنها در اولویت قطع شدن قرار می‌گیرد.

قطع برق ادارت پر مصرف
علاقمندان خطاب به ادارت برای کنترل میزان مصرف برق گفت: طی چهار ماه تا پایان شهریور ماه در طرحی خاص ادارات نباید مصرفی به غیر از مصارف معمول خود داشته باشند در غیر این صورت مشمول اخطار و حتی قطعی برق خواهند شد.
مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اصفهان یادآور شد: سال گذشته ۱۳ مورد اخطار از سوی شرکت توزیع برق استان به اداراتی که مصرف بالای برق داشتند، داده شد، اما برق آنها قطع نشد با این وجود قرار است در سال جاری اسامی اداراتی که مصرف برق بالایی دارند و به اخطارها توجهی نمی کنند؛ اعلام شود.
وی با اشاره به اینکه  حدود ۷۵ درصد ارتباطات مردم با این شرکت به صورت غیرحضوری شده است، گفت: همچنین طی تفاهم نامه ای با دفاتر خدمات استان، ۱۵ درصد دیگر امور غیرحضوری شده و در حال حاضر تمام خدمات شرکت توزیع برق استان اصفهان بدون حضور مردم قابلیت انجام دارد.
وی همچنین به طرح پویش #الف-ب-ایران در سطح وزارت نیرو طی سال گذشته و امسال اشاره کرد و افزود: سال گذشته در استان اصفهان ۱۸۰ میلیارد تومان پروژه های این شرکت در قالب پویش #الف-ب-ایران افتتاح شد و امسال نیز معادل سال گذشته پروژه هایی برای خدمت به مشترکین آماده بهره برداری می شود. طرح های این پویش در سال گذشته مربوط به ساخت و ساز بود و امسال پروژه ها در قالب سازوکار است که یکی از این طرح ها افتتاح سامانه «هما» است.حمید علاقمندان از افتتاح «سامانه هما» در شرکت توزیع برق استان اصفهان برای نخستین بار در کشور به مناسبت هفته صرفه جویی و مدیریت مصرف برق خبر داد و گفت: شرکت توزیع برق استان دارای ۸۲ پست فشار قوی است که با ۶۱۹ خط اصلی برق به حدود ۱.۵ میلیون مشترک را برق رسانی می‌کند.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات