شهرداری از ظرفیت اصناف بیشترین بهره را ببرد/ ثمره  ...

شهرداری از ظرفیت اصناف بیشترین بهره را ببرد/ ثمره ...

شهرداری از ظرفیت اصناف بیشترین بهره را ببرد/ ثمره حمایت از اصناف شامل حال همه می‌شود

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، احسان اصولی در آیین تقدیر از واحدهای صنفی برتر (منطبق بر ضوابط فعالیت صنوف از منظر مدیریت شهری و رفع مزاحمت‌های شغلی) ضمن تشکر از تدبیر سازمان میادین شهرداری بخاطر برگزاری این مراسم، اظهارکرد: امیدواریم ارتباطات بین اصناف و مدیریت شهری بیش از پیش تعمیق یابد.

اصولی با بیان اینکه شورای پنجم از ابتدای فعالیت خود پیوسته اصناف را شرکای مدیریت شهری دانسته است، گفت: اداره شهر را بدون این شرکای خود میسر نمی‌دانیم و اگر خللی در فعالیت آنها ایجاد شود، روی مدیریت شهری نیز تاثیر منفی خواهد گذاشت.

وی در ادامه افزود: براساس همین دغدغه‌مندی و رویکرد، کارگروه اختصاصی «میادین، اصناف و تبلیغات محیطی» شکل گرفت و تلاش شد تا از این طریق، اصناف را در تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌های شورای شهر مشهد دخیل کنیم و از نظرات مشورتی آنها بهره ببریم چراکه این تصمیمات شرایط فعالیت صنوف را تحت الشعاع خود قرار می‌دهد.

اصولی از تلاش‌های اتاق اصناف مشهد برای ایجاد تعامل و ارتباطی دوسویه با مدیریت شهری سخن گفت و تصریح کرد: اصناف را ستون فقرات اقتصاد شهر می‌دانیم، بویژه برای شهر مشهد که اقتصاد آن مبتنی بر حضور زائر است.

رئیس کارگروه میادین، اصناف و تبلیغات محیطی شورای شهر مشهد گفت: نقش مهم اصناف در اقتصاد شهر باید مورد توجه جدی قرار گیرد و هر دستگاهی به سهم خود کمک کند تا این ستون این خیمه‌گاه آسیبی نبیند.

اصولی با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا شرایط فعالیت اصناف را دشوار کرد، افزود: به سهم خود سعی کردیم یاری‌رسان و یاری‌گر این عزیزان باشیم و از ابتدای سال حمایت‌هایی چون بخشودگی 3 ماهه عوارض تجاری موقت داشته‌ایم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: شهرداری مشهد نسبت به اصناف نگاهی حمایتی داشته باشد و مبادا در طراحی‌ برنامه‌ها و رویدادهای مختلف شرایط به نحوی پیش برود که اصناف و کسبه شهر که ریشه در فعالیت‌های اقتصادی شهر دارند، دچار آسیب شوند و از ظرفیت‌های خارج از صنوف بهره ببریم.

اصولی گفت: برنامه‌ریزی‌های شهرداری باید به نحوی باشد که نقش اصناف پررنگ‌تر از گذشته دیده شود، محوریت باشند و نسبت به آنها تعصب و تعلق خاطر داشته باشیم.

وی با بیان اینکه اصناف، علاوه بر حوزه اقتصادی در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی نیز شریک مدیریت شهری هستند، اظهارکرد: صنوف در مباحثی چون آموزش فرهنگ شهروندی، میزبانی رضوی و ... به دلیل ارتباط مستقیم با مردم و زائران نقش پررنگی می‌توانند داشته باشند.

رئیس کارگروه میادین، اصناف و تبلیغات محیطی شورای شهر مشهد افزود: یکی از راهبردهای مهم شورای شهر در این دوره، تقویت هویت شهری و تعلق خاطر بوده و نقص اصناف را در این زمینه تعیین کننده می‌دانیم.

اصولی گفت: برهمین اساس به سمت بازسازی چندین فضای صنفی همچون بازار فرش و بازار سرشور رفتیم که با مشارکت برخی کسبه درحال اجراست؛ این اقدامات علاوه بر تقویت هویت تاریخی و میراثی و فرهنگی، ارزش افزوده نیز برای کسبه ایجاد می‌کند و برکات بسیاری خواهد داشت.

وی با اشاره به بازسازی خانه‌های تاریخی سطح شهر توسط شهرداری مشهد، اظهارکرد: آمادگی داریم تا این فضاها را در اختیار اصناف و کسبه قرار دهیم تا بواسطه این واگذاری، کاربری‌های عمومی‌تری برای این بناها تعریف شود.

اصولی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به طرحی که برای ساماندهی فضاهای تبلیغاتی شهر مطرح شده بود پرداخت و گفت: در این طرح، ابتدا شاهد شکلگیری و غلبه نگاهی از بالا به پایین بودیم؛ شورای پنجم مانع از اجرای طرح مذکور شد و خواستیم تا انعطاف بیشتری در آن دیده شود.

وی افزود: یکی از زیبایی‌های شهر، تنوع و تکثر آن است و نگاه از بالا به پایین تبعات سوءی در پی خواهد داشت و کمک کردیم تا اصلاح شود.

رئیس کارگروه میادین، اصناف و تبلیغات محیطی شورای شهر مشهد در ادامه به صنوف آلاینده اشاره کرد و گفت: در این دوره با بهره‌گیری از ظرفیت‌های قانونی و انعطاف، کمترین تعداد پلمپ را داشته‌ایم و حتی المقدور به سمت استانداردسازی و انطباق آنها با محیط پیش رفته‌ایم.

اصولی اظهارکرد: در کمیسیون بند 20 هم تسهیلاتی را برای شهرک‌های صنفی-صنعتی درنظر گرفته‌ایم که شهرک صنعتی بساروج یکی از همین شهرک هاست؛ امیدواریم سازندگان و اصناف نیز در این مسیر همراهی لازم را داشته باشند.

وی در پایان گفت: نگاه حمایتی خود از اصناف را خواهیم داشت چراکه ثمرات این رویکرد و راهبرد شامل حال شهر و شهروندان و بهبود فضای کسب و کار مشهد و نشاط افزایی به معنای اخص کلمه می‌شود.

لینک اصل خبر در سایت شورای شهر مشهد

    منبع خبر

    شورای شهر مشهد

    شورای شهر مشهد یک شورای شهر در شهر مشهد می باشد

      نظرات