نماینده اسفراین: تامین اعتبار علاج بخشی سد بیدواز، اولویت...

نماینده اسفراین: تامین اعتبار علاج بخشی سد بیدواز، اولویت...

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت تکمیل عملیات علاج بخشی سد بیدواز در این شهرستان تاکید کرد: تامین اعتبار مورد نیاز برای انجام علاج بخشی بدنه سد و بهره برداری کامل از ظرفیت مخزن این سد اولویت نخست مدیریت منابع آب استان در این شهرستان است.

به گزارش مدیریت روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی، امان اله حسین پور روز سه شنبه در نشست با مدیرعامل این شرکت گفت: با پایان عملیات علاج بخشی بدنه این سد، علاوه بر امکان مهار سیلابهای مخرب منطقه، امکان بهره گیری کامل از ظرفیت ذخیره آب در مخزن این سد فراهم می شود.

او افزود: با این کار، علاوه بر تامین پایدار آب شرب و بهداشت شهر اسفراین و روستاهای مسیر خط انتقال، آب مورد نیاز کشاورزان پایین دست و همچنین صنعت منطقه نیز به صورت پایدار تامین خواهد شد.

مهندس سید عقیل مرتضوی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی نیز در این نشست گفت: در سال گذشته برای این کار 350 میلیارد ریال اعتبار تصویب شد که حدود 58 میلیارد ریال آن تخصیص یافت.

او افزود: در شرایط کنونی 11 میلیون متر مکعب آب در مخزن این سد به صورت ذخیره وجود دارد که با پایان عملیات علاج بخشی سد، امکان ذخیره  بیش از 40 میلیون متر مکعب آب وجود خواهد داشت.

سد بیدواز اسفراین در 20 کیلومتری شمال شرق شهر اسفراین بر روی رودخانه "بیدواز"  و با هدف کنترل و مهار سیلابهای منطقه، تامین آب شرب شهر اسفراین، آب مورد نیاز صنعت و تامین آب مورد نیاز بهبود و توسعه زمینهای کشاورزی پایین دست ساخته شده است.

سازه سد اسفراین از نوع خاکی سنگریزه ای با هسته رسی،  طول تاج  105 متر، عرض تاج 11 متر و  ارتفاع از بستررودخانه 66 متر ساخته شده است.

شبکه آبیاری زمینهای پایین دست این سد هفت هزار و 150 هکتار زمین را زیر پوشش دارد.

لینک اصل خبر در سایت شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  منبع خبر

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران یک شرکت در شهر تهران می باشد

   نظرات