بازدید نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی و فرمانده این...

مهندس سید البرز حسینی،نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی،دکتر ایوب بیگدلی فرماندار این شهرستان و جمعی از معتمدین شهرگرماب از سد مخزنی تالوار بازدید و در جریان روند اجرایی این طرح و میزان تخصیص آب به شهرستان خدابنده قرار گرفتند.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای زنجان؛ در ابتدای این بازدید مهندس اسماعیل افشاری، مدیرعامل این شرکت باعرض خیرمقدم و گرامیداشت دهه کرامت ، طی ارائه گزارش مبسوطی از کارگاه سد تالوار،تاریخچه مطالعاتی ، موقعیت جغرافیایی، روند عملیات اجرایی ومشخصات سد تالوار، گفت: کارهای عمده سد تالوار به پایان رسیده و 92 درصد پیشرفت فیزیکی دارد،

افشاری تصریح کرد: کارهای تکمیلی هیدرو مکانیکال ، الکتریکال ،برخی عملیات جزئی و پرداخت بهای تملک اراضی، باقی مانده است که، در صورت تخصیص اعتبار لازم ،پروژه سد تالوار امسال تکمیل و آماده بهره برداری می گردد.

وی، افزود: سد تالوار از سال 92آبگیری شده و در حال حاضر حدود 123 میلیون متر مکعب آورد دارد و در طول این چند سال به دلیل خشکسالی ، حجم آب پشت این سد ناچیز بوده ولی در بارندگی های اخیر بعد از سال 98 خوشبختانه حجم قابل توجهی آب در پشت سد ذخیره شده که این ورودی آب مطلوب بوده و امیدواریم این موضوع باعث مساعدت مدیران ارشد وزارت نیرو شده و با تخصیص اعتبار مورد نیاز ،این سد در آینده نزدیک به مرحله افتتاح و بهره برداری برسد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان،تصریح کرد:بدلیل با صرفه نبودن انتقال آب از سد قوچم شهرستان خدابنده،در وزارت نیرو نسبت به بازنگری در تخصیص آب به شهرستان خدابنده جهت شرب و بهداشت بخصوص شهرگرماب، موافقت اولیه بعمل آمده، ولی این موضوع پیگیری مجدانه و بی وقفه می خواهد که از نماینده شهرستان خدابنده در مجلس شورای اسلامی، خواستاریم این موضوع را در کنار شرکت آب منطقه ای زنجان، برای رسیدن به یک نتیجه مثبت و قابل قبول برای منطقه،پیگیری و دنبال نماید.

افشاری،گفت:از دلایل تخلیه آب این سد در ایام بارندگی های مناسب،کمبود اعتبار در تملک و خرید اراضی بالادست سد تالوار است و حدود 4 سال است که در این سد پایش و رفتار نگاری صورت می گیرد.

وی،درخصوص سامانه انتقال آب سد تالوار،اظهارداشت:این سامانه در مجموع 28 کیلومتر بوده وعملیات اجرایی آن بطور کامل به اتمام رسیده است.

در ادامه این بازدید،سیدالبرزحسینی با مهم و حیاتی دانستن این سد برای منطقه گرماب و شهرستان خدابنده ،اظهارکرد:طی بازدیدهایی که بعمل آوردیم، متوجه شدیم که مردم شهرگرماب و روستاهای اطراف آن، حتی برای نوشیدن و بهداشت ، آب ندارند و در آینده نزدیک با یک مشکل اجتماعی و حتی اقتصادی بزرگ روبرو خواهیم شد.

وی ابرازامیدواری کردکه: مسئولان در سطوح بالای وزارت نیرو، مشکل کمبود آب این منطقه را جدی گرفته و برای تخصیص آب به شهرستان خدابنده، تدابیر لازم را بیاندیشند.

حسینی،در ادامه ابراز داشت : ما از هیچ کوششی در راستای احقاق حق مردم منطقه گرماب نسبت به داشتن آبی پایدار برای مصارف اولیه که شرب وبهداشت،است کوتاهی نخواهیم  کرد.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای زنجان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای زنجان

    شركت آب منطقه‌ای زنجان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات