تکمیل سد سرابی نیازمند ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار

تکمیل سد سرابی نیازمند ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار

http://www.bananews.ir/مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان گفت: سد مخزنی سرابی تاکنون ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و نیازمند اختصاص ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir)  صفرعلی کمندانی، افزود: تاکنون برای این سد ۲۵۰ میلیارد ریال هزینه شده است و در صورت تامین به موقع اعتبار سال آینده بهره‌برداری می‌شود.

وی اعلام کرد: سد سرابی با هدف استفاده از آب تنظیم شده رودخانه گزندر برای تامین درازمدت آب شرب شهرهای تویسرکان، سرکان و سرابی در حال احداث بوده و تامین آب کشاورزی و کنترل سیلاب از دیگر اهداف این سد است.

کمندانی اضافه کرد: در حال حاضر آب شهر تویسرکان از طریق ۳۰ حلقه چاه عمیق منطقه فریاضان تامین می‌شود که آب را تا ارتفاع ۶۰۰ متر پمپاژ می‌کنند در صورتی که با احداث و بهره‌برداری از سد سرابی آب به صورت ثقلی به شهر تویسرکان انتقال داده می‌شود و هزینه‌های برق و دیگر هزینه‌های جانبی تولید و پمپاژ آب حذف خواهد شد.

وی به مشخصات فیزیکی سد اشاره کرد و گفت: سد سرابی از نوع سنگریزه‌ای با هسته رسی به ارتفاع ۷۹ متر و طول تاج ۲۸۷ متر است، مخزن سد گنجایش ذخیره ۹ میلیون متر مکعب آب را دارد و می‌تواند سالیانه ۱۱٫۵ میلیون متر مکعب آب را تنظیم کند که از این میزان ۷ میلیون متر مکعب در بخش شرب مصرف خواهد شد.

 

 

    نظرات