سد شرفشاه هدیه دولت برای توسعه و آبادانی سومار

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای کرمانشاه به نقل از ایرنا سد مخزنی «شرفشاه» در بخش سومار از توابع شهرستان قصرشیرین با پیگیری‌های مستمر مسوولان استانی و حمایت‌های دولت در آستانه افتتاح قرار گرفته و اواخر هفته جاری با حضور مسوولان ملی و استانی به صورت رسمی به بهره‌برداری می‌رسد.

عملیات اجرایی سد شرفشاه از سال ۸۹ آغاز شد و دریاچه سد نیز در سطح ۴۲۰ هکتار با قابلیت ذخیره سازی ۱۳۱میلیون متر مکعب پیش بینی شده است که با بهره برداری از آن علاوه بر تامین آب موردنیاز چهار هزار و ۸۰۰ هکتار اراضی کشاورزی، آب موردنیاز بخش صنعت و همچنین مشکل کمبود آب آشامیدنی منطقه نیز رفع می شود .

بخش سومار در فاصله ۹۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده و با کشور عراق ۸۶ کیلومتر مرز مشترک دارد، این بخش دارای ۲ شهر سومار و نفت شهر و ۱۳ روستا است .

مرز سومار در فاصله ۶۷ کیلومتری گیلانغرب و ۹۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده، در آن سوی مرز و در عراق، نزدیک ترین شهر به سومار، شهر مَندلی از توابع فرمانداری بلدروز است که ۱۵ کیلومتر با سومار فاصله دارد .

قبل از جنگ تحمیلی شهر سومار ۲ هزار و نفت شهر پنج هزار تن جمعیت داشتند که پس از پایان جنگ تحمیلی به دلیل شرایط موجود و حضور نیروهای نظامی و میادین مین بازگشت مردم به این ۲ شهر میسر نبود اما با تلاش های انجام شده میادین مین این منطقه پاکسازی شده و شرایط برای بازگشت مردم به تدریج در حال فراهم شدن است .

تامین آب شرب، صنعتی و کشاورزی از محل سد شرفشاه

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمانشاه در ارتباط با جزییات ساخت این سد به خبرنگار ایرنا گفت: این سد در شهرستان گیلانغرب با حجم بیش از ۱۰۱ میلیون مترمکعب بر روی رودخانه «کنگیر» واقع شده و شبکه پایاب آن در شهرستان قصرشیرین توسعه یافته است .

« بهرام درویشی»، اهداف ساخت سد شرفشاه را تامین آب مورد نیاز زمین‌های کشاورزی دشت‌های سومار و نفت شهر به میزان سه هزار و ۵۵ هکتار، تامین آب مورد نیاز شرب و صنعت در شهرهای سومار، نفت شهر و بازارچه مرزی به میزان ۱۱/۳ میلیون متر مکعب و تامین آب موردنیاز زیست محیطی منطقه به میزان ۱۰ میلیون مترمکعب اعلام کرد .

وی با بیان اینکه این سد در راستای اجرای طرح پویش الف .ب. ایران در کشور با هزینه ای به میزان ۵۰۰ میلیارد تومان به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: افتتاح این سد موجب رونق تولید محصولات کشاورزی و توسعه این بخش در بخش سومار می‌شود .

او توسعه کشاورزی و نگه‌داشت جمعیت در نوار مرزی، توسعه صنعت توریسم و کنترل سیلاب های رودخانه «کنگیر» را از دیگر اهداف ساخت این سد اعلام کرد .

رفع مشکلات کم آبی منطقه با افتتاح سد شرفشاه

فرماندار قصرشیرین نیز در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت: سد شرفشاه در بخش مرزی سومار در ۹۰ کیلومتری از توابع شهرستان قصرشیرین از سال ۸۹ در مساحت ۴۲۰ هکتار عملیات ساخت آن آغاز شد که قابلیت ذخیره سازی ۱۳۱ میلیون متر مکعب آب را دارد .

« مرادعلی تاتار» افزود: سد شرفشاه علاوه بر تامین آب موردنیاز چهار هزار و ۸۰۰ هکتار اراضی کشاورزی همچنین قابلیت تامین آب بخش صنعت و رفع مشکلات کم آبی منطقه را دارد .

وی اظهار داشت: همچنین این سد قابلیت تولید سه مگابایت برق را دارد که برآورد اولیه اعتبار این طرح ۷۴۰ میلیارد ریال است .

وی ادامه داد: تامین آب بازارچه سومار و توسعه پرورش ماهی از دیگر مزیت های این طرح است .

قرار است سد شرفشاه سومار روز پنجشنبه ۱۲ تیر به صورت ویدئو کنفرانس توسط رییس جمهوری و با حضور استاندار، مدیرعامل شرکت مادر تخصصی مدیریت منابع ایران و جمعی از مسوُولان افتتاح شود .

۱۲ سد مخزنی در استان کرمانشاه وجود دارد که این سدها در مجموع یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون مترمکعب ظرفیت دارند .
استان کرمانشاه دارای بیش از ۹۴۵ هزار هکتار زمین کشاورزی و باغ است که حدود ۷۰ درصد از زمین های آن دیم است .

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای كرمانشاه

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای كرمانشاه

    شركت آب منطقه‌ای كرمانشاه یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات